Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocuğunuzun gelişiminde gününün büyük bir bölümünü geçirdiği odasının dekorasyonu büyük önem taşıyor. Çocuk odası dekorasyonları hem ferah ve aydınlık hem de akıllı çözümlere yönelik olmalıdır. Böylece hem çocuğunuz için keyifli vakit geçirebileceği bir mekan yaratabilir hem de çocuğunuzun ihtiyacı olan tüm eşyaları tek bir yerde saklayabilirsiniz.

Çocuk odası dekorasyon fikirleri için öncelikle hangi tarzda oda tasarımı istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Henüz birkaç yaşında olan çocuğunuzun oda dekorasyonunda sizin istediğiniz parçalar olması gayet normal. Ancak çocuğunuz kendi fikirlerini belirtecek yaşa gelmişse, oda tasarımında onun da fikirlerini almanız gerekiyor. Peki, çocuk odası dekorasyon objeleri nelerdir ve bu objeler nasıl kullanılmalıdır?

Çocuğunuz İçin Ferah Bir Oda Tasarımı

2020 yılının trend çocuk odası dekorasyonlarında genellikle açık renkler yer alıyor. Bu sayede çocuğunuzun odasında daha ferah bir ortam oluşturabilirsiniz. Beyaz, krem, açık mavi ya da toz pembe renklerinden oluşturacağınız çeşitli dekorasyonlar sayesinde çocuğunuz için çok daha keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Oluşturacağınız tasarımları çocuk odası dekorasyon kendin yap fikirleri ile renklendirerek daha özgün dekorasyonlara da sahip olabilirsiniz. Açık renkler ile birlikte genellikle İskandinav tarzı tasarımlar yılın dikkat çeken dekorasyonları arasında yer alıyor. İskandinav tarzı mobilyalarda genellikle ahşap tasarımlar, minimum düzeyde yüzey işlemleri ile karşımıza çıkıyor. Açık mavi ve toz pembe ile renklendirilmiş ahşap mobilyalar ile dikkat çekici bir çocuk odası yaratabilirsiniz.

Çocuk odalarında beyaz ağırlıklı renklerin tercih edilmesi, odanın daha sade bir görünüme kavuşmasında yardımcı oluyor. Çocuk odasındaki mobilya ve çocuk odası dekorasyon objeleri beyaz ağırlıklı tercih edildikten sonra odanın canlanması için perde, halı ve diğer tekstil ürünlerini daha renkli modeller arasından seçebilirsiniz. Böylece çocuk odası tamamen açık renk ağırlıklı değil, bunun yerine renklerin uyumlu kullanıldığı canlı bir mekana dönüşecektir.

Çocuk Odalarında Temanın Önemi

Çocuk odalarını dekore ederken yapılan en büyük hatalardan biri, odaya birbiri ile renk uyumu olan ancak tarz olarak birbirini çağrıştırmayacak mobilyaların yerleştirilmesidir. Ancak çocuk odaları yaratıcılığın ön plana çıkması gereken odalardan bir tanesidir. Bu nedenle çocuk odası dekorasyon fikirleri için kendinize bir tema belirlemeniz gerekiyor. Bu sayede odanın tüm tasarımını bu tema üzerine yoğunlaştırabilir ve çok daha dikkat çekici dekorasyonlara sahip olabilirsiniz.

Çocuk odası için dekorasyona başlamadan önce bir tema belirledikten sonra bu tema üzerine yoğunlaşan mobilyalara ağırlık vermeniz gerekiyor. Böylece çocuk odası bir bütün halinde çocuğunuzun zaman geçirmekten zevk alacağı bir ortama dönüşecektir. Çocuk odasına farklı bir hava katmak için oyun çadırı ya da farklı tasarımlarda mobilyalar da ekleyebilirsiniz. Odanın ana temasını, diğer aksesuarlar ile destekleyerek çok daha dikkat çekici dekorasyonlar oluşturabilirsiniz. Ancak oda içerisinde çok fazla aksesuar kullanmak, odanın çok karışık görünmesine neden olacağı için gereksiz aksesuar kullanımından da kaçınmanız gerekiyor.

Çocuk Odaları İçin Tasarım Önerileri

Çocuk odası dekorasyonunu değiştirmek istiyorsunuz, ancak aklınıza yeterince iyi bir konsept gelmiyor mu? Kız çocuğunuz için yıldızların hakim olduğu, toz pembe, açık sarı ve yavruağzı gibi renklerle tasarlanmış farklı dekoratif ürünlerin olduğu bir oda tasarımı tasarlayabilirsiniz. Odanın bir kenarında çocuğunuzun zaman geçirebilmesi için oyun çadırı, diğer kısımda ise odanın genel renkleri ile uyumlu yatak ve diğer mobilyalar. Yatağın üzerine birkaç farklı yastık koyabileceğiniz gibi konsepti desteklemek için oyun çadırının içine de birkaç adet yastık yerleştirebilirsiniz.

Erkek çocuğu için ise aynı konsepti biraz daha değiştirmeniz gerekiyor. Renk seçiminde mavi ya da yeşili tercih edebilirsiniz. Kullanacağınız mobilyaların daha düz detaylara sahip olması gerekiyor. Odada kullanacağınız yıldız desenli aksesuarları çeşitli oyuncaklar ve duvar kağıtları ile de destekleyebilirsiniz. Duvar kağıtları her zaman renkli tasarımları ile çocukların dikkatini çekmeyi başarıyor. Duvar kağıtlarında farklı birkaç rengin hakim olduğu uzay temalı bir motif seçebilirsiniz. Böylece odanın mobilyaları sade renklerden olsa da odanın içerisi oldukça canlı görünecektir.

Metal Mobilyaların Çocuk Odalarında Kullanımı

Metal mobilyalar tüm dekorasyonlarda modern görünümü destekleyen ürünlerdir. Çocuk odasında da çeşitli metal hatlara sahip mobilyalar kullanarak oda içerisinde modern bir görünüm oluşturabilirsiniz. Ancak özellikle çocuk odalarında metal mobilyaları çok fazla abartmamak gerekiyor. Çocuk odalarında parlak ve modern bir görünüm elde etmek istiyorsanız sadece yatak başlığında ya da dolapların hatlarında metali kullanmanız gerekiyor. Koyu renk metal kaplamalar genellikle erkek çocuk odalarında tercih edilirken, rose gold ve bakır tonları ise kız çocuk odası dekorasyon fikirleri arasında yer alıyor.

Metal parçaların yataklarda kullanılabilmesi için genellikle baza yataklar değil, karyola tarzında yataklar kullanılması gerekiyor. Ancak karyolaları rahatsız ya da kullanışsız buluyorsanız metal detayları çeşitli mobilya kulp ve detaylarında ya da çocuk odalarında bulunan avize ve resim çerçevelerinde de tercih edebilirsiniz.

Doğru Duvar Kağıdı Seçimi ile Çocuk Odasını Şenlendirin

Duvar kağıtları özellikle çocuk odalarını harekete geçiren ve ortama eğlenceli bir hava katan detaylar arasında yer alıyor. Sade ve ahşap görünümlü bir oda tasarımınız varsa, duvar kağıdı olarak geometrik detayları olan sade tasarımları tercih edebilirsiniz. Böylece hafif mavi ya da pembe olan tasarım, duvar kağıdı ile birlikte oldukça hoş bir görüntü ortaya çıkaracaktır.

Geometrik şekilli duvar kağıtları genel olarak her renk oda tasarımı ile uyumludur. Bu nedenle kız ya da erkek çocuğu için tercih edilebiliyor. Geometrik şekillere sahip duvar kağıtlarını tercih ediyorsanız, duvar kağıdının oluşturacağı ambiyansı çeşitli aksesuarlarla destekleyebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli kırlent, yastık kılıfı ya da halıları da duvar kağıdı dekorasyonuna uygun seçerek tüm ortamı eğlenceli bir tasarıma katabilirsiniz.

Geometrik hatların göz yorucu olduğunu düşünüyorsanız daha sade duvar kağıtlarını da tercih edebilirsiniz. Bu duvar kağıtları genellikle hafif detaylar içermekte ve rengini ön plana çıkarmaktadır. Ancak ortamı daha eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız, ufak hayvan motifleri ya da çeşitli çizgi film kahramanlarının motiflerini içeren duvar kağıtlarını da kullanabilirsiniz.

Kendin Yap (DIY) Fikirleri

Çocuk odası dekorasyon kendin yap fikirleri ile siz de çok daha özgün tasarımlara sahip olabilirsiniz. Piyasada satılan ürünlerin tarzı hoşunuza gitmiyorsa ya da çocuğunuzla birlikte kaliteli vakit geçirmek istiyorsanız birbirinden farklı kendin yap fikrini hayata geçirebilirsiniz. Kendin yap ürünlerinde tüm tasarım detayları size ait olacağı için istediğiniz ürünleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Çocuk odası tasarımında ahşap mobilyaların ön planda olduğu sade tasarımları tercih ediyorsanız, dekorasyonu destekleyecek farklı birçok kendin yap ürünü tasarlayabilirsiniz. Çeşitli geometrik şekillerde kesilmiş renkli süsleri duvar kağıdı olarak kullanabileceğiniz gibi, bu motifleri küçük ahşap parçalardan da tasarlayabilirsiniz.

Çocuk odasında duvar rafı kullanıyorsanız, rafın üzerinde sergileyebileceğiniz birbirinden farklı örgü bebekler ve oyuncaklar da yaratabilirsiniz. Kendin yap fikirleri genellikle her evde bulunan ürünlerden tasarlanmaktadır. Bu nedenle internetten bulacağınız çeşitli oyuncak ve benzeri figürler sayesinde siz de çocuk odası tasarımını özelleştirebilir, çocuğunuzun küçük yaşlardan itibaren yaratıcılığını destekleyebilirsiniz. Aklınıza herhangi bir kendin yap fikri gelmiyorsa, internette yapacağınız birkaç saatlik araştırmalar size ilham kaynağı olacaktır.

Ayşe Yerebakan

Yazar Ayşe Yerebakan

Ayşe Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Ayşe Yerebakan, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir