Kategoriler
Genel

Butik Pastanın Yükselişi ve Şeker Hamuru

Bir yerlerde kutlanacak bir şeyler varsa orada pasta var demektir! Pastalar, tatlılar, türlü süslü kurabiyeler… Ağzımızın tadını seviyoruz milletçe orası kesin.

Yıllar içinde kutlama pastaları tarz değiştirse de, coşkusu ve özeni aynı kaldı. Çocukluğumuz, annemizin yaptığı o bol kremalı, üzerinde poşetin ucu delinerek hazırlanmış titrek yazılı kutlama mesajları olan, kenarlarda özenle iliştirilmiş, minik kremşanti tepeleri ve şanslıysak üzerine rengarenk serpilmiş ince şeker parçalarıyla süslenmiş pastalarla geçti. Anıları bile insanın kalbini sıcacık yapıyor.

Daha sonra, pastanelerin yaptığı daha profesyonel süslemeli pastalar ve bugünlerde, her zevke ve konsepte özel hazırlanmış butik pastalar artık annelerimizin titrek yazılı, bol sevgi ve emekli pastalarının yerini almış durumda. Şimdiki çocuklar, terfi edenler, doğum yapanlar, söz, nişan, düğün sahipleri, kısaca kutlama yapma nedeni olan herkes, özellikle şeker hamuruyla kendilerine özel hazırlanmış, tasarlanmış pastalar sipariş ediyorlar.

Butik pasta yapımının da emek konusunda bir eksiği olmamakla birlikte, fabrikasyon ürünlerden çok daha sağlıklı ve isteğe göre hazırlanıyor olması onları özel kılıyor. Bugün sipariş vermek istediğiniz bir pastanın her ayrıntısını belirleyebiliyorsunuz. Hangi meyveler ve çikolata türü kullanılsın, rengi ne olsun, üzeri hangi karakter ya da süslemlerle hazırlansın hepsini seçebilirsiniz.

Şeker Hamuru Yenmeli Mi? Yenmemeli mi?

Son yıllarda insan sağlığı üzerine yapılan araştırmalar ve bilgi akışı çok hızlı. Neredeyse her gün konuyla ilgili yeni bir bilgiyle karşılaşıyoruz. Çoğu kişinin kafası karışık, kimi insan, sağlık üzerine bulduğu her bilgiyi kendi ve yakınları üzerinde uygularken, kimi de kendini hayatın akışına bırakmış durumda. Bir de tüm bu olanlardan bi’haber kesim var. Hangi kesimde olursanız olun, ya yakınlarınız vesilesiyle, ya bulunduğunuz sosyal ortam sayesinde önünüze şeker hamuruyla kaplanmış sanat eseri pastalar çıkıyor. Hatta bazen el mahkum kendi çocuklarımız için yaptırıyoruz. Çünkü, “Ne demek Karlar Kraliçesi pastamın üzerinde olamayacak?”

Şeker hamuru dediğimiz pasta süsleme malzemesi, Fransızlardan hayatımıza girmiş bir ürün. Profesyonel camiada adı fondan. Ana malzemesi şeker. Pişirilerek hazırlananı da var, hazırlanmış satılanı da. İçinde pudra şekeri olan da var glikoz şurubu olan da. Yenilir olup olmaması herkesin tercihine kalmış durumda. Genelde fabrikasyon yapılan ürünlerin bileşimi çok daha kimyasal iken, butik hazırlanmış pastaların şeker hamurları çok daha masum oluyor. Yine de kişisel tavsiyemiz, kullanılacak malzemenin içeriğini iyice öğrenmeniz ve şeker hamurlarını sadece süs malzemesi olarak kullanmanız.

Neden Butik Pasta?

Butik pasta adı üzerinde, fabrikasyon değildir. Her biri sadece siparişe özel hazırlanır. Birbirinin aynı değildir, dolapta sizi beklemez, içinde dışında ne olacağını siz seçersiniz. Birebir iletişimin olduğu, her ayrıntının konuşup kararlaştırılabildiği tatmin edici bir deneyimdir.

Özellikle pastacının referansları, daha önce yaptığı işler ve bu işlere aldığı yorumlar size seçim ve karar aşamasında büyük kolaylık sağlar. Kendinize uygun butik bir pastacı bulmak ise ustala.com ile çok kolay. Saatlerce Instagram sayfalarında ve arama barlarında gezerek hangi pastacının iyi olduğuna karar vermek, hepsine yazmak, cevap beklemek yerine ustala.com da birkaç dakika içinde ilan vererek aradığınızı bulabilirsiniz. Siz hangi tarihte neye ihtiyacınız olduğunu yazarsınız, ilanınızla ilgilenen işinin ustası pastacılar da size teklif veririler. Kendilerinin oluşturduğu profesyonel profillerini gezebilir, deneyimlerine bakabilir, kişi hakkındaki yorumları ve puanları inceleyebilirsiniz.

Üstelik bu hizmeti kullanmak için bir ücret ödemezsiniz. Kutlama pozitif bir olaydır. Bunu, hazırlık sürecinde negatife çevirmek yerine, her şeyin yorulmadan, vakit kaybetmeden, kolayca ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Üstelik sadece butik pasta ile kalmayıp, tüm masayı ustalıkla donatabilecek kişilere hızlıca ulaşabilirsiniz.

ustala.com ile en karmaşık görünen işler bile kolayca çözülüyor, geriye bir tek keyfini çıkarmak kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir