Kategoriler
Genel

Çeyiz Listesi

Eksiksiz Gelin Çeyizi Listesi

Genç kızların en büyük hayallerinden birisi olan evlilik arifesi tatlı telaş ve yorgunluğun simgesi olarak bilinir. Evliliğe hazırlık aşaması olarak bilinen bu zaman diliminde erkek kadar gelin olacak kızda yeni başlayacağı hayat için hazırlıklar yapar. Evlilik hazırlıkları içinde yer alan çeyiz hazırlığı genç kızlar için çok önemli bir süreçtir. Evlenecekleri yuvada kendilerinin de katkısı olmasını isteyen gelin adayları çeyiz hazırlıklarını kendilerine borç bilmektedir.

Peki çeyiz nedir hatırlatalım: Çeyiz evlenecek olan çiftlerin evlerindeki ihtiyaçlara katkı sağlamasıdır. Eskiden genç kız denilince el emeği göz nuru danteller, işlemeler akla gelirdi. Günümüzde daha modern bir halini alan çeyiz işlerinde artık kadınlar da erkekler gibi maddi olarak satın alınabilecek eşyaları alma konusunda destek olmaktadır. Özellikle çalışan gelin adayları evinin çoğu masrafına evleneceği kişiyle birlikte katkı sağlamaktadır.

Gelin adaylarının çeyiz hazırlıkları içinde pek çok liste yer almaktadır. Bir evin ihtiyacı düşünüldüğünde akla gelebilecek her şey çeyiz ihtiyaç listesi içinde yer alabilmektedir. İğneden ipliğe evin tüm köşesinde akla gelebilen her türlü ihtiyaçları çeyiz listesinde yerini almaktadır. Yatak odası, mutfak, banyo gibi evin çeşitli bölümleri için çeyiz hazırlığı yapan gelin adayları ihtiyaçları olan çeyiz eşyalarını almak için araştırmaya başladı. Yazımızda çeyiz hazırlığı içerisinde olanlar için dikkat edilmesi gerekenleri, neler seçebilecekleri gibi çeyizle ilgili pek çok kısımların detaylarına girmeye çalışacağız.

Çeyiz İhtiyaç Listesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çeyiz listesi hazırlarken bazı temel noktalara dikkat etmek bütçe açısından olumlu katkı sağlayabilir. Çeyiz ihtiyaçları kişinin beklentilerine göre aslında değişebilmektedir. Maddi olarak çok daha refah bir şekilde yaşamak isteyen ve evlenince hiçbir eksiği kalmasın isteyen kişiler her şeyi en ince detayına kadar düşünüp eksiksiz bir şekilde çeyiz hazırlığını tamamlamak ister. Çeyiz hazırlanırken yeni evleneceklere yardım için akrabalar ve yakınlar da devreye girerek çeyiz bütçesini asgari seviyeye düşürebilir. Çeyiz konusunda eksiğinizin olup olmadığı saptamak ve doğru bir çeyiz programı yapmak için şunlara dikkat edebilirsiniz:

Öncelikle temel ihtiyaçlarınızı belirleyin

Çeyiz hazırlığı yaparken bütçenizi iyi hesap etmeniz gerekir. Çeyiz hazırlarken en gerekli ve temel eşyalardan başlanarak çeyiz eşyası hazırlanmalıdır. Temel olarak gerekli eşyalar içinde mutfak eşyaları, ev eşyaları, beyaz eşyalar gibi pek çok eşya gelmektedir. Bunları belirledikten sonra yapmanız gereken piyasa araştırmasıdır. Tek bir yerde takılı kalmayıp fiyat araştırması yaparak daha uygun fiyata bu ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz. Bazı firmalar evlenecek çiftlere kolaylıklar sağlamakta ve indirimler yapmaktadır. Bu zamanları iyi takip ederek bütçenizi sarsmayacak şekilde size en uygun gelen yerden temel eşyalarınızı alabilirsiniz.

Eşya satın alırken bütçeye dikkat ettiğiniz gibi eşyanın kalitesine de dikkat etmeniz eşyalarınızı uzun süre kullanmanız açısından size yarar sağlayacaktır. Ürünün kalitesini test ederek dayanıklı ve kaliteli ürünler satın almaya çalışın. Böylece eşyalarınızı tahmin ettiğiniz çok daha uzun vadede sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.

Satın alacağınız eşyanın işlevselliği, evinize uyup uymadığı da dikkate alınmalıdır. Örneğin küçük bir evde oturacaksanız büyük mobilyalar almanız mantıklı değildir. Rahatça hareket ortamı sağlamayan eşyalarla eviniz darsa doldurmaya çalışmayın. Bunlar yerine evinizin büyüklüğüne uygun eşyalar satın alın.

Size Gelen Yardım İsteklerini Geri Çevirmeyin

Çeyiz ihtiyaç listesi hazırlanırken tek başına her masrafın üstesinden gelmeye çalışmak psikolojik olarak çiftleri yormaktadır. Bu konuda size yardımcı olmak isteyen yakınlarınızın desteklerini geri çevirmeyin. Böyle günlere yardımcı olmak sizi seven yakınlarınızı da mutlu edecektir. Yakınlarınızın destekleriyle çeyiz bütçesini biraz daha hafifletebilirsiniz. Takı yerine çeyiz ihtiyaçlarını karşılamalarını yakınlarınızdan talep edebilirsiniz.

Çeyiz listesini not tutun

Çeyiz listesi hazırlarken bir deftere alacaklarınızı not edebilirsiniz. Böylece ne eksik ne tamamlanmış daha iyi görürsünüz. Not tutarken ilk sırada önemli ve gerekli eşyaları sonrasında özel ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi yazabilirsiniz. Liste hazırlamak için size yardımcı olacak kişilerden bu konuda destek alabilirsiniz. Unuttuğunuz noktalarda size yardımcı olacak kişilerin varlığı bu alanda yapılan hazırlıkların stresinden bir nebze olsun sizi kurtaracaktır. Bunların haricinde hazır çeyiz listelerinin yer aldığı mobil uygulamalardan birini indirerek listenizi oradan kontrol edebilirsiniz. 

Harcamalarınızı Kısın

Düğün arifesindeyseniz harcamalarınız konusunda daha dikkatli davranmaya çalışın. Gereksiz harcama yapmak yerine evinizin bir ihtiyacını karşılayacak şekilde harcamalarınızı ayarlayın. Düğün olana kadar örneğin sık sık alışverişe gidiyorsanız ya da gezmeye gidiyorsanız bunu bir süreliğine erteleyebilirsiniz. Evlendikten sonra eşinizle birlikte sakin kafayla bu planlarınızı sonraki zamana erteleyebilirsiniz.

Nişan İçin Çeyiz Malzemeleri

Nişan evlenecek olan çiftlerin evlilikten önce bağlılıklarını simgelemek adına yaptıkları bir törendir. Birlikteliklerinin adını koymak isteyen çiftler için nişan zamanı özel ender anlardan birisidir. Nişan için hazırlıklar yapan tecrübesiz çiftler için özellikle bu konuda yazımızı kaleme aldık. Nişan hazırlığında ihtiyacınız olan çeyiz malzemeleri nelerdir bunları anlatmaya çalışalım;

Nişan çeyizinde bulunması gereken çeyiz malzemeleri olarak akla ilk gelen bohçadır. Nişan bohçası önceden tüm aile halkına hazırlanarak ailelerin birbiriyle yakınlaşması sağlanırdı. Günümüzde ise genelde damat ve gelin için artık bohça hazırlanmaya başlandı. Nişan bohçası içinde terlik, ayna, parfüm seti, pijama takımı, gecelik takımı, makyaj seti, erkek için kol düğmesi, cüzdan, terlik ayakkabı, pijama takımı, traş seti gibi ürünler gelmektedir.

Nişan seti alırken satın alacağınız yerlerde değişim yapılıp yapılmadığına, ürünün kaliteli olup olmadığına dikkat edin. İyi bir nişan hazırlığı için her şeyin yolunda gitmesi adına dikkatli bir şekilde hazırlıklarınızı yapabilirsiniz.

Mutfak İçin Çeyiz Listesi

Çeyiz listesi içinde mutfak önemli yer tutmaktadır. Bir evi can damarın diyebileceğimiz mutfaklar ihtiyaçların en çok olduğu yerler arasında gelir. Mutfak çeyiz listesinde yararlanabileceğiniz pek çok mağaza ve satış yerleri bulunmaktadır. Buralardan yararlanırken senenin trend modalarını takip edebilirsiniz. 2020 çeyiz listesi olarak bu yılın mutfak tasarımlarından yararlanabilirsiniz. Mutfak için gerekli temel malzemeleri sayacak olursak;

· Mutfak masası

· Mutfak perdesi

· Halı

· Fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi

· Tencere takımı

· Çaydanlık seti

· Yemek takımı günlük ve misafirlik

· Çatal bıçak takımı

· Bardak takımı

· Baharatlık

Banyo İçin Çeyiz Listesi

Banyolar diğer odalara göre daha az masrafsız görünse de inceden düşününce banyolar için de ihtiyaç listesi bütçeyi zorlayabilmektedir Banyolar için temel ihtiyaç malzemeleri içinde şunlar yer almaktadır;

· Banyo dolabı

· Bornoz takımı

· Havlular

· Paspas takımı

· Temizlik ürünleri

· Duş takımları

· Çamaşır makinesi

Yatak Odası İçin Çeyiz Listesi

Çiftlerin çeyiz hazırlığında belki de en özenerek hazırladıkları yerler arasında yatak odası gelmektedir. Mutlu birlikteliklerinin her anını mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamak isteyen çiftler için yatak odası çeyiz listesi içerisinde şunlar yer almaktadır;

· Yatak odası takımı

· Perde

· Yatak odası halısı

· Yatak örtüsü

· Eşyalar için askılıklar

· Yorgan

· Battaniye

· Yastıklar

· Misafirlik yorgan, battaniyeler

· Nevresim takımları

· Avize gibi ürünler yatak odalarında en temel ihtiyaçlar listesinde yer almaktadır. Bütçeye göre bu listeyi uzatmak mümkündür. Diğer çeyiz listeleri gibi yatak odası çeyiz hazırlığı da çiftlerin bütçesine göre yapılabilir.

Ayşe Yerebakan

Yazar Ayşe Yerebakan

Ayşe Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Ayşe Yerebakan, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir