Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Çatı Nasıl Yapılır?

Binaların en önemli yapılarından birisi çatılardır. Binayı her türlü dış etkenlerden koruyan çatılar yapıların olmazsa olmazlarındandır. Binaları hem koruyan hem de binaların görsel olarak şık olmasını sağlayan çatılar kullanıldıkları malzemeye göre çeşitli şekillerde olabilirler. Hangi tür olursa olsun bir binanın çatısı yapılmadan önce bilinmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlara dikkat ederek sağlam kalitede çatılar yapılabilir. Çatı iskelet yapımı sağlam bir binanın yapılmasında akla ilk gelen kısımdır. Binanın çatısının sağlam olması için öncelikle çatı iskeletinin doğru ve düzgün şekilde yapılması gerekir. Çatının sağlam olabilmesi için kaliteli dayanıklı malzemeden çatı iskeletinin yapılması çok önemlidir. Çatının düşmeden durması ve dayanıklı bir yapıda olması için çatı iskeletinin de o derecede sağlam ve kaliteli olması gerekir. Gerekli ölçümlerin en iyi şekilde yapılarak doğru yöntemlerle ve kaliteli malzemelerle çatı iskeleti en iyi şekilde yapılmalıdır.

Çatı yapımının en iyi şekilde olması için bu işin uzmanından destek almak çok önemlidir. Çatı işleri her zaman yapılabilecek basit işler olmadığı için bu alanda işini iyi bilen bir ustadan yardım almak en doğrusudur. İşini kalitesiz yapan kişi ya da kuruluşlar genelde malzemeden çaldıkları için iş ahlakına aykırı durum sergilediklerinden kaliteli bir iş size sunmazlar. Bu alanda size en iyi şekilde destek olacak dürüst işini iyi yapan güvenilir ustalardan yardım alarak çatı işlerini en doğru şekilde yaptırabilirsiniz.

Çatı Yapımıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler

Çatı yapımı teknikleri bu alanda bilinmesi gereken en önemli teknik özelliklerden birisidir. Çatı işlerinde sağlam ve kaliteli bir iş çıkarmak için çatı tekniklerinin çok iyi bilinmesi gerekir. Hangi bina için nasıl bir çatı yapılmalı, hangi yapılara hangi tür çatı malzemesi uygun gelir, çatı ölçümleri nasıl yapılır, mantolama işlemleri en doğru şekilde nasıl yapılır gibi pek çok ayrıntıyı en iyi şekilde bilmek ve gereğini yapmak gerekir. Çatı yapılmadan önce eğimin iyi hesaplanması gerekir. Çatı üstüne gelen suların birikmeden akması için eğimin düzgün ve doğru bir şekilde hesaplanması gerekir. Eğim doğru hesaplanmadığında çatıda biriken suların evinize akma olasılığı yüksektir. Eğim hesaplanırken iklim özellikleri dikkat alınır. Bunun dışında binanın özellikleri ve çatı için kullanılacak malzemeye de dikkat edilir.

Çatı için kullanılacak olan malzemenin kalitesi ve binanın yapısı için doğru malzeme kullanımı çok önemlidir. Ev gibi binalarda genelde ahşap malzemeden çatı kullanılsa da fabrika gibi büyük alanlar için betonarme ya da çelik çatılar kullanılması daha uygundur. Çatıların deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılması da önemlidir.

Çatı Yapım Teknikleri

Çatı yapım teknikleri çatıların yapılmadan önce bilinmesi gereken hususlardan birisidir. Sağlam ve kaliteli bir çatı yapımı için malzeme seçimi her ne kadar önemli olsa da işin tekniğini bilmek ve ona göre çatı işlemleri için harekete geçme de o derece önemlidir. Çatının sağlam ve kaliteli olmasında seçilen malzeme dışında bu işin tekniğini iyi bilen uzmanlara ihtiyaç duyulur. Çatı işleri ile uğraşan uzmanlar bu alanda gerekli deneyim ve bilgiye sahip oldukları için gerekli ölçüm ve hesaplamaları en iyi şekilde yaparlar. Çatı yapım tekniklerinde hangi malzemenin hangi bina için uygun olduğunu bilmek, çatıyı yapmadan önce çatının eğimini iyi hesaplamak gibi tüm teknik işler bu alanda uzman kişilerce en iyi şekilde bilinmekte ve uygulanmaktadır. Çatı işlerinde uzman kişiler gerekli teknik ve alt yapıyı hazırladıktan sonra, ölçüm ve hesaplamaları en iyi şekilde yaptıktan sonra çatı işlemlerine başlarlar. Sağlam bir çatı için çatı iskeletinin sağlamlığından yola çıkarak çatının üst kısmının da en iyi şekilde yapılmasına özen gösterirler. Çatı teknikleri uygulanırken her binada aynı teknikler uygulanmayabilir. Bunun ayrımını iyi yapmak gerekir. Örneğin küçük yapılarla büyük yapılar bir değildir. Büyük binalar için daha çok betonarme ya da çelik çatı tercih edilir. Yapının durumuna göre uzmanlar çatı malzemesi seçer ve çatı işlemlerine başlarlar.

Çatı teknikleri konusunda uzman kişi ya da kurumların desteği çok önemlidir. Her işi bilene yaptırmak büyük ölçüde uzun vadede kazanç sağlayacaktır. Uzun yıllar dayanıklı bir yapı kullanmak için bu alanda işbilir uzman kişilere ihtiyaç duyulur. Çatı işlemlerinde de işini iyi bilen bir çatı uzmanı ile çalışmak size çok şey kazandıracaktır.

Çatı Yapımında Malzemenin Önemi

Çatı yapımında malzemenin önemi dikkat edilmesi gereken hususlardan birisidir. Çatının sağlam ve kaliteli olması ve uzun yıllar sorun çıkarmadan işlevini sürdürmesi için malzemelerin kaliteli ve sağlam olması modelinden çok daha önemlidir. Çatı yapımında dikkat edilmesi gereken ve bilinmesi gereken hususları şu şekilde kısaca özetleyebiliriz;

· Çatı malzemesinin su geçirmez özellikte olması ve kötü hava koşullarına karşı dayanıklı olması ilk dikkat edilmesi gereken hususlar içerisindedir.

· Çatının üst kısmının hafif ve görsel olarak estetik olmasına dikkat edilmelidir.

· Çatı üst kısmının da dış etkenlere karşı dayanıklı olacak şekilde kaliteli olması gerekir.

· Çatı malzemeleri seçilirken fiyata değil daha çok kaliteye bakılmalıdır. Uzun yıllar sorunsuz bir şekilde çatınızın dayanıklı olmasını istiyorsanız kaliteli malzemeden üretilen çatı malzemelerini tercih edin.

Çatı Yapımının MaliyetiÇatı yapımının maliyeti müşteriler tarafından en çok merak edilenler arasındadır. Evinin ya da işyerinin çatısını yaptıracak olan müşteriler çatı yapım işlerinde ne kadar bütçe ayrılması gerektiğini işin uzmanlarına sorarak öğrenebilirler. Çatı yapım maliyetinde de her işte olduğu gibi bütçe konuşmaktadır. Kaliteli ve en iyi malzeme kullanılarak çatı işlemi istiyorsanız bu size biraz pahalıya mal olabilir ama uzun vadede çatınızı sorunsuz şekilde kullanmanız açısından da büyük yarar sağlayacaktır. Kalitesiz işçilikle yapılan çatılar en ufak bir durumda hava koşullardan etkilenebilir. Örneğin yağmur, rüzgar gibi etkenler çatıların sağlam yapılmamasıyla büyük sorun oluşturabilir. Çatınızı bu etkenler olumsuz şekilde etkileyebilir. En ufak bir yağmurda çatınız akabilir, duvarlarınız nem ve küf olabilir. Çatının iyi yapılması ısı yalıtımı açısından da önemlidir. Kaliteli çatı yapımı ile ısı izolasyonu en iyi şekilde sağlanabilir. Tüm bu faydaları elde etmek için yeterli bütçe ayırmanız gerektiğini unutmamak gerekir. Çatıda kullanılan malzeme dışında çatının modeli, binanın yapısı, büyüklüğü, küçüklüğü gibi durumlarda çatı fiyatlarını etkileyebilir. Tabi bu alanda çalışan çatı ustalarının fiyat politikaları da çatı fiyatlarını belirlemede etkendir.

Remzi Gedik

Yazar Remzi Gedik

Remzi Gedik'in çocuklukta babasının yanında başlayan mobilya macerası yıllar geçsede devam etmiş. Kendisi sıklıkla bu işi yapabilmek için gerçekten sevmek gerektiğini belirtiyor.

20 yıllık mobilya konusunda tecrübesiyle bilgilerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir