Dış Cephe Kaplama Hakkında Merak Edilenler


3.06.2020 00:59 | Atakan Erdoğan | 178
***

Dış Cephe Kaplama Nedir?

 

Dış cephe, bir evin makyajıdır. Stil ve tarzlara göre farklı çeşitlerde kaplama malzemeleri kullanılır. Taş, ahşap, tuğla gibi birçok alternatif bulunmaktadır. Örneğin doğal görünümlü bir ev istiyorsanız ahşap giydirme, taş kaplama veya tuğla kaplama ile bunu sağlayabilirsiniz. İstediğiniz atmosferi oluşturmak sizin elinizde. 

 

Dış cephe kaplamaları, hem dekoratif bir görünüm sağlar hem de yapıyı kar, güneş, yağmur gibi kötü hava koşullarından korur. Ses yalıtımı da ısı yalıtımı kadar önemlidir. Yapının içine gelen sesi, malzemesine göre sıfıra kadar bile indirgeyebilir. 

Dış Cephe Kaplama Nasıl Yapılır?

 

Öncelikle uygulama yapılacak yüzey kontrol edilmelidir. Yeni yapılarda duvar dış yüzeyleri basınçlı su ile temizlenmelidir. Esi yapılardaki toz kir yağ gibi parçacıklardan arındırılmalıdır. Dış cephe ısı yalıtımı, yüzey ve ortam sıcaklığının +5 derece üzerinde ve +30 derece altında olduğu koşullarda yapılmalıdır. Subasman profil montajı, yerden minimum 30 cm yukarıda, bina çevresini saracak şekilde yapılmalıdır. Subasman profil montajı, dış cephe yalıtım sistemini darbe, rutubet gibi sorunlardan korur. 

 

Uygulama yüzeyinin düzgünlüğüne göre polimer ve çimento esaslı ısı yalıtım levhası yapıştırma harcı uygulanır. Isı yalıtım levhaları, uzun kenarı yatay olacak şekilde subasman profili üzerine aşağıdan yukarıya doğru yerleştirilir. Uygulama esnasında mutlaka yüzey düzgünlüğü kontrol edilmelidir. Daha sonra dübülleme işlemi yapılmalıdır. Fakat işleme ısı yalıtım levhalarının yapıştırılmasından 24 saat sonra başlanmalıdır. Tek bir levha için kullanılacak dübel sayısı köşelere birer adet ve levha merkezine bir adet olarak toplam 5 adettir. 

 

Bina cephesi kenar ve köşeleri ve kapı, pencere bölümlerinin kenar ve köşe bölümleri için fileli veya filesiz alüminyum veya PVC profiller kullanılması gerekir. Bu bölgeler mekanik zorlanmanın en çok olduğu bölgelerdendir. Bu yüzden düzgün ve dayanıklı bir detay oluşturmak çok önemli. 

 

İlk kat sıvası, ısı yalıtım levhalarının yapıştırma işleminden minimum 24 saat sonra çelik mala kullanarak yapılmalıdır. Tüm yüzeyleri kaplayacak şekilde uygulanmasını göz ardı etmeyin. Harcın kurumasını beklemeden mala yardımıyla donatı filesini yukarıdan aşağı doğru harç içerisine eşit şekilde yerleştirin.

 

Son katınız olan dekoratif kaplamadan önce yüzey emiciliğini dengelemek için astar uygulayın. Dekoratif kaplama, ikinci kat sıva ve astar uygulamaları tamamen kuruduktan sonra yani yaklaşık 6-7 gün sonra yapılmalıdır.

 

Rutubetli veya rutubet oranı artan dış cephelerde mekanik koruma ve nem önleme tamamlanmadan ısı yalıtımı uygulaması yapılmamalıdır. Sistemin doğru uygulanması için çok sıcak havalarda ve rüzgarlı günlerde dış cephe kaplama yapılmamalıdır. Burada belirttiğimiz noktalara dikkat ettiğiniz takdirde sağlam bir işlem gerçekleştirmiş olursunuz. Tabi, bir uzmandan yardım almanızı öneriyoruz.

 

 

Dış Cephe Kaplama Nasıl Temizlenir?

 

Bina dış cephe temizliği ülkemizde pek önemli görünmüyor. Dış cephenin temiz tutulabilmesi için kompozit panel temizliği yapılması gerekir. Çamaşır suyu, cif vb ürünlerin kullanılması panellere biraz zarar verebilir. Bu yüzden iyi bir temizlik şirketinden destek almanızda büyük fayda var.

 

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

 

Alüminyum Dış Cephe Kaplama

Alüminyum kompozit panel dış cephe kaplama, hafif, oldukça dayanıklı ve uzun hayatlıdır. Üzerine boya yapılabilir. Isıya karşı ve suya karşı da izolsyon sağlar. Özellikle şirket dış cephelerinde fazlasıyla kullanılır.