Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

DIY (Kendin Yap) Fikirleri

Evde kendin yap fikirleri ev dekorasyonunu özelleştirmek isteyen kişilerin ilk tercihlerinden bir tanesidir. Bu sayede evinizde kullanmadığınız eşyaları, farklı ürünlere dönüştürebileceğiniz gibi bu eşyaları değerlendirme şansı da bulabilirsiniz. Evde aklınıza gelen her ürünü, farklı bir ürüne çevirme şansınız bulunuyor. Bu sayede evinizin dekorasyonuna farklı bir tat katabilirsiniz. Daha önceden hiç DIY fikirleri ile yeni bir ürün tasarlamadıysanız, sizin için vereceğimiz örnekler güzel bir ilham kaynağı olabilir.

· Tenis Raketlerini Aynaya Çevirin

Evinizde eskiyen ya da kullanırım diye aldığınız ancak birkaç oyundan sonra tekrar dönüp bakmadığınız tenis raketiniz varsa, bu kendin yap fikirleri tam size göre. Kullanmadığınız tenis raketlerinin, ortasında yer alan boşluğa uyacak şekilde bir ayna keserek tasarıma başlayabilirsiniz. Dekoratif ayna tasarımınızda, evinizde eskiyen aynalarınız varsa bunları kullanabileceğiniz gibi raketin ölçülerini alarak buraya uygun aynayı direkt satın da alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken ise sıcak silikon ile aynayı raketin orta kısmına yapıştırmak. Evinizde birkaç adet raket varsa, hepsini birlikte duvara montajlayarak hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

· Farklı Kalemlik Tasarımları

Çalışma masanızda ya da ofisinizde ortamın havası ile uyum sağlayacak, eğlenceli ürünler kullanmak istiyorsanız bu kalemlik DIY fikirleri tam size göre. Evinizde kullanmadığınız klavyeniz varsa ofis ortamında esprili bir kalemlik tasarımı için klavye tuşlarını kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek malzeme ise kalemliğin gövde kısmı olarak kullanabileceğiniz boş bir konserve kutusu ya da kavanoz. Ardından kullanacağınız boş kutunun etrafına sıcak silikon ile klavye tuşlarını tek tek yapıştırabilir ve hem şık hem de eğlenceli bir kalemliğe sahip olabilirsiniz.

· Pet Şişelerden Saksı Tasarımı

Pet şişelerin kullanımı doğada çok uzun süre bozulmadan kalabildiği için günden güne azaltılmaya devam ediyor. Evinizde birkaç farklı pet şişeniz varsa, doğaya zararlı bu malzemeleri doğa ile iç içe bir tasarım için kullanabilirsiniz. Bunun için pet şişelerin ortasına yakın bir noktadan kesip kapağını kapattıktan sonra ters çevirmeniz gerekiyor. Ardından kestiğiniz pet şişeleri asmak için ufak bir mekanizma tasarlamanız gerekiyor. Bunun için pet şişenin uç kısmında 3 adet ufak delik açıp, her bir delikten bir ip geçirip en sonunda bu ipleri yukarıda birleştirmeniz yeterlidir. Artık hazırladığınız saksıyı evinizin bir köşesine asabilir, bu farklı dekoratif ürünün tadını çıkarabilirsiniz.

· İnşaat Paletlerini Değerlendirme Zamanı

Çevrenizde kullanabileceğiniz inşaat paletleri varsa bu malzemeleri evinizde dekoratif sehpa tasarımları üretmek için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, sağlam bir inşaat paleti bulduktan sonra boş kısımlarını düz bir zemin olacak şekilde yine aynı inşaat paletinin alt kısmında bulunan tahtalar ile doldurmak. Ardından paletin sehpa gibi biraz daha yerden yüksekte durması için alt kısmına dilerseniz metal, dilerseniz de tahtadan bacaklar tasarlayabilirsiniz. Hayal gücünüze bağlı olarak paleti farklı renklere boyayabilir, paletin iç kısmını kitaplık şeklinde yeniden düzenleyebilirsiniz.

· İnşaat Paletinden Kitaplık Tasarımı

İnşaat paletleri ile yapabileceğiniz DIY fikirleri saymakla bitmiyor. Ahşap görünümleri sayesinde her türlü tasarımda kullanılabilen bu paletlerin dışını zımparalayıp, dilediğiniz renklere boyadıktan sonra cilalayarak hoş görünüme sahip kitaplıklar haline getirebilirsiniz. Yeni tasarladığınız kitaplığı dilerseniz odanızın bir kenarında dolap şeklinde, dilerseniz de duvara asarak daha dekoratif amaçlarla kullanabilirsiniz.

· Dallardan İlginç Tasarımlar

Evde kendin yap fikirleri arasında doğal görünümleri sayesinde çeşitli ağaç dalları kullanımı da oldukça moda. Kurumuş ağaç dallarını temizledikten sonra bir vazonun içine koyarak dekoratif bir görünüm elde edebilirsiniz. Ağaç dallarını dilerseniz sevdiklerinizle birlikte çekildiğiniz fotoğrafları sergileyebileceğiniz çok şık bir tasarıma da dönüştürebilirsiniz. Tek yapmanız gereken istediğiniz fotoğrafları bastırdıktan sonra minik mandallar kullanarak dallara bu fotoğrafları asmak.

· Kullanılmayan Merdivenlerden Askılık Tasarımı

Evinizde tahta, eski bir merdiven varsa, çok farklı yöntemlerle değerlendirebilirsiniz. Paletlerde olduğu gibi öncelikle merdivenin yıpranan ve pürüzlü bölgelerine zımpara yapıp temizlemeniz gerekiyor. Ardından istediğiniz renklere boyayarak kullanacağınız odanın tasarımına uygun bir hale getirip, uzun yıllar boyunca dayanabilmesi için cilalayarak tasarımı tamamlayabilirsiniz. Merdiveni, bir kenarından duvara sabitledikten sonra, gerekli desteklerle birlikte güçlendirmeniz gerekiyor. Ardından çok şık ve dekoratif bir askılığa sahip olabilirsiniz.

· Meyve Kasalarından Dekoratif Ürünler

Tıpkı paletlerde olduğu gibi, meyve kasaları da özellikle kitaplığa çevirmek için çok uygun ürünlerdir. Ahşap ürünlerin birçoğu çeşitli boya işlerinden sonra dilediğiniz tasarımlara dönüşebiliyor. Birkaç adet meyve kasasını zımparaladıktan sonra dilediğiniz renklere boyayabilir ve cilalayarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Ardından üst üste montajladığınız kasaları kitaplık tadında oturma odanızın ya da yatak odanızın bir kenarında kullanabilirsiniz.

· Şarj Kabloları İçin Düzenleyiciler

Evde kendin yap fikirleri tamamen hayal gücünüzün sınırlarına bağlıdır. Hepimizin evindeki kablo kalabalığı, gelişen teknolojinin dezavantajlarından bir tanesi. Ancak kullanmadığınız ahşap kutuları ya da eski tahta parçalarını kutu şeklinde birleştirdikten sonra şarj kabloları için düzenleyici şekline getirebilirsiniz. Bunun için kutuda öncelikle şarj kablolarının geçebileceği büyüklüklerde delikler açmanız gerekiyor. Hazırladığınız kutuyu dilediğiniz renklerde boyayarak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Bundan sonra masanızın üzerinde kablodan eser kalmayacak.

· Şeker Kutularını Değerlendirin

Marketten aldığınız ufak kutularda satılan şekerleri bitirdikten sonra kutularını değerlendirmek için birçok alternatifiniz bulunuyor. Şeker kutusunun etiketini söktükten sonra, dilediğiniz renklere boyayarak tel tokalarınızı saklamak için dekoratif bir kap haline getirebilirsiniz. Şeker kutularından tasarlayabileceğiniz bir başka tasarım ise kulaklığınızın cebinizde ya da çantanızda birbirine dolanmadan saklanmasını sağlayacak minik kutulardır. Kutu üzerine birkaç da delik açarak, kulaklığınızın siz müzik dinlerken de kutu içerisinde kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kendi DIY Fikrinizi Kendiniz Yaratın

Evde kendin yap fikirleri tamamen sizin hayal gücünüzün sınırlarında gelişiyor. Siz de evinizde kullanmadığınız farklı birçok eşyayı, çok daha işlevsel ve dekoratif ürünler haline getirebilirsiniz. Verdiğimiz fikirlerin yanı sıra evde kullandığınız ancak uzun yıllardır sizinle olduğu için alıştığınız eşyaların da tasarımlarını yapacağınız birkaç değişiklikle yenileyebilirsiniz. Örneğin evinizde ya da bahçenizde ahşap sandalyeler kullanıyorsanız, bu sandalyelerin rengini birkaç ayda bir değiştirerek ruh halinizi yansıtan tasarımlar elde edebilirsiniz. Ahşap sandalyeleri boyadıktan sonra, boyanın daha uzun süre kalıcılığını koruması için üzerini cilalayabilirsiniz. Böylece artık ahşap sandalyeleriniz, zamana yenik düşmeyecek.

Ev dekorasyonunun önemli bir parçası da evinizin duvarlarıdır. Duvarlar, fark etmeseniz de odanın en dikkat çeken parçalarından bir tanesidir. Bu nedenle duvarlarınızda yapacağınız ufak değişiklikler bile odanın tasarımının tamamen değişmesini sağlayacaktır. Duvarlarınızda çıkarılabilir duvar kağıtları kullanarak sıkıldığınız zaman değiştirebileceğiniz duvar tasarımlarına sahip olabilirsiniz. Böylece oturma odanızın ya da yatak odanızın duvarları sabit bir renge bağlı kalmadan, ruh halinize göre sizinle birlikte değişecektir. Tek yapmanız gereken hoşunuza giden tasarımlarda çıkarılabilir duvar kağıdı satın almak. Duvara yapıştırdıktan birkaç ay sonra duvar kağıdından sıkılırsanız, tek yapmanız gereken duvar kağıdını çıkarmak ve yerine yenisini yapıştırmak.

Odanızdaki havayı baştan aşağı değiştirmek için kullanabileceğiniz bir diğer dekorasyon ürünü ise perdelerdir. Perdelerinizde yapacağınız en ufak değişiklik bile odanızın tarzını baştan sona değiştirecektir. Evde dikiş dikmekle biraz ilgiliyseniz, isterseniz artan kumaşlardan, isterseniz de direkt olarak hoşunuza giden kumaşları satın alarak evde kendi perdelerinizi dikebilirsiniz. Evde kendin yap fikirleri paylaşıldıkça çok daha fazla kişiye ulaşılabiliyor. Siz de evinizde tasarladığınız DIY ürünlerini sosyal medya hesabınızda paylaşarak, sizin gibi kişilerin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Ayşe Yerebakan

Yazar Ayşe Yerebakan

Ayşe Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Ayşe Yerebakan, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir