Kategoriler
Boya Badana

Duvar Boyama Nasıl Yapılır?

Duvar Boyamada Püf Noktalar

Evinizin tüm yaşam alanlarında dekorasyonun birbirini tamamlaması ve bir uyum içerisinde olması oldukça önemlidir. Evinizin duvarları, zamanla yenilediğiniz mobilya ve diğer eşyalar ile uyumunu kaybediyor ya da zamana bağlı olarak kirlenmeye ve dökülmeye başladıysa siz de kendinize uygun renk ve dokularda boyalarla evinizi boyayabilirsiniz. Duvar boyaması oldukça zevkli olmakla beraber her adımında dikkat edilmesi gereken bir uygulamadır. Aksi takdirde duvarınızda istemediğiniz renkler, boya atması ve topaklanma gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Peki duvar boyama yöntemleri nelerdir, evin duvarlarını boyarken nelere dikkat edilmelidir?

Boya Yapmadan Önce Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Duvarlarınızı boyamak her ne kadar sadece duvarları etkileyen bir uygulama gibi görünse de, eşyalı evlerin boyanması sırasında eşyaların boyadan korunması gereklidir. Evinizin duvarlarını boyarken, eşyalarınızın da boya olmasını engellemek için çeşitli önlemler almanız gerekiyor. Duvar boyaması işlemine başlamadan önce odada kullandığınız halı ve kilimleri kaldırmanız, daha rahat bir boyama ortamı sağlayacaktır. İmkanınız varsa, boya yaparken odadaki tüm eşyaları odadan dışarı çıkarmalısınız. Odadaki eşyaları farklı bir odaya taşıma ihtimaliniz yoksa, çeşitli koruyucu bez ve naylonlar kullanarak eşyalarınızın hepsini örtmeniz gereklidir. Önlem alınmadığı takdirde her ne kadar dikkatli davransanız da eşyalarınıza birkaç damla duvar boyası bulaşacaktır.

Evinizin duvarlarını boyarken, evdeki priz ve anahtarları boyamamak için de çeşitli önlemler alınması gerekiyor. Bu nedenle, evinizdeki priz ve aynaların etrafına çeşitli bantlarla önlem için şerit çekebilirsiniz. Prizlerin sadece kenarlarını kapatmak yerine, işinizi garantiye almak için aynı bantla tamamını da kaplayabilirsiniz. Maskeleme bandı ile priz ve anahtarları kaplamak sadece birkaç dakika sürecektir. Bandın prizlerin boyanmasını engelleyemeyeceğini düşünüyorsanız, kontrol kalemi yardımı ile priz ve anahtarları tamamen sökebilirsiniz.

Duvarlar ile tavanı da boyamak mı istiyorsunuz? O zaman evinizdeki avizeleri de boyaya karşı korumanız gerekiyor. Avizelerin dip kısımlarını maskeleme bandı ile sararak boyaya karşı koruma sağlayabilirsiniz. Ancak avizeniz çok daha büyük ve tavanı boyarken size de engel olacak formdaysa, avizenin boya işleminden önce sökülmesi gerekiyor. Avizeyi sökmek için öncelikle şalteri kapatmanız gerekiyor. Ardından avizenin bağlantılarını kontrol kalemi ve tornavida ile sökebilir, avizeyi yerinden çıkarabilirsiniz.

Duvar boyaması yapmadan önce, duvarların boyaya uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Pürüzlü ve çatlak duvar yüzeylerine yapacağınız boya uygulamaları hem istediğiniz sonucu vermeyecek hem de daha kısa süreli kalıcılık sağlayacaktır. Bu nedenle duvarınızdaki pürüzleri kazıdıktan sonra varsa çatlakları alçı ile kapatmanız gerekiyor. Alçı işleminin ardından tüm duvarları zımpara ile pürüzsüz hale getirebilir ve boya yapmaya başlayabilirsiniz.

Duvar Boyarken Hangi Malzemeler Kullanılır?

Evinizin duvarlarını boyaya hazırladınız ancak evinizde duvarlarını boyamak için yeterli malzemeniz var mı? Duvar boyamak için genellikle boya rulosu ve boya yeterli görülmektedir. Ancak hem temiz hem de kusursuz bir iş çıkartmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan malzemeleri ertelememeniz gerekiyor. Peki hangi duvar boyama yöntemleri hangi malzemelere ihtiyaç duymanızı sağlıyor? Duvar boyarken kullanacağınız malzemeler nelerdir?

· Boya; ihtiyacınız olan temel malzemedir.

· Boya tavası ya da boya kabı; boya uygulaması sırasında ruloya alınan boyanın eşit şekilde dağılmasını sağlar. Boya kabına ruloyu batırdıktan sonra boya tavasında yayabilir ya da fazlalık boyayı süzebilirsiniz.

· Maskeleme bandı; elektrik prizleri ve anahtar gibi duvarınıza bitişik olan ve çıkaramayacağınız parçaların boyaya karşı korunmasında etkilidir.

· Koruyucu örtü; boya yapacağınız odada eşyalarınızı boyaya karşı korur.

· Astar; boyanın duvara daha iyi tutunmasını sağlar ve boyayı dış etkenlere karşı korur. Astar sayesinde yaptığınız boyanın kalıcılığını arttırabilirsiniz.

· Boya rulosu; boyanın duvara uygulanacağı alete verilen isimdir. Farklı duvar boyama yöntemleri için kısa ruloları ya da uzun saplı ruloları tercih edebilirsiniz. Teleskopik boya rulosu her uygulama yöntemine yatkınlığı ile dikkat çekiyor.

· Boya fırçası; rulo ile boyanmayacak kadar dar ve ince bölgelerin, detaylı şekilde boyanması esnasında kullanılır.

Duvar Nasıl Boyanır?

Diğer tüm eksikleri tamamladıktan sonra artık duvar boyama işlemine geçebilirsiniz. Peki duvar nasıl boyanır ve duvar boyarken hangi detaylara dikkat edilmelidir?

Ø Boya uygulamasından önce, duvardaki elektrik prizleri ve anahtarlar gibi boyanmamasını istediğiniz yerleri, maskeleme bandı ile kapatmanız gerekiyor. Maskeleme bandı sadece elektrik devrelerinde değil, kapı kenarlarında, tavan ve parke kesişim noktalarını da bantla kapatarak bu bölgelerin boyanmasını engelleyebilirsiniz.

Ø Duvar yüzeyinde boyanmaması istenen bölgeleri koruduk, sıra zemine geliyor. Özellikle duvar yüzeyine yakın bölgelerdeki zemin üzerine örtü serilmesi gerekiyor. Yapı marketlerde ve nalburlarda rahatlıkla boya naylonu bulabilirsiniz. Örtünün zeminden kaymasını engellemek için süpürgeliklere bantlayabilir ya da bantlı örtüler kullanabilirsiniz.

Ø Boyanın çevreye bulaşmaması için tüm önlemleri aldıktan sonra, boya hazırlama işlemine geçebilirsiniz. Boyanın hazırlanma konusunda, aldığınız boyaya uygun hazırlama yöntemini seçmeniz gerekiyor. Su ve tiner gibi malzemeler ile seyreltilen boyaların yanı sıra, seyreltmeye ihtiyaç olmadan uygulanabilen boyalar da bulunuyor.

Ø Ev dekorasyonu sırasında tavanı da boyamak istiyorsanız, öncelikle tavanı boyayarak işe başlamanız gerekiyor. Tavan boyası yaparken, merdiven kullanmanız birkaç saat sonra boyun ve bel ağrısı yapabileceği için uzatılabilir boya rulosu kullanmanız daha doğru olacaktır.

Ø Duvarları boyama işlemine geçmeden önce, yapacağınız boyanın daha kalıcı olması için duvara astar katı atmanız gerekiyor. Astar, boyanın korunması için oldukça önemlidir. Bu nedenle boyadan önce duvara astar atılması aksatılmaması gereken bir uygulamadır.

Ø Astar katı kuruduktan sonra boyayı duvara uygulamaya başlayabilirsiniz. Boya yaparken, boyanın daha az damlaması ve duvarda daha şık görüntüler oluşturmak için farklı püf noktalar bulunuyor. Ruloyu, boya kabına tamamen batırmak, istenenden çok daha fazla boyanın ruloya sarmasına neden olacaktır. Bu nedenle ruloyu duvara götürene kadar boyanın yere damlamaya başlayacaktır. Ruloyu boya kabına batırdıktan sonra boya tavası yardımıyla fazlalık boyanın kaba geri akmasını sağlayabilirsiniz.

Ø Boya yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, boyanın duvara nasıl uygulanması gerektiğidir. Boyayı ruloya aldıktan sonra önce aşağıdan yukarıya, sonra yukarıdan aşağıya hareketler ile kendi ritminizi tutturmanız gerekiyor. Ruloyu çok hızlı hareket ettirmek etrafa boya sıçramasına neden olacaktır. Bu nedenle ortalama bir hızda, yukarı aşağı hareketler ile yapacağınız boyama işleminden en iyi sonucu alabilirsiniz. Ruloyu yatay hareketlerle kullanmaya çalışmak, boyanın şerit halinde belirli bölgelerden akmasına neden olacak ve zamanınızı boşa harcayacaktır.

Ø Boya işleminin ilk katı tamamlandıktan sonra, rengi istediğiniz gibi belli edemeyen noktalara ikinci kat uygulaması yapabilirsiniz. İkinci kat boya yapmak için boyanın kurumasını beklemenize gerek yoktur. İlk kat boyama işlemi bittikten sonra, direkt olarak ikinci kata geçebilirsiniz.

Ø Boyama işlemi tamamlandıktan sonra, boyanması gereken ince detayları ve köşeleri kestirme fırçası kullanarak boyayabilirsiniz. Tüm detayları tamamlandıktan sonra artık boyanmaması için maskeleme bandı ile kapladığınız elektrik prizleri ve anahtarların üzerinde yer alan bantları tekrar sökebilirsiniz. Evinizde boya yaptığınız odalardan boya kokusu çıkana kadar evin pencerelerini açıp, odayı havalandırmanız gerekiyor. Yeni duvar renginiz ve yeni dekorasyon detaylarınız ile keyifli dakikalar geçirmeye başlayabilirsiniz.

Yazar Ayhan Kahraman

15 yıldır boya ve badana konusunda hizmet sağlayan Ayhan Kahraman, bu mesleği gerçekten seven kişilerin yapması gerektiğini ifade ediyor.

Ustala Blog sayfasında ise kendisi bizimle tecrübelerini paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir