Kategoriler
Banyo & Mutfak Dekorasyon Ev Tadilat & Dekorasyon

Country Mutfak Tasarımı

Mutfak Dekorasyonunda Country Esintileri

Ahşabın doğal yapısını ev dekorasyonunda da kullanmak isteyen kişilerin ilk tercihi Country tarzı dekorasyonlar oluyor. Farklı renklerde ahşap mobilyaları birbiri ile uyumlu olacak şekilde dekore ederek siz de tüm evinizde mükemmel bir uyum yakalayabilirsiniz. Dekorasyon dünyasındaki çeşitliliği de göz önünde bulundurursak, tercih edebileceğiniz binlerce farklı tasarım ve ürün bulunuyor. Peki Country mutfak nedir ve tasarımında nelere dikkat edilmelidir?

Country Mutfak Nedir?

Country tarzı dekorasyonlarda genellikle çiçekli desenler kullanılmaktadır. Bu desenlere eşlik eden berjer koltuklar, bordürler ve ekoseler uyumlu bir şekilde dekore edildiğinde ortaya oldukça rahatlatıcı ve ilgi çekici bir tasarım çıkıyor. Country tarzının da kendi içlerinde farklı çeşitleri yer alıyor. Country mutfak dekorasyonuna adım atmadan önce, hangi Country tarzından hoşlandığınızı belirlemeniz ve buna göre seçimler yapmanız gerekiyor.

Country Çeşitleri Nelerdir?

Genel olarak baktığımızda Country tarzı dekorasyonların 4 farklı seçeneği bulunuyor. Bunlar;

· Fransız Country Tarzı

· İngiliz Country Tarzı

· Amerikan Country Tarzı

· Rustik Country Tarzı olarak gruplara ayrılmaktadır.

Fransız Country Tarzı Nedir?

Fransız Country tarzı dekorasyonlar genellikle bahçeli evlere uygundur. Çiftlik eviniz ya da bahçeli bir yazlığınız varsa, Fransız Country tarzında dekorasyonlar ile oldukça sıcak bir ortam oluşturabilirsiniz. Fransız Country tarzında mutfak dekorasyonu her zaman en ön plandadır. İçki kültürü oldukça gelişmiş bir toplum olan Fransızlarda, bu nedenle yemek yenen bölgelere her zaman daha fazla önem veriliyor.

Fransız Country dekorasyonunda genellikle çam ve meşe ağacından dekoratif ürünler kullanılmaktadır. Bununla birlikte direkt olarak duvar kaplamalarını ya da duvarın bir bölümünü ahşap kaplama yaparak daha sıcak bir görünüm de elde edebilirsiniz.

Fransız Country mutfak tasarımlarında genellikle eskitme mobilyalar tercih edilmektedir. Kullanılan ahşaplar genellikle en doğal hallerinde tercih edilirken, yemek masaları ve sandalyeler için her zaman daha fazla alan ayrılmaktadır. Evin genellikle en büyük alanı mutfağa verilmektedir. Bu nedenle Fransız Country tarzında mutfak dekorasyonunun yeri oldukça büyük.

Fransız Country mutfak masaları normalden oldukça büyük olması tercih edilmektedir. Mutfağınızın alanı küçükse, kendinize başka bir Country tasarım tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Yemek masasının etrafında kullanılan sandalyeler genellikle birbirinden farklı renklere boyanarak kullanılmaktadır. Bu sayede genel olarak bir renk uyumu yerine, farklı renklerin bir arada kullanılmasından ortaya çıkan bir uyum tercih edilmektedir.

Mutfakta kullanılan çeşitli dekorasyon ürünleri ve aksesuarlar ahşap ürünlerden seçilmektedir. Mutfak tezgahının yakın yerlerinde bulunan duvar raflarında, odanın genel tarzına uygun ahşap malzemelerin kullanılması daha uyumlu bir görünüm oluşturacaktır. Mutfakta kullandığınız çeşitli dekoratif eşyaların ise açık renkli kumaş detayları olması gerekiyor. Tüm mutfağın ahşap mobilyalardan tasarlanması boğucu bir görünüm oluşturacakmış gibi gelse de bu dekorasyonun incecik kumaş detaylar içeren aksesuarlar ile yumuşatılması gerekiyor.

İngiliz Country Tarzı

Fransız Country tarzı ne kadar dağ evine benziyorsa, İngiliz Country tarzı da o kadar kır evlerini andırıyor. Eski ve yeni tasarımların bir arada uyumla kullanıldığı bu dekorasyon tarzında, mobilyaların oldukça rahat olması dikkat çekiyor. Bu sayede hem ahşabın ferahlığını hem de mobilyaların konforunu bir arada hissedebilirsiniz.

İngiliz Country dekorasyonunda ahşabın sıcak görüntüsünü mobilyaların şık tasarımı tamamlamaktadır. Dekorasyonu renklendiren aksesuarların ise genelde basma kumaştan tercih edilmesi gerekiyor. Dekorasyonu tamamlamak için çeşitli kitapları, mumları ve çiçekleri kullanabilirsiniz.

İngiliz Country mutfak tasarımlarında Fransız Country’nin karışıklığı yerini daha sade tasarımlara bırakıyor. Bu nedenle İngiliz Country mutfak masaları genellikle daha küçük formda tercih edilmelidir. Mutfağınızı renklendirmek için çeşitli kır çiçeklerini ya da farklı renklerde gülleri kullanabilirsiniz.

Oturma odası tasarımlarında şömineler İngiliz Country tarzının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Duvar boyalarının açık renklerde ve ahşap aksesuarlarla destekleniyor olması gereklidir. Oturma odasının renk yoğunluğu genellikle beyaza yakın renklerde seçilmelidir. Bu tasarımı farklı renklerde çiçeklerle destekleyebileceğiniz gibi direkt olarak çiçek desenli Country koltuk takımları da tercih edebilirsiniz. İngiliz Country dekorasyonunun tamamlayıcı öğelerinin çiçekler olduğunu aklınızdan çıkartmamanız gerekiyor.

Amerikan (Shaker) Country Tarzı

Amerikan Country dekorasyonu 1700’lerin sonunda ortaya çıkan bir din tarikatının yaşam tarzından esinlenilmiştir. Sadeliğin hakim olduğu Amerikan Country tarzında genel olarak el işi dokuma tekstil ürünleri dikkat çekiyor. Doğal dokuma tekstil ürünleri sadece masa örtüsü olarak ya da sehpa üzerinde değil aynı zamanda yatakta, perdelerde ve koltuk örtülerinde de kullanılır. Dekorasyona genel olarak bakıldığında açık renkli dokuma ürünlerin sıcaklığı ve ferahlığı tasarımda hakimdir.

Amerikan Country mutfak dekorasyonunda da dokuma tekstil ürünleri kullanılmaktadır. Geleneksel Amerikan Country tarzında açık renkli ahşap mobilyalar tercih ediliyordu. Böylece beyaz renklerde dekoratif tekstil aksesuarları ve mobilyalar, ferah bir ortamı destekliyordu. Ancak günümüzde açık renkli ahşaplar yerini daha koyu versiyonlarına bırakıyor. Bu nedenle beyaz renkli kumaşların kullanılması ortamda tezat bir görüntü yaratıyor. Ancak parlak kırmızı, yeşil, mavi ve mor tonlarını evin tüm tekstil ürünlerinde kullanabilirsiniz.

Amerikan Country mutfak masaları üzerinde kullanılan masa örtüleri ve çeşitli aksesuarlar ile dikkat çekiyor. Mutfağın genelinde kullanılan kumaş aksesuarlar sayesinde doğal bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Sade tasarımlardan hoşlanmıyorsanız, evinizin birçok mobilyasının üzerine de örgü örtüler alabilirsiniz. Kullanacağınız tüm tekstil ürünlerinin renk seçimi tamamen keyfinize kalmış durumda. Amerikan Country dekorasyonu canlı tüm renklere açık olan nadir dekorasyonlardan bir tanesidir.

Rustik Country Tarzı

Rustik Country tasarımları, en çok karşılaştığımız Country dekorasyonudur. Genellikle kırsal bölgede yaşayan kişiler tarafından tercih edilen Rustik Country tarzı, son yıllarda şehirde yaşayan ancak kır hayatını seven kişiler tarafından da tercih ediliyor. Apartman dairelerine uyarlaması kolay olan Rustik tarz bu nedenle en çok tercih edilen Country dekorasyonlarının başında yer alıyor.

Rustik Country dekorasyonlarında genel olarak bir dağ evi ya da çiftlik evi havası vardır. Mobilyalar ve dekoratif ürünler ahşap malzemeden üretilmiş olmalıdır. Orijinal Rustik Country dekorasyonunda genellikle ceviz ağacından mobilyalar tercih edilmektedir. Ancak farklı renk seçeneklerine ulaşmak için ahşabın türünü tercihinize bağlı olarak değiştirebilirsiniz.

Mutfak içerisinde genellikle dekoratif aksesuarlar dikkat çekmektedir. Bu nedenle Rustik country mutfak masaları üzerinde renk uyumunu yakaladığınız sürece dilediğiniz dekoratif ürünü kullanabilirsiniz. Mutfak masalarının üzerinde, tezgahtaki çeşitli eşyaların üzerinde ve hatta buzdolabının üzerinde bile çeşitli el örgüsü örtüler kullanılmaktadır. İlk bakışta karışık ve göz yorucu genel bu tasarımın sıcaklığına kısa sürede alışabilirsiniz.

Rustik tarzın en belirgin detaylarından bir tanesi de tüm perdelerin normalden çok daha kısa olmasıdır. Perdeler normal ev dekorasyonunda tavanın hemen altından başlar ve pencerelerin altına ya da zemine kadar devam eder. Ancak Rustik Country dekorasyonlarda perdeler, pencerenin hemen üzerine asılan ahşap borulara asılmaktadır. Perdelerin boyu genellikle pencerenin hemen bitimine kadar olsa da tercihinize bağlı olarak daha uzun perde modelleri de tercih edebilirsiniz.

Oturma odalarının tasarımında ise genellikle koltukların üzerinde fazladan birkaç yastık bulunuyor. Yastık motiflerinde genellikle geometrik şekiller ve çeşitli çiçek modelleri kullanılmaktadır. Böylece tasarımın çok daha rahatlatıcı bir havaya bürünmesi sağlanıyor. Ev dekorasyonunu destekleyici şekilde, el örgüsü tasarımında kırlent modelleri de tercih edebilirsiniz. 

Remzi Gedik

Yazar Remzi Gedik

Remzi Gedik'in çocuklukta babasının yanında başlayan mobilya macerası yıllar geçsede devam etmiş. Kendisi sıklıkla bu işi yapabilmek için gerçekten sevmek gerektiğini belirtiyor.

20 yıllık mobilya konusunda tecrübesiyle bilgilerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir