Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Ev Dekorasyon Fikirleri

Evinizi yeniden dekore etmek için kendinize ilham arıyorsanız, doğru adrese geldiniz. Ev dekorasyonunda her oda için dikkat edilmesi gereken farklı püf noktalar bulunuyor. Eğer bu adımların herhangi birine dikkat edilmezse, yeni dekorasyonunuz istediğiniz görünümü veremeyecek ya da olması gerekenden çok daha karışık duracaktır. Bu nedenle özellikle yeni ev dekorasyonlarında tüm adımların önceden tasarlanması ve buna uygun adımlar atılması gerekiyor. Siz de ev nasıl dekor edilir diyorsanız, yararlanabileceğiniz birkaç ev dekor fikrini aşağıda bulabilirsiniz.

Mutfak Dekorasyonu İçin Öneriler

Mutfak için kullanabileceğiniz birbirinden farklı dekor fikirleri bulunuyor. Bu dekorasyon fikirlerinden yola çıkarak siz de kendi tasarımlarınızı hayata geçirebilir, mutfağınızı mükemmel bir havaya sokabilirsiniz. Peki, mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

· Alanı Verimli Kullanmak

Mutfak dekorasyonunun olmazsa olmazlarından bir tanesi elinizdeki alanı en iyi şekilde değerlendirebilmektir. Bu nedenle eski mutfak dekorasyonunda verimli şekilde kullanamadığınız ölü bölgeleri, yeni tasarımda dekorasyona dahil etmeniz büyük önem taşıyor. Böylece yeni tasarladığınız mutfağın eskisinden daha ferah bir ortama dönüşmesini, mutfakta işlerinizin daha kolay ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

· Daha Kullanışlı Tasarımlar ile Hayatınızı Kolaylaştırın

Mutfak tasarımlarında alanı iyi kullanmak kadar mobilyaların tasarımları ile mutfağınıza pratiklik katmak da önemlidir. Mutfak dolapları ve çekmecelerin, sık kullandığınız mutfak bölgelerine yakın olması büyük önem taşıyor. Mutfak dolaplarının ise kapakları birbiri ile çakışacak şekilde tasarlanmamalıdır. Mutfağınızdan yüksek verimlilik almak ve yaptığınız yemeklerden zevk almak istiyorsanız, çok daha işlevsel tasarımları tercih edebilirsiniz. İnternet üzerinde yapacağınız aramalar ile çeşitli mutfak tasarımlarına ulaşabilir ve bu tasarımlardan ilham alabilirsiniz.

· Dar Alanlar için Pratik Çözümler

Mutfağınızın alanı olması gerekenden daha dar ise çözüm mobilyaları daha pratik çözümler ile donatmaktan geçiyor. Mutfak dolaplarının kapaklarına asacağınız farklı birkaç düzenleyici sayesinde hem mutfak dolaplarınızın içinde hem de kapakların iç kısmında ihtiyacınız olan mutfak ürünlerini depolayabilirsiniz.

· Modern Tasarımlara Yer Verin

Mutfak dekorasyonunda mümkün olduğu kadar modern tasarımların kullanılması, mutfağın tüm alanını en verimli şekilde kullanmanıza imkan sağlayacaktır. Mutfakta yeteri kadar alanınız yoksa, tasarımın sadece tek duvar üzerinden devam etmesi alanı en verimli kullanma yöntemlerinden bir tanesidir. Bu tasarımlarda ocak ve musluk kısmı mutfak tezgahında konumlandırılırken dikkat edilmelidir. Birbirine çok yakın olmaları halinde mutfağın istenildiği gibi kullanılamamasına neden olacaktır.

· Yemek Masası Seçimi

Mutfağınızın genel tarzına uygun yemek masası seçimi ile tasarımınızı tamamlayabilirsiniz. Yemek masasının, mutfakta yemek yaptığınız alanı kısıtlamaması dikkat etmeniz gereken en temel detaylardan bir tanesidir. Mutfak masasının, mutfakta bulunan diğer dolap ve rafların kullanımını engellemesi, istediğiniz verimi alamamanıza neden olacaktır.

Oturma Odası için Dekorasyon Önerileri

Oturma odası dekor fikirleri genel olarak oturma odalarının sade olması yönünde. Daha sade formda tasarlayacağınız oturma odasında, günün yorgunluğunu atabilir ve misafirleriniz ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Oturma odalarında genellikle yumuşak renkler tercih edilmesi, günün yorgunluğunu atacağınız bu odada gözlerinizin daha fazla yorulmasını engelliyor. Böylece yoğun geçen bir iş gününün tüm yorgunluğunu oturma odasında geçireceğiniz birkaç saat ile atabilirsiniz.

Oturma odası tasarımı için aklınızda bir plan yoksa uzmanlardan alacağınız dekorasyon fikirler oldukça önemlidir. Oturma odasında daha huzurlu vakit geçirmek istiyorsanız, tasarımda mavi ve tonlarına ağırlık verebilirsiniz. Mavi renk tonları psikolojik olarak huzur ve rahatlığı çağrıştırdığı için oturma odanızda dinlenmenizi sağlayacaktır. Dekoratif eşya seçiminde ise aşırıya kaçmamalı ve mümkün olduğu kadar az aksesuar kullanılmalıdır.

Oturma odası için koltuk takımı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en temel nokta mobilyaların birbiri ve ortam ile oluşturduğu renk uyumudur. Bu nedenle oturma odasında birkaç farklı renge yer verirken bu renklerin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Alacağınız mobilyaları direkt olarak internet üzerinden seçmeniz, geniş ürün seçeneklerine ulaşmak için oldukça pratik bir yöntemdir. Ancak yıllar boyu kullanmayı planladığınız bu mobilyaların rahatlığını da görebilmek için mağazalardan bire bir ürünü görmeden almamanızda da fayda var.

Banyonuzda Yapacağınız Ufak Değişiklikler ile Tarzınızı Değiştirin

Banyolar, dekorasyon konusunda pek önemsenmese de evin en çok kullanılan alanlarından bir tanesidir. Banyo, dekorasyon fikirler açısından kullanıcılara pek çok pratik imkan sunması nedeniyle tasarımında geniş fikirlere de yer verebiliyor. Banyo tasarımında da evin diğer odalarında olduğu gibi mobilyaların konumlandırmasına ve aydınlatmaya dikkat edilmesi gerekiyor. Peki, banyo dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Banyo dekorasyonunda, ortam içerisine kullanılan tüm dolap ve banyo aynalarının dikkatli şekilde planlanarak yerleştirilmesi gerekiyor. Evin en ıslak odalarından bir tanesi olan banyoda siz dolapları direkt olarak suya maruz bırakmasanız dahi duş aldıktan sonra odada oluşan nem, dolapların zamanla deforme olması için yeterlidir. Bu nedenle banyoda kullanacağınız dolapların suya karşı daha yüksek koruma imkanı sunması gerekiyor.

Banyo dolaplarında suya karşı dayanıklı malzemeler kullanılması, uzun süreli kullanım için oldukça önemlidir. Bununla birlikte banyonuzda nem ve rutubet sorunları varsa, banyo yenileme sırasında buna uygun önlemler almanız da gerekiyor. Banyo duvarlarınızın tamamını fayans ile kaplamak hem banyonuza estetik ve modern bir görünüm katacak hem de rutubet sorununu kökten çözecektir. Banyo dolaplarında günümüzde genellikle beyaz, krem ya da siyah renkler tercih edilmektedir.

Banyonuzun alanı küçükse, mobilya ve genel renk tonlarını beyaz üzerine kurmanız gerekiyor. Beyaz renkler ve buna uygun aydınlatmalar, banyonun daha ferah görünmesini sağlayacaktır. Ancak banyonuzun alanı yeterince geniş ise modern ve estetik bir görünüm kazanmak için siyah tonlarını tercih edebilirsiniz. Siyah hem banyonuzun daha şık görünmesini sağlayacak hem de su lekelerini göstermediği için banyonuzda daha temiz bir hava yaratacaktır.

Yatak Odasında Huzuru Yakalayın

Ev nasıl dekore edilir diye düşünüyorsanız, yatak odası dekorasyonunda ciddi bir yardıma ihtiyacınız var demektir. Yatak odası dekorasyonunda hem aşırıya hem de çok sadeye kaçılmaması gerekiyor. Bu nedenle atacağınız herhangi yanlış bir adımda istediğiniz sonuçtan çok daha farklı bir sonuç elde etmeniz mümkün. 2020’nin dekorasyon trendlerinde yatak odası tasarımları genellikle koyu renklerden oluşmaktadır. Yatak odasına alacağınız yeni mobilya ve dekorasyon ürünlerinde renk tonlarını buna göre planlayarak hem modern havayı yakalayabilir hem de huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz.

Yatak odasında mavi, gri ve bordo gibi koyu renkleri yoğun olarak kullanmanız, odanın daha huzurlu bir mekan olmasına yardımcı olacaktır. Yatak odaları tüm günün yorgunluğunu atacağınız ve huzurlu bir uykuya en son adımı attığınız mekanlardır. Bu nedenle daha rahat bir uyku çekmeniz için yatak odasının renklerinin de gözünüzü rahatsız etmemesi gerekiyor. Yatak odasında koyu renkler, uykuyu destekleyeceği için uyku sorunu çeken kişilerin de genelde koyu renkleri tercih etmeleri gerekiyor.

Yatak odasında genel olarak koyu renk dekor fikirleri ilk bakışta odanın kasvetli bir mekana dönüşeceği gibi gelse de uygun aydınlatmalar ile çok canlı bir tasarım da elde edebilirsiniz. Yatak odasının avizesinin ışık şiddeti ayarlanabilir modellerden seçilmesi her an ihtiyacınız olan renk tonunda ışığa sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Aynı şekilde yatak kenarına koyacağınız modern ve estetik gece lambaları ile bu tarzı destekleyebilirsiniz.

Remzi Gedik

Yazar Remzi Gedik

Remzi Gedik'in çocuklukta babasının yanında başlayan mobilya macerası yıllar geçsede devam etmiş. Kendisi sıklıkla bu işi yapabilmek için gerçekten sevmek gerektiğini belirtiyor.

20 yıllık mobilya konusunda tecrübesiyle bilgilerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir