Kategoriler
Genel

Dekorasyon Maliyetli midir? Nereden Nasıl Başlanır?

Evler, evlerimiz. Aydınlık, daha az aydınlık, geniş, küçük, tek oda, çok oda çeşit çeşit yaşam alanlarımız…

Bütçemize ve yaşadığımız şehre göre birçok farklı özellikte evlerde oturuyoruz. Nerede nasıl olursa olsun, evlerimizin nasıl göründüğü bizim için önemli. Zevkimize hitap eden, içinde rahat ve huzurlu hissedebileceğimiz sıcak bir yuvaya hangimiz hayır diyebilir ki…

Son on yıl içinde hayatımızda iyice yer eden Instagram ve Pinterest sayesinde bugün küçük büyük pek çok mekan için dekorasyon fikirlerine kolayca ulaşabiliyoruz. Farklı bütçelere göre oluşturulmuş binlerce alternatif mevcut. İnternette yapacağınız küçük bir araştırma ile, kafanızda şekillenmeye başlayan tasarım örneklerine katkı sağlayacak uygulamalar, ufkunuzu açacak çeşit çeşit malzemeler ve kendi kendinize yapabileceğiniz pratik dekorasyon fikirlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Çok Güzel Fikirlerim Var. Peki Maliyeti?

Dekorasyon dendiği zaman genel kanı olarak insanların aklına dev bütçeler geliyor. Tabi ki istenen değişiklikle beraber farklı bütçeler ortaya çıkabilir. Ancak yaşam alanınızı güzelleştirmek ve size huzur veren bir ortam yaratmak düşündüğünüz kadar zor değildir.

Değiştirmek istediğiniz eşyalarınızı geri dönüştürerek, bitkilerin sihrini kullanarak, biraz boya ve ışıklandırma ile harika şeyler yaratabilirsiniz. Bu tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. İnternette gezinirken, basit tahta kasalardan yapılan rafları, artık kumaşlardan hazırlanan çeşit çeşit yastık ve örtüleri, doğadan toplanabilecek dal ve kabuklardan yapılmış o harika lamba ve panoları hepimiz görmüşüzdür. Bu basit malzemelerle yapabileceğimiz aksesuar ve eşyalarla hem maliyetlerimizi düşürebilir, hem de yaşam alanlarımızı güzelleştirebiliriz.

Tüm bu yaratıcılık gerektiren işlerin yanında, artık insanların banyo ve mutfak fayanslarını dahi boyayabileceği nano teknoloji ile üretilmiş boyalar var. Bunları kullanarak banyonuza baştan aşağıya yenilenmiş görüntüsü vermeniz için ihtiyacınız olan tek şey, bir kutu boya, biraz el becerisi ve dikkat.

Değişiklik Yapmaya Karar Verdim, Nereden Başlayacağım?

Genel olarak tadilat ve dekorasyon işlerini evde yaşamaya başlamadan halletmemiz en güzelidir. Böylelikle, kırılacak dökülecek işler çok daha kolay halledilir ve ekstra temizlik, eşyaları koruma vb sıkıntıları çekmek durumunda kalmayız. Halihazırda yaşadığımız mekanlarda yapılacak değişiklikler için öncelikle bir planlama oluşturmalıyız? Evi oda oda ayırmak başlangıç olarak doğru olacaktır. Böylelikle bir oda ile ilgilenirken hayat diğer kısımlarda sekteye uğramadan devam edebilir.

Değiştirmek istediğiniz şeyin ne olduğuna emin olmanız gerekiyor. Boya ve birkaç aksesuar ile çözüme kavuşabilir misiniz? Yoksa daha büyük çaplı bir değişim mi gerekli? Böyle vakitlerde yaratıcı zihnine inandığınız bir yakınınızdan yardım alabilir, fikir paylaşımında bulunmasını isteyebilirsiniz. Ya da hiç riske ve zahmete girmeden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir