Kategoriler
Boya Badana

Duvar Boyası Rengi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evin boyanmasına karar verdikten sonra en son uğraştıran ve kara karışıklığına neden olan konuların başında renk seçimi yer almaktadır. Kullanım alanına, odanın boyutuna, mobilyaların renklerine, kişisel zevk ve tercihlere göre boya rengi seçilir. 

Ancak yanlış tercihler yapıldığında beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Evinizi boyatmadan önce aklınızda bulunması gereken bazı ipuçlarını sizler için kaleme aldık.


Odayı Ne İçin Kullanacaksınız?

Boya yapmayı düşündüğünüz odanın kullanım amacı nedir? Kiler olarak kullanılan bir oda mı yoksa giyinme odası mı yahut çocuk odası… Boyanın rengini seçeneklere göre değiştirmek mümkündür. Çocuk odası için doğal boya tercih edilirken, mutfak, banyo için anti bakteriyel içerikli boya uygundur. Sadece dekor amaçlı bile kullanım alanı oluşturulabilir. Verilen karara göre seçenekler oldukça fazladır.

Odanın İşlevi Nedir?

Odayı ne amaçla kullanacağınız önemlidir. Çalışma odası için kullanılan tonlar farklı, yatak odası için kullanılan renk farklıdır. 

Güneş Açısı ve Pencere Yönü: Güneş açısı ile odanın renkleri oldukça bağlayıcıdır. Güneş almayan bir oda koyu renge boyandığında basık ve daha küçük bir hava yaratır. Bu da odanın kullanım alanını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca pencereler karanlık veya boşluğa bakıyor ise yine aynı durum söz konusudur. 

Kullandığınız Mobilya Rengi ve Ham Maddesine Göre: Evin boya rengi ile mobilyalar doğrudan ilgilidir. Koyu renk mobilyalar için en uygun renkler kumtaşı, buz mavisi, şampanya rengi gibi tonlar oldukça idealdir. Ayrıca ahşap kullanımı yoğun olan mobilyalar tercih edilmiş ise duvarlar ile beraber mobilyaların da verniklenmesi önemlidir.

Çalışma ve Dinlenme Odaları İçin: Çalışma odaları için açık tonlar idealdir. Gözleri yormayan, dinlendiren mavi ve yeşil tonlar da kullanılabilir. 

Banyo ve Mutfak İçin: Banyo ve mutfak evin en çok nemli olan alanları arasındadır. Banyonun duştan kaynaklı sürekli ıslak kalması, mutfağın yemek yapılması nedeni ile buhar oluşturması gibi nedenler ile nemli kalmaktadır. Bu alanlarda kullanılabilecek en uygun boya antibakteriyel boyadır. Küf, mantar, bakteri oluşumuna karşı dirençli boyalardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir