Kategoriler
Genel

Çalışma Masası Düzeni

Çalışma Masası Düzeni Nasıl Olmalı?

Ders çalışmak ya da işlerimizi bilgisayar gibi çeşitli yerlerden yürütmek için çalışma masalarını kullanırız. İş ve ders verimini arttırmada çalışma masası düzeni önemlidir. Çalışma masası düzenlenmesi nasıl yapılmalı, çalışma masamızda nelere yer vermeliyiz bunların cevabını yazımız içerisinde vermeye çalışacağız.

Günümüzde artık işlerin pek çoğu online olarak yürütülmektedir. Masa başında geçirilen saatler bu açıdan oldukça uzundur. Ders çalışma dışında iş hayatında işleri takip etmek için çalışma alanına ihtiyacımız olur. Çalışma masaları bu amaçlarla işlerimizde ve derslerimizde çok yardımcı olmaktadır. Peki iş ve derslerden verim alabilmek için iyi bir çalışma masası düzeni nasıl sağlanmalıdır, bunu anlatmaya çalışalım; Odaklanmamızı en iyi şekilde sağlamak için çalışma masamızın ihtiyaçlarımızı en güzel şekilde karşılayacak özellikte olması gerekir. Bu amaçla çalışma masamız üzerinde gerçekten ihtiyaç duyduğumuz malzemelere yer vermeliyiz. İşe yaramayan çok kalabalık ve gereksiz malzemeleri ise masamızdan bir an önce kaldırmamız en doğrusu olacaktır.

Çalışma masamızın gereğinden fazla kalabalık olması odaklanma sorunu yaşamamıza neden olabilir. Bu bakımdan gereksiz olan her türlü fazla nesneyi çalışma masamızdan kaldırmamız en doğru olanıdır. Örnek verecek olursak masamızda çok fazla renkli objeler dikkatimi dağıtabilir. Mümkün olduğunca çalışma masamızı sade bir şekilde düzenleyebiliriz. Çalışma masanızın bulunduğu yerin duvarını canlı ve renkli olarak boyatmanız motivasyonunuzu arttırabilir. Masanın konumunun da güneş gören yerde olması çok daha iyi olabilir. Masanızda ayrıca ne kadar az eşya varsa odaklanmanız için o derece iyi olacaktır. Fazla olan obje ve eşyaları masanızdan kaldırmanız en uygun olanıdır. İhtiyacınız olan malzemeleri koyarak eliniz altında her daim ulaşabileceğiniz ürünlerin masanızda olması çok daha iyi olacaktır.

Ders Masası Nasıl Düzenlenmeli?

Ders masası düzeni çalışma şevkimiz arttırmada ve daha verimli çalışmada olmazsa olmazlardandır. Doğru düzenlenmiş bir çalışma masası ile dikkatimizi çok daha iyi bir şekilde derslerimize verebilir ve daha güzel bir şekilde odaklanabiliriz. Çalışma masası düzenizi en iyi şekilde sağlamada şunlara dikkate alabiliriz;

Düzenli olun

Çalışma masasında düzeni sağlamak için ilk kural düzenli olmaktır. Çalışma masanızda her şeyin yerin belli olsun. Karmakarışık bir masada aradığınız bulmak hem çok zor olacak hem de zaman kaybı yaşamanıza neden olarak dikkatinizin de dağılmasına sebebiyet verecektir. Bu bakımdan çalışma masasındaki her nesne ve eşya düzenli bir şekilde yerinde dursun.

Gereksiz her şeyi masanızdan kaldırın

Çalışma masanızdan gerekli görmediğiniz her şeyi kaldırmanız yararına olacaktır. İşinize yaramayacağını düşündüğünüz masanızda gereksiz yere duran her nesneyi ortadan kaldırarak masanızda sadece gerekli malzemeleri bırakın. Böylece asıl ihtiyacınız olan şeylere yer kalacak ve masanızda çok daha düzenli duracaktır.

Zevkinize göre çalışma masanızı düzenleyin

Çalışma masasında ders çalışırken canınız sıkılmadan çalışmak istiyorsanız verimini arttıracak şekilde çalışma masanızı zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Sizi motive edecek resim ya da sözleri masanıza asabilir, sevdiğiniz kişilerin fotoğrafını koyabilirsiniz.

Raflardan Yararlanın

Çalışma masanızın yakınına bolca kitap vesaire koyabileceğiniz raflar yaptırabilirsiniz. Böylece çalışma ciddiyetine yakışır şekilde çalışma masanızın çevresini de en iyi şekilde düzenleyebilirsiniz.

Işıklandırmalarla masanızı donatabilirsiniz

Bol ışıklı bir ortam çalışma masanızda veriminizi arttırabilir ve aynı zamanda çalışırken aha aktif olmanızı sağlayabilir. Çalışma lambası gibi gecede rahatça çalışabileceğiniz ışıklandırmalardan yararlanabilirsiniz.

Çalışma odanızı daha canlı hale getirebilirsiniz

Daha aktif ve çalışırken enerjik olmak için çalışma odanızı renkli ve canlı bir şekilde boyayabilirsiniz. Böylece çalışırken enerjinizin düşmemesini sağlayabilirsiniz.

Evde Çalışanlar İçin Çalışma Masası Nasıl Olmalı?

Çalışma masasın düzenlenmesi iş ve ders verimini arttırmada size en iyi şekilde yardımcı olabilir. Günümüzde artık pek çok şey evden halledilmektedir. Çalışma hayatı da yerini ofislerden çok home ofis olarak adlandırılan evlere bırakmış durumda. İçinde yaşadığımız dönem itibariyle evde çalışmanın daha güvenli olması da evde çalışmanın önemini kanıtlar durumdadır.

İş hayatını eve taşımanın pek çok cazip tarafları olduğu doğrudur. Sabah erken kalkma derdi yok, otobüs ya da servise yetişme telaşı olmadan evde bulunmanın konforuyla rahat bir çalışma hayatı gibi düşünülse de evde çalışmanın dezavantajları yok değildir.

Evde çalışmak rahat gibi görünse de planlı ve programlı çalışabilmek, her gün düzenli şekilde disiplini sağlayabilmek gibi zor yanları da vardır. Ev ortamında dikkati dağıtan pek çok durum vardır. Küçük çocuğunuz varsa evde çalışmak çok daha zor bir hal alacaktır.

Evde çalışırken iş yerindeki gibi odaklanmayı sağlayabilmek için ilk kural disiplini sağlamanız diğeri ise etkili bir ortam oluşturmanızdır. Evinizde iş yerindeki gibi çalışmanız rahat bir şekilde yapabileceğiniz çalışma masası olması şarttır. Çalışma masanızda odaklanmanızı olumsuz yönde etkileyen her şeyi ortadan kaldırmanız yararınıza olacaktır. Sizi motive edecek şekilde çalışma masanızı zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Fazla konfor da odaklanmayı zorlayabileceği için çalışma masanız ne çok rahat ne de sizi sıkacak gibi olmalıdır. Çalışma masanızda işinizle ilgili ihtiyaç duyduğunuz araç gereçleri bulundurmanız ve ihtiyacınız olmayan nesneleri ise masanızdan kaldırmanız işinize odaklanmanız konusunda size daha çok yardımcı olacaktır. Çalışma masanızı düzenlerken çalışırken keyif alabileceğiniz şekilde çalışma masanızı düzenlemeniz sizi iş konusunda daha çok motive edecektir.

Çalışma Masası Düzeni Nasıl Olmalı?

Toparlayacak olursak çalışma masanız düzeni nasıl olmalı başlıklı yazımızda çalışma masalarının neden düzenli olmasının gerekliliğinden ve çalışma masanızın düzenini sağlamada neler yapabileceğimizden bahsettik. Sonuç olarak çalışma masalarımız sosyal hayatımızın parçalarından birisi haline gelmiştir. Önce iş yerlerimizi evlere taşıdık şimdi de okullarımızı. İş ve ders ortamının büyük çoğunluğu artık evlerden yapılmaktadır. Bu nedenle evimizde ders çalışırken ya da iş yaparken verimini arttırmak ve odaklanmamızı en iyi şekilde sağlamak için çalışma ortamlarının en iyi şekilde düzenlenmesi gerekir. İyi ve doğru düzenlenen bir çalışma ortamı ile iş ve derslerimizde çok daha verimli olmamız mümkündür.

Çalışma ortamında en gerekli eşyalardan birisi çalışma masalarıdır. Günün büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz çalışma masalarımızın en güzel şekilde düzenlenmesi odaklanmamızın üst düzeyde olması ve çalışmaktan verim almak için önemlidir. Ev ya da iş yerinin ortamını sıkıcılıktan kurtarmak ve daha keyif alarak çalışmak için çalışma masalarımızı zevkli bir şekilde düzenleyebiliriz. Çalışmaktan keyif alabileceğiniz zevkli ortamlar oluşturarak çalışmaktan sıkılmadan daha verimli bir şekilde çalışabilirsiniz.

Çalışma masanızı düzenlerken şunları uygulayın;

● Çalışma masanızı gereksiz her türlü kalabalıktan arındırın. Sadece ihtiyacınız olan malzemelerin çalışma masanızda olmasını sağlayarak kolayca istediğiniz malzemeye erişim sağlamaya çalışın.

● Veriminizi arttırmada sizi motive edecek söz ya da yazıları masanızın bir köşesine asabilirsiniz.

● Değer verdiğiniz ve sevdiğini kişinin resmini masanın karşısına asabilirsiniz. Böylece çalışırken bile sevdiğiniz her daim yanınızda hissedebilirsiniz.

● Çalışırken odaklanmanızda size zorluk çıkaracak her türlü eşya ya da nesneyi masanızdan kaldırın.

● Masanızın daima temiz ve düzenli olmanızı sağlayarak beyninizin karışıklıkla meşgul olmasını engelleyebilirsiniz.

● Masanızı iyi bir ışıklandırma ile donatabilirsiniz. Çalışırken size yardımcı olacak iyi bir ışıklandırma ile masanızı düzenleyin. Güneş alan yere çalışma masanızı koymaya çalışın.

Remzi Gedik

Yazar Remzi Gedik

Remzi Gedik'in çocuklukta babasının yanında başlayan mobilya macerası yıllar geçsede devam etmiş. Kendisi sıklıkla bu işi yapabilmek için gerçekten sevmek gerektiğini belirtiyor.

20 yıllık mobilya konusunda tecrübesiyle bilgilerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir