Kategoriler
Banyo & Mutfak Dekorasyon Ev Tadilat & Dekorasyon

Duşakabin Nasıl Temizlenir?

Duşakabin Nasıl Temizlenir?

Gün içerisinde fark edilmese de banyo evimizin en sık kullandığımız bölgelerinden bir tanesidir. Bu nedenle banyo temizliğine diğer odalardan daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Banyo temizliğinde lavabo, duşakabin ve kişisel temizlik için kullanılan tüm bölgelerin temizliğinde ise daha titiz davranılması sağlık açısından da büyük önem taşıyor. Peki, duşakabin temizliği nasıl yapılır temizlik sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Duşakabin Temizliğinde Doğal Çözümler

Duşakabin temizliği için her evde bulunan doğal temizleyicileri tercih ederek, evinizde ek kimyasallar kullanmaya ihtiyaç duymadan banyo temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Duşakabin temizliği için tercih edebileceğiniz farklı birkaç yöntem bulunuyor. Bu sayede siz de duşakabin camlarınızın daha temiz, duş kabininin ise bembeyaz görünmesini sağlayabilirsiniz. Peki duşakabin temizleme için kullanılabilecek yöntemler nelerdir?

o Sirke

Sirke, her evde bulunan ve genelde yemeklere aroma katmak için kullanılan malzemelerden bir tanesidir. Ancak sirkenin mikrop kırıcı ve temizleyici özellikleri, sirkenin temizlik sektöründe de kullanılabilmesine olanak sağlıyor. Evinizde duşakabin temizliği için sirkeyi tercih ederek siz de duşakabin içerisinde sağlığınızı tehdit eden mikropları öldürebilir, duşakabin camlarının daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sirke ile duşakabin temizliği yapacaksanız, öncelikle 2 bardak saf sirkeyi büyük bir kap su ile karıştırarak homojen bir karışım elde etmeniz gerekiyor. Ardından oluşturduğunuz karışımı, herhangi bir temizlik malzemesini kullanıyor gibi duşakabin camını, kabin bölümünü ve duş kısmını temizlemek için kullanabilirsiniz. Sirkenin asidik özelliği kir ve mikropları yok edecek, banyonuzun hiç olmadığı kadar temiz olmasını sağlayacaktır. Sirkeyi sünger ya da temizlik bezi ile bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır.

Duşakabin camlarında sürekli su lekesi kalıyorsa, sirke ile yapacağınız temizlik sonrasında su lekelerini de giderebilirsiniz. Bu sayede duşakabin temizliğinden günler sonra bile duşakabininiz yeni temizlenmiş gibi parlayacaktır.

o Sirke ve Karbonat

Evimizde temizlik işlerinde sıklıkla kullanabileceğimiz bir diğer malzeme ise karbonattır. Karbonat, özellikle sirke ile birlikte kullanıldığı zamanlarda güçlü bir temizlik ürününe dönüşebiliyor. Saf sirke ile duşakabin temizliği için sirkeyi su ile karıştırarak kullanmamız gerekiyordu. Ancak sirke ve karbonat ile yapacağınız temizlik sırasında sirke ve karbonat karışımını hazırlayıp bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır. Karışımın hazırlanması için öncelikle 1 bardak sirkeyi geniş bir kabın içerisine boşaltmanız gerekiyor. Ardından sirkeyi karıştırırken içerisine yavaş yavaş karbonatı ekleyin. Sirke ve karbonat karışımı macun kıvamına gelene kadar karbonat eklemeye ve karıştırmaya devam etmeniz gerekiyor. Karışım hazırlandıktan sonra, temizlik bezi ya da bulaşık süngerine hazırladığınız karışımı sürüp, temizlenmesini istediğiniz bölgelere uygulayabilirsiniz.

Sirke ve karbonat karışımı ile yapılan duşakabin temizliği duşakabin camlarının ve kabin bölümünün normal temizlik ürünleri ile yapılan temizlikten çok daha parlak görünmesini sağlayacaktır. Sirke duşakabinin temizlenmesini sağlarken içerisine katılan karbonat ise kabin camlarının daha parlak görünmesini sağlayacaktır. Hazırladığınız karışım ile tüm duşakabini temizledikten sonra, karışımın etkisini göstermesi için yaklaşık 15 dakika beklemeniz gerekiyor. Karışım yeterince bekletildikten sonra tüm sirkeyi bol su ile durulayabilirsiniz. Bu sayede duşakabin içerisinde sirke ya da karbonat kalıntısı kalmayacaktır. Yapacağınız temizlik, karbonat sayesinde çok daha uzun süre kalıcılığını koruyacaktır.

Duşakabin Temizliği için Farklı Çözümler

Sürekli temizlemenize rağmen duşakabin camlarında su lekesi kalmasından şikayetçiyseniz, kullanabileceğiniz birkaç temizlik ürünü sayesinde bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Duşakabin camlarının temizliğinde her ne kadar marketlerde satılan temizlik ürünleri kullanılsa dahi su lekesi kalabiliyor. Ancak, duşakabin camlarını temizledikten sonra cama yağmur kaydırıcı spreyler uygulayarak camların su tutmamasını sağlayabilirsiniz.

Yağmur kaydırıcı spreyler genellikle araba camlarında ve açık havada hizmet veren kafelerin cam temizliğinde kullanılmaktadır. Ancak araba camlarında kullanılan bu ürünler, duşakabin camlarında da su lekesi kalmamasını sağlıyor. Yağmur kaydırıcı spreyleri, büyük yapı marketlerinde ve araç temizleyici satışı yapan firmalarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yağmur kaydırıcı spreylerin kullanımı ise oldukça kolay. Öncelikle duşakabin temizleme için standart temizlik malzemelerinizi kullanarak, temizliği tamamlamanız gerekiyor. Ardından temizlediğiniz camı kuru bir bez ya da kağıt havlu yardımıyla kurulamanız, spreyin kalıcılığını arttıracağı için gereklidir. Camı kuruladıktan sonra yağmur kaydırıcı spreyi duşakabin camının hem iç hem de dış bölgesine uygulayabilirsiniz. Spreyi tüm cama sıktıktan sonra mikro-fiber temizlik bezi ya da temizlik süngeri ile cama iyice yedirmeniz gerekiyor. Yağmur kaydırıcı sprey camın yüzeyine tamamen uygulandıktan sonra kuruması için ek bir şey yapmadan bekleyin. Böylece duşakabin camlarında en az birkaç haftaya kadar su lekelerine karşı koruma elde edebilirsiniz.

Duşakabin Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yorgun geçen bir iş gününün ardından rahatlamak hepimizin hakkı. Eve geldiğinizde ise sıcak bir duş kadar rahatlamanızı sağlayan bir şey yoktur. Ancak duşakabinin istediğiniz temizlikte olmaması, duştan alacağınız konforu etkileyebiliyor. Bu nedenle duşakabin temizliğinde tüm detaylara dikkat edilmesi ve temizliğin sık sık tekrarlanması gerekiyor. Peki, duşakabin temizleme sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

o Duşakabin temizliğinin sık sık tekrarlanması, temizliğin kalıcılığı için oldukça önemlidir. Banyo temizliğinin sürekli birkaç gün ertelenmesi bile oluşan kirlerin daha kalıcı hale gelmesinde büyük rol oynuyor. Bu nedenle temizliğin daha kolay ve kalıcı olması için temizliğin en az haftada bir kez tekrarlanması gerekiyor.

o Yapı marketlerin birçoğunda, cam temizliği için üretilmiş küçük çek-paslar bulunuyor. Aldığınız duş sonrasında sadece birkaç dakikanızı ayırarak bu çek-paslar ile duşakabin camında su lekesine neden olan su damlacıklarını temizleyebilirsiniz. Böylelikle duşakabinin her ne kadar temiz olsa da kirli görüntüye neden olan su lekelerinin önüne geçebilirsiniz.

o Duşakabin camında su lekesi kalmasına neden olan bir diğer etken ise camın duştan sonra kısa sürede kurumamasıdır. Duş aldıktan sonra, banyo içerisinde sıcak havaya bağlı olarak nem oranı artar. Böyle bir ortamda, zaten ıslak olan duşakabin camının kuruması ise çok daha uzun sürer. Duşakabin camında kalan su damlacıkları ise uzun periyotlarda su lekelerine dönüşür. Su damlacıklarının önüne geçmek istiyorsanız, duştan sonra duşakabinin ve banyonun kapısını açık bırakabilirsiniz. Böylece nemli havanın etkisi çok daha kısa sürecek ve duşakabin camlarınız daha kısa sürede kuruyacaktır. Ancak su lekelerine kesin çözüm istiyorsanız, camları her duştan sonra kendiniz kurulamalı ya da çek-pas yardımı ile suyu camdan temizlemeniz gerekmektedir.

o Duşakabin temizliğinin kalıcı olması için genelde çeşitli temizlik malzemeleri kullanılmaktadır. Ancak gereğinden ağır temizlik malzemelerinin kullanımı duşakabinin kenarlarında bulunan silikonların yıpranmasına ve duşakabinin su kaçırmasına neden olmaktadır. Bu nedenle temizliğin her zaman daha hafif, asidik özelliği bulunmayan temizleyiciler kullanılarak yapılması gerekiyor.

o Duşakabin temizliğinde tuz ruhu ve benzeri ağır temizlik malzemeleri kullanılması sağlık açısından da ciddi riskler teşkil ediyor. Bu tarz asidik özelliği yüksek temizlik malzemelerinin sadece birkaç dakika bile solunması, çeşitli akciğer hastalıklarına ve zehirlenmelere neden oluyor. Bu nedenle temizlik en fazla çamaşır suyu ile yapılmalı ve çamaşır suyu ile temizlik yapılırken duşakabinin ve banyonun tüm havalandırma kanalları açılarak, çamaşır suyunun solunması engellenmelidir.

o Tuz ruhu ve çamaşır suyu gibi temizleyici ürünlerin duşakabin temizliğinde kullanılması, banyo fayanslarının yıpranmasına neden olmaktadır. Böylece duşakabine zarar vermeseniz de, duşakabinin iç yüzeyinde bulunan fayansların arasında aşınmalar görülebilir ve normalde beyaz olması gereken bu kısımlar duvarın renginde görünerek ortaya kirli bir görüntü çıkarır.

Ayşe Yerebakan

Yazar Ayşe Yerebakan

Ayşe Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Ayşe Yerebakan, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir