Kategoriler
Boya Badana Ev Tadilat & Dekorasyon

Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

Evinizde tüm mobilya ve diğer dekoratif ürünleri her ne kadar özenle seçilmiş olsa da bu mobilyalara uygun renk ya da tasarımda duvarlarınız yoksa, hayalinizdeki ev tasarımı yarım kalabiliyor. Bu nedenle pek önem verilmiyor olsa da duvar boyaları ve duvar kağıdı ev dekorasyonunda büyük önem taşıyor. Duvar kağıdı modelleri bu nedenle kullanıcılara hem pratiklik hem de görsel avantajlar sunuyor. Peki, duvar kağıdı yapım aşamaları nelerdir?

Duvar Kağıdı Yapıştırılırken Uygulanması Gereken Adımlar

Duvar kağıdı yapıştırmak istiyorsanız, öncelikle duvar kağıdının yapıştırılacağı zeminin düzgün ve temiz olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Sıvası yapılmayan ya da üzerinde çeşitli nedenlerden dolayı pürüzler bulunan yüzeylere yapılan duvar kağıtları beklenilen sonucu vermeyebilir. Bununla birlikte duvar kağıdı uygulanacak yüzeyin temiz olmaması da ilerleyen dönemlerde yapıştırdığınız duvar kağıdında çeşitli deformeler oluşmasına neden olacaktır.

Duvar kağıdı yapıştırmadan önce bu nedenle uygulama yapılacak bölge pürüzsüz hale getirilmelidir. Duvarda daha önceden yapıştırılmış duvar kağıdı varsa, bu duvar kağıdı da tam çıkacak şekilde kazınmalıdır. Duvara uygulanması gereken işlemler tamamlandıktan sonra duvar kağıdı yapıştırılır ve kuruması beklenir. Yüzeye uygulanan duvar kağıdının kurutulması sırasında, odanın pencerelerinin kapalı olması büyük önem taşıyor. Duvar kağıdı, içerisinde esinti olan bir ortamda değil, kapı ve pencereleri kapalı olan bir ortamda ve oda sıcaklığında bekletilerek kurutulmalıdır. Duvar boyalarından farklı olarak duvar kağıtları tutkal kullanılarak uygulandığı için duvar kağıdının tamamen kuruma süresi de boyalara göre oldukça kısadır.

Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır?

Duvar kağıdı yapıştırma işlemleri için öncelikle yapıştıracağınız duvar kağıdı tipini doğru belirlemeniz gerekiyor. Duvar kağıdı çeşitlerinin birçoğu kendinden yapışkanlıdır. Ancak aldığınız duvar kağıdı kendinden yapışkanlı değilse duvar kağıdına uygun yapıştırıcılar kullanarak işleme başlamanız gerekiyor.

Kendinden yapışkanlı duvar kağıtları, direkt olarak duvar kağıdının türüne uygun olarak ayarlandığı için kullanırken ek bir yapıştırıcıya ihtiyacınız yoktur. Ancak kullanacağınız duvar kağıdının kendinden yapışkanı yoksa, duvar kağıdı çeşidine uygun yapıştırıcıyı tercih etmeniz gerekiyor. Kabartmalı ve daha sert dokulu duvar kağıtlarının yapıştırma işlemlerinde, bu duvar kağıtlarına özel üretilmiş yapışkanların kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde duvar kağıdından istediğiniz verimi alamayacağınız gibi duvar kağıdı da kalıcı olmayacaktır.

Duvar kağıdı yapıştırma işlemi yaparken yanınızda mutlaka duvar kağıdını kesmek ve yapıştırdıktan sonra kağıdı düzeltmek için gerekli malzemeler bulunmalıdır. Uygulama yapacağınız duvar üzerinde girintili çıkıntılı bölgeler olması gibi durumlarda duvar kağıdını kesmeniz gerekebilir. Bu nedenle kaplama yaparken yanınızda makas ya da maket bıçağı gibi kesici aletler ve cetvel olması gerekiyor. Duvar kağıdı yapıştırıldıktan sonra, kağıt üzerinde hava boşlukları kalabiliyor. Bu hava boşluklarını, yapıştırıcı kurumadan gidermek için yanınızda kuru bir bez ya da sünger bulunmalıdır. Bu sayede duvar kağıdını yapıştırdıktan sonra oluşan boşlukları ve kırışıklıkları giderebilirsiniz.

Duvar Kağıdı Yapıştırıcısını Kullanıma Hazırlamak

Duvar kağıdı yapım aşamaları arasında en dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de yapıştırıcının hazırlanmasıdır. Duvar kağıdı yapıştırıcısının hazırlanmasında yapacağınız herhangi bir hata direkt olarak duvar kağıdına yansıyacaktır. Yapıştırıcının iyi karışmaması gibi durumlarda yapıştırıcı duvar kağıdının bir noktasında topaklanarak kabarıklık yapacak, aynı zamanda duvar kağıdının bazı bölümlerinin duvara yapışmamasına neden olacaktır.

Duvar kağıdı yapıştırıcısı olarak en çok tercih edilen yapıştırıcı türü toz tutkaldır. Toz tutkallar hem yapıştırma gücü hem de pratikliği ile tercih edilmektedir. Her tutkal markasının, kap içerisinde yer alan tutkal miktarına göre bir hazırlama önerisi bulunmaktadır. Alacağınız toz tutkal karışımını, paket içerisinde size verilen tariflere uygun hazırlamanız gerekiyor. Tutkalı hazırlamak için ise tarifte verilen ölçüde suyu öncelikle bir kaba dökerek suyu karıştırmaya başlıyoruz. Su girdap şeklinde kabın içerisinde dönmeye başladıktan sonra toz tutkal karışımını yavaşça suyun içerisine ekliyoruz ve bu süre içerisinde suyu karıştırmaya devam ediyoruz. Elimizdeki tüm tutkal karışımı suya eklendikten sonra yaklaşık 5 dakika daha tutkalı karıştırmaya devam etmeniz gerekiyor. Böylece tutkalın iyice karışmasını sağlayabilirsiniz.

Tutkal karışımı hazırlandıktan sonra yaklaşık 15 dakika dinlenmeye bırakılmalıdır. Böylece tutkalın su içerisinde eriyip, oturmasına zaman vermiş olursunuz. Tutkalın dinlenme aşaması da bittikten sonra duvar kağıdı uygulamalarında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Duvar Kağıdı Nasıl Seçilmelidir?

Duvar kağıtlarının farklı birçok renk seçeneği ve çeşidi bulunuyor. Bu seçenekler arasından siz de zevkinize en uygun modelleri tercih edebilirsiniz. Ancak duvar kağıdı yapıştırma işlemlerine başlamadan önce, duvar kağıdı yapıştıracağınız oda ve ortama uygun tarzda bir duvar kağıdı seçip seçmediğinizden emin olmanız gerekiyor.

Salon, oturma odası, yatak odası ve koridor gibi evin rutubetten en uzak olan odalarında kullanacağınız duvar kağıtlarını, tarzınıza uygun istediğiniz modelde seçebilirsiniz. Ancak mutfak, tuvalet ve banyo gibi nem ve rutubetin daha çok olduğu, ortamın sürekli ıslak olduğu bölgelerde kullanacağınız duvar kağıtlarını da buna göre seçmeniz gerekiyor. Daha nemli ortamlarda kullanacağınız duvar kağıtlarının suya karşı dayanıklı olması kullanım ömrünü uzatacaktır.

Duvar kağıdı yapıştırdığınız duvarın pürüzlü olması gibi durumlarda, tercihinize bağlı olarak duvarı pürüzsüz hale getirebilir ya da duvara olduğu gibi kağıdı yapıştırabilirsiniz. Ancak duvarın pürüzlerini belli etmemesi için daha kalın formlu ve yoğun desenli duvar kağıtlarını tercih etmeniz, duvar kağıdının daha güzel görünmesini sağlayacaktır.

Duvar Kağıdı Yapım Aşamaları Nelerdir?

Duvar kağıdı yapım aşamaları tüm detaylarına dikkat etmeniz gereken bir işlemdir. Yapacağınız en ufak hata ya da ihmal edeceğiniz her detay, duvar kağıdının beklediğinizden farklı görünmesine neden olur. Peki, duvar kağıdı yapım aşamaları nelerdir?

· Duvar kağıdının uygulandığı yüzey pürüzlerden arındırılır ve temizlenir.

· Uygulama yapılacak duvarın en ve boy uzunlukları ölçülür, buna göre aşağıdan ve yukarıdan bir miktar pay bırakılır.

· Duvar kağıdı yapıştırıcısı hazırlanır.

· Ölçülen yüzey ebatlarına uygun olarak duvar kağıtları kesilir.

· Duvar kağıdının arka yüzeyine hazırlanan yapıştırıcı bir fırça yardımı ile uygulanır. Bu noktada duvar kağıdının her noktasına yapıştırıcı sürdüğünüzden emin olmanız gerekiyor.

· Duvar kağıtları, yapıştırıcı sürülen bölgeleri birbirine bakacak şekilde katlanır ve dinlenmeye bırakılır. Duvar kağıtlarının 5 ila 10 dakika yumuşaması beklenir.

· İlk önce dinlenmeye bırakılan duvar kağıdından başlanarak pencere kenarlarından duvar kağıdı kaplamaya başlanır. Kaplamanın daha düzgün olmasını istiyorsanız gönye ve cetvel kullanmanız gerekiyor.

· Duvar kağıdı yüzeye yapıştırıldıktan sonra bir bez ya da sünger ile yukarıdan aşağıya doğru olacak şekilde bastırılarak silinir. Bu işlem duvar kağıdının yüzeye daha iyi yapışmasını sağlamanın yanı sıra oluşan hava kabarcıklarının önlenmesinde de etkilidir.

· Yapıştırılan duvar kağıdının alt ve üst kısımlarda kalan fazlalık payları kesilir.

· Yüzeye yapıştırılan duvar kağıtları kurumaya bırakılır. Kuruma işlemleri sırasında odanın pencereleri kapalı olmalıdır.

Duvar Kağıtlarının Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Duvar kağıtları her ne kadar kaliteli ya da iyi yapıştırılmış olsa da kullanım ömürleri 10 ile 15 yıl arasında değişmektedir. 10 yıldan daha kısa sürede deforme olan duvar kağıtlarında genellikle üretim ya da kullanıma dayalı hatalar bulunmaktadır. Eskiyen duvar kağıdını sirkeli su ya da çeşitli temizleyiciler ile yumuşatabilir ve ardından kazıyarak duvardan sökebilirsiniz. Bunun ardından duvarınız, yeni duvar kağıdı yapıştırma için hazır hale gelecektir.

Ayhan Kahraman

Yazar Ayhan Kahraman

15 yıldır boya ve badana konusunda hizmet sağlayan Ayhan Kahraman, bu mesleği gerçekten seven kişilerin yapması gerektiğini ifade ediyor.

Ustala Blog sayfasında ise kendisi bizimle tecrübelerini paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir