Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

2020 Dekorasyon Trendleri

Her sezon değişen moda tasarımları, ev dekorasyonuna da yansıyor. 2020 dekorasyon trendlerini siz de yakından takip ederek evinizin çok daha modern ve hoş tasarımlara sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

2020’nin ev dekorasyon tasarımlarında genel tasarım huzur ve terapi üzerine. Günlük hayatını genellikle ofis ve iş yerinde geçiren kişiler böylelikle evine geldiklerinde huzur dolu dakikalar geçirebiliyor, günün tüm yorgunluğunu üzerinden atabiliyor. Bu nedenle 2020’nin dekorasyon trendleri genel olarak ‘’Terapi mekanları’’ tasarımları ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Otel Odası Tadında Tasarımlar

2020 dekorasyon modası genel olarak dinlendirici ve huzur verici tasarımlara ev sahipliği yapıyor. Tasarımların genelinde otel konseptini aratmayan iç tasarımlar yer alıyor. Renk seçeneklerinden mobilya tasarımlarına kadar, 5 yıldızlı bir otelde arayacağınız tüm konforu evinize taşıyabilirsiniz. Yeni yılın en beğenilen dekorasyonlarında, koyu renk tonları ve modern tasarımlar göze çarpıyor.

Özellikle yatak odası tasarımlarında çok daha dikkat çekici ve marjinal dekorasyonlara yer vererek yatak odanızın hem konforlu hem de dikkat çekici bir alan olmasını sağlayabilirsiniz. Yatak başlığı seçimi en zor konulardan bir tanesi olsa da 2020 dekorasyon trendlerinde yatak başlıkları yerine tamamen farklı bir dekorasyon tercih ediliyor. Ahşap ve kumaş yatak başlıklarının yerini yeni moda trendlerinde boydan boya yatağınızın arkasında yer alan tablolar alıyor.

Yatak odanızda yatak başlıklarını kaldırarak, yerine tavana kadar uzanan geniş ve odanın genel renk tonuyla uyumlu tablolar kullanarak odanızın çok daha dikkat çekici olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede çok fazla dekoratif ürün kullanmadan sade ve huzur verici bir yatak odasına sahip olabilirsiniz. Tercih edeceğiniz renk seçeneklerine göre daha canlı ya da sade renkleri de tercih edebilirsiniz. Böylece yaratacağınız yatak odası, göze batan renkleri ile dikkat çekmek yerine daha sade ve dinlendirici havası ile sürekli bulunmak istediğiniz bir yer haline gelecek.

Maksimalist Dekorasyonlarla Tarzınızı Yansıtın

Özellikle geçtiğimiz yıllarda ev dekorasyonunun en dikkat çekici parçaları minimalist detaylardı. Ancak minimalist tarzın hakim olduğu moda anlayışı günümüzde yerini maksimalist fikirlere bırakıyor. Böylece evinizin çeşitli odalarında çok fazla dekorasyon ürünü kullanmanıza gerek kalmıyor. Ev içerisinde gereksiz aksesuar kullanımının azalmasıyla birlikte, ortamın daha sakin ve huzur verici bir mekan olması hedefleniyor. 2020 dekorasyon trendleri arasında eklektik dekorasyonlar göze çarpıyor.

2020 dekorasyon modası belirlenirken dikkat edilen bir diğer detay ise insanların sosyal hayatı. Haftanın belirli günleri, günün neredeyse büyük bir bölümünü iş yerinde ya da dışarıda geçirmek zorunda olan ailelerin, evde geçirdikleri zamandan keyif almaları hedefleniyor. Bu nedenle özellikle oturma odasının ya da balkonun bir bölümü küçük, şirin bir kafe tarzında düzenlenerek, kişilerin burada kahve içmekten zevk alacağı bir mekana dönüştürülüyor. Evinizde misafir ağırlamayı seviyorsanız, oturma odası ve salonunuzda fazladan birkaç koltuğa ve dikkat çekici tablolara yer verebilirsiniz.

2020 Trandlerinde Aksesuarlar

Geçtiğimiz yıl, ev dekorasyonunda en çok tercih edilen renklerden bir tanesi rose gold rengiydi. Ancak 2020 yılı ile birlikte klasik tarzdan uzaklaşılmasının da etkisi ile rose gold’un etkisi de geçmeye başlıyor. Bunun yerine evimizde kullanacağımız metal aksesuarlarda pirinç ve krom renklerini yaygın olarak görüyoruz. İç mekan tasarımlarında rose gold kadar ağır görünüm sunmayan pirinç ve krom renkleri bu sayede evlerin daha modern ve sade görünmesini sağlıyor.

Ev dekorasyon ürünlerinde kullanılan renk ve modellerin yanı sıra tekstil ürünlerinde de seçenekler artıyor. Ev tekstil ürünlerinde genellikle geometrik desenlere ve floral tasarımlara yer veriliyor. Siz de farklı renklerde geometrik desenler içeren kırlent modelleri sayenizde salonunuzda 2020 trendlerini kullanabilirsiniz.

Özellikle oturma odası ve yatak odası tasarımlarında perde seçimi büyük önem taşıyor. Perdeler her evin olmazsa olmazı, dekorasyonun ise tamamlayıcılarıdır. Bu nedenle 2020 trendlerinde perde modası da değişiklik gösteriyor. 2020’nin en çok tercih edilen perde tarzı zemine kadar uzanan ve yere sürünen modeller. Ancak perdenin desen ve renk seçeneği tamamen sizin zevkinize kalıyor.

Daha sade tasarımlardan hoşlanıyorsanız, perdelerinizde oda tasarımlarınıza uyan yumuşak tonda renkleri tercih edebilirsiniz. Odanızda modern tarzı destekleyecek tasarımlar istiyorsanız, yere kadar uzanan, kalın tonda ve farklı renklerde motifler içeren perdeleri kullanabilirsiniz. Oturma odasında kullanacağınız perdelerde ise tezatlık yaratmak için daha floral desenlerde ve canlı renkli perdeleri kullanabilirsiniz.

Oturma odasının olduğundan daha canlı ve ferah görünmesini sağlamak için aydınlatma ürünlerini kullanabilirsiniz. Salonun köşelerinde spot ışıklar, ortasında ise oda tasarımına uygun motiflerde avize tercih ederek, ortamın çok daha ferah ve huzurlu bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

2020’nin En Sevilen Renkleri

Ev dekorasyonu ve moda tasarımda renklerin belirleyicilerinden birisi olan Pantone tarafından 2020’nin rengi klasik mavi olarak belirlendi. Böylece ev dekorasyonlarında da klasik mavi renk içeren tasarımlar yerini almış durumda. Huzurun rengi olarak bilinen mavinin, insanlar üzerinde dinlendirici bir etkisi olduğu biliniyor. Bu sayede siz de yapacağınız ev dekorasyonunda kendinize daha dinlendirici bir ortam oluşturabilirsiniz. Mavinin dinlendirici havasını, gri renklerle destekleyebilirsiniz.

Evinizde daha canlı renkler kullanmak istiyorsanız, yeşil tonlarını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. 2019’un son dönemlerinde popüler olmaya başlayan adaçayı yeşili, 2020 yılında da popülerliğini korumaya devam ediyor. Özellikle mutfak ve oturma odasında yeşil renk tonlarını uygun mavi ve gri tonları ile bir arada kullanarak uyumlu bir görünüm elde edebilirsiniz.

Oturma odasında farklı renkler tercih etmek istiyorsanız, mat siyah tonlarını oturma odası ve yatak odasında kullanabilirsiniz. Siyah tonları, ev dekorasyonunda genellikle tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır. Böylece farklı renklerle oluşturduğunuz dekorasyonların siyah renklerle tamamlanması ve daha modern bir görünüme sahip olması sağlanıyor.

2020 yılı dekorasyon trendleri mutfakta genellikle siyah rengin üzerine kurulmuş durumda. Modern bir mutfağa sahip olmak istiyorsanız, mutfak tezgahınız dahil mobilyalarınızın genelinde siyah ve tonlarını tercih edebilirsiniz. Günümüzün tasarım teknolojileri ile birlikte, mikrodalga fırın ve buzdolabı gibi ürünler de siyah kaplanabiliyor.

2020’nin Çocuk Odası Tasarımları

2020 yılının trendleri arasında çocuk ve genç odalarına özel dekorasyon fikirleri de yer alıyor. Klasik mavi ve gri tonlarının hakim olduğu rahatlatıcı tasarımları çocuk ve genç odalarında da devam ettirebilirsiniz. Çocuk odalarının mobilya seçimlerinde de farklı renklere yer verilebiliyor olması, bu odalarda tasarımın daha kolay yapılabilmesine imkan veriyor.

Çocuk odalarında kullanacağınız mobilyalarda mavi ve tonlarına yer vererek, çocuğunuzun kendi odasında huzurlu vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Mavi tonlarını çeşitli yeşil ve açık kahve tonları ile birlikte kullanarak çocuk odasında daha doğal tasarımlar da oluşturabilirsiniz. Çocuk odalarında, çeşitli çizgi film karakterlerinin görsellerini yatak başlığı ve dolaplarda da kullanarak çocuğunuz için eğlenceli bir ortam yaratabilirsiniz.

Genç odalarında ise genellikle siyah ve benzeri koyu renkler tercih edilmektedir. Genç odalarında mat siyah renklerde tercih edeceğiniz mobilyaların yanı sıra gri ve tonlarında perdeler ile bunu destekleyebilirsiniz. Oda tasarımının fazla karanlık olacağını düşünüyorsanız, dekorasyonu çeşitli aksesuarlar ile yumuşatabilirsiniz. Bununla birlikte oda içerisinde farklı noktalarda tercih edeceğiniz aydınlatmalar ile odanın daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. 

Remzi Gedik

Yazar Remzi Gedik

Remzi Gedik'in çocuklukta babasının yanında başlayan mobilya macerası yıllar geçsede devam etmiş. Kendisi sıklıkla bu işi yapabilmek için gerçekten sevmek gerektiğini belirtiyor.

20 yıllık mobilya konusunda tecrübesiyle bilgilerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir