Kategoriler
Banyo & Mutfak Dekorasyon

Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makinelerini mutfakta neredeyse her gün kullanıyoruz. Evimizin tün bulaşığını temizlemekten sorumlu olan bulaşık makineleri ne yazık ki kendini temizleyemiyor. Temizlik konusunda evinizin en büyük yardımcılarından biri olan bulaşık makinenizi bu nedenle düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekiyor. Peki, evde bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır nelere dikkat edilmelidir?

Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Bulaşık makineleri, hem günlük bulaşıkları birkaç günde bir yıkarken hem de kalabalık misafirlerinizi ağırladıktan sonra tüm bulaşığınızı yıkadığınız, evlerin en büyük temizlik aletlerinden bir tanesidir. Bu nedenle bulaşık makinelerinde yaşayacağınız en küçük sorun, tüm temizlik işlerinin aksamasına neden olabiliyor. Bulaşık makinelerinin ilk günkü performansı ile çalışmaya devam edebilmeleri için temizliklerinin aksatılmadan periyodik olarak yapılması büyük önem taşıyor.

Bulaşık makinelerinin belirli aralıklarla temizlenmemesi, makine içerisinde ciddi sorunlara neden olabilir. Bulaşık makinesi temizlenmediği durumlarda, yemeklerden arta kalan artıklar, makinenin içerisinde birikerek makine giderlerinin tıkanmasına neden olabiliyor. Biriken yemek artıkları ile tıkanan makinenin borularının değiştirilmesi ve temizliğinin yapılması gerekirken aynı zamanda çalışırken bir anda arızalanan makinenin, içindeki kirli suyu mutfağın içine geri püskürteceği için tüm mutfağı da tekrar temizlemeniz gerekecektir.

Bulaşık makinelerinin düzenli temizlenmemesinden kaynaklanan bir diğer sorun ise kireçlenmedir. Bilindiği üzere kullandığımız musluk suyunun içerisinde ciddi miktarda kireç bulunuyor. Kireç ise zamanla çamaşır makinesinin içinde ve giderlerinde birikerek tıkanıklıklara neden olabiliyor. Bulaşık makinenizi kirece karşı korumak için de belirli aralıklarla ihtiyacı olan bakımı ve temizliği yapmanız gerekiyor.

Bulaşık Makinesi için Temizlik Önerileri

Bulaşık makinesini temizlemek için piyasada satılan kimyasal temizleyicileri kullanabileceğiniz gibi evinizde tamamen doğal ürünler kullanarak da bu temizliği gerçekleştirebilirsiniz. Peki, evde bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır, evdeki hangi malzemeler, nasıl kullanılmalıdır?

· Sirke ve Karbonat ile Bulaşık Makinesi Temizliği

Neredeyse her evde bulunan sirke ve karbonat yardımı ile evde bulaşık makinesi temizliği mümkün. Sirke ve karbonat ile çamaşır makinesi temizliğinde dikkat edilmesi gereken birkaç püf nokta bulunuyor. Öncelikle temizlik işlemlerine başlamadan önce bulaşık makinesinin içerisinde yemek artığı ve çeşitli kir tabakalarının olmadığından emin olmanız gerekiyor. Bunun için çamaşır makinesinin alt rafı tamamen çıkarttıktan sonra makinenin alt kısmında yemek artığı kalıp kalmadığını kontrol etmeniz gereklidir.

Makinenin alt bölmesi yemek artıklarından arındırdıktan sonra temizlik işlemlerine geçebilirsiniz. Öncelikle geniş bir kasenin içerisine sirke doldurmanız ve bulaşık makinesinin alt rafına kaseyi yerleştirmeniz gerekiyor. Bunun ardından bulaşık makinesini en yüksek sıcaklıktaki programda çalıştırarak, sirkenin tüm makineye yayılmasını sağlıyoruz. Sirke hem bulaşık makinesinin iç bölmesini hem de tüm giderlerini temizleyecektir. Bunun ardından makinenin kapağını açıp içinin soğuması beklenir.

Sirke ile yıkama işlemi tamamlandıktan sonra makinenin alt rafı tekrar çıkarılır. Makine tamamen soğuduktan sonra makinenin alt rafı takılmadan, alt bölmeye karbonat dökülür ve makine aynı programda tekrar çalıştırılır. Böylece sirkenin temizleyemediği tüm detaylar karbonat ile temizlenir. Karbonat kullanılarak tekrar çalıştırılan makine, yıkama programı bittikten sonra tamamen temizlenmiş şekilde kullanıma hazırdır.

· Arap Sabunu ile Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makinesi temizliğinde yaygın bir yöntem olmasa da arap sabunu oldukça etkilidir. Arap sabunu ile bulaşık makinesi temizliğinin en büyük avantajı, temizlik sırasında bulaşık makinenizi boş halde çalıştırmanıza gerek olmamasıdır.

Arap sabunu ile bulaşık makinesi temizliği hem sıvı hem de katı arap sabunu ile yapılabiliyor. Arap sabununu ıslak beze uyguladıktan sonra makinenizin iç yüzeyinde bulunan tüm parçaları sabunlu bez ile silmeniz yeterlidir. Bulaşık makinesini sabundan arındırmak için ise sadece kuru bir bez ya da kağıt havlu ile kurulamanız yeterlidir. Bunun ardından bulaşık makinesinin içerisinde kötü kokulardan kurtulabilir, temiz bir bulaşık makinesine sahip olabilirsiniz.

Arap sabunu ile bulaşık makinesi temizliği hem sıvı hem de katı arap sabunu ile yapılabiliyor. Arap sabununu ıslak beze uyguladıktan sonra makinenizin iç yüzeyinde bulunan tüm parçaları sabunlu bez ile silmeniz yeterlidir. Bulaşık makinesini sabundan arındırmak için ise sadece kuru bir bez ya da kağıt havlu ile kurulamanız yeterlidir. Bunun ardından bulaşık makinesinin içerisinde kötü kokulardan kurtulabilir, temiz bir bulaşık makinesine sahip olabilirsiniz.

· Limon ve Sirke ile Bulaşık Makinesi Temizliği

Bulaşık makinesi temizliğinde sirke olmazsa olmaz malzemelerden bir tanesidir. Evde bulaşık makinesi temizliği yapmak için sirke ve limonu karıştırarak oldukça etkili bir temizleyici elde edebilirsiniz. Sirke, bulaşık makinesini tüm kirlerden arındırırken limon ise kireçlerin temizlenmesinde faydalı olacaktır.

Sirke ve karbonat ile temizlik ile benzer olarak öncelikle bir kap içerisine 2 bardak sirke boşaltmanız gerekiyor. Bunun arından 2 yemek kaşığı limonu sirke ile karıştırarak temizleyicinizi hazırlayabilirsiniz. Sirke ve limon karışımını homojen hale getirerek karıştırabilir ve makinenizin içine dökebilir ya da kap içerisinde bırakabilirsiniz. Temizleyici karışımı makinenizin içine boşalttıktan sonra, makinenizi en yüksek sıcaklık programında çalıştırmanız gerekiyor. Program bittikten sonra makineniz ilk günkü temizliğine kavuşacak ve limon sayesinde açılan boruları, makinenizin performansını ciddi şekilde arttıracaktır. Bu yöntem sayesinde bulaşık makinenizin içerisindeki kötü kokulardan da kurtulabilirsiniz.

Bulaşık Makinesinin Deterjan Bölmesinin Temizlenmesi

Bulaşık makinelerinin kapağının iç kısmında, deterjan koymak için ayrı bir bölme bulunur ve genellikle bu bölme temizlik yaparken ihmal edilir. Ancak bulaşık makinesinin toz ve tablet deterjanlar ile kullanımı sırasında bu bölmede de zamanla deterjan kalıntıları birikir. Biriken bu deterjan kalıntıları ise zamanla makinenin çalışma performansını olumsuz yönde etkiler.

Bulaşık makinesinin deterjan gözündeki kalıntı deterjanları temizlemek için sıcak su kullanabilirsiniz. Bunun için öncelikle ısıttığınız suyu deterjan bölümüne döküp, birkaç dakika bekletmeniz gerekiyor. Bunun ardından yumuşayan deterjanı bez yardımı ile temizleyerek bu bölmenin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Deterjan gözünü temizlemenin bir diğer yolu ise nemli bir beze elma sirkesi damlatarak deterjan gözünü silmektir. Nemli bez, biriken deterjan kalıntısını yumuşatıp daha kolay silinmesini sağlarken elma sirkesi ise deterjan gözünün temizlenmesini ve kirlerden arınmasını sağlayacaktır.

Bulaşık Makinelerinin Filtre Temizliği

Evde bulaşık makinesi temizliği yaparken aksatılan bir diğer bölüm ise makinenin filtresidir. Filtre bölümü makinenin giderlerinin tıkanmasını önleyen ve yemek kalıntılarının giderlere karışmasını engelleyen bölümdür.

Bu bölmenin temizliğini yapmak için makinenin alt kısmında bulunan hazneyi açıp, filtreyi dışarı çıkarmanız gerekiyor. Filtreyi dışarı çıkartmak için hazne kapağını açtıktan sonra filtreyi çevirerek kendinize çekmeniz yeterli olacaktır.

Filtreyi çıkarttıktan sonra sıcak su ya da bulaşık deterjanı ile filtreyi temizleyebilirsiniz. Bulaşık makinesinin filtre bölümü, ufak parçalar içerdiği için yüzeysel yapılan temizlik esnasında filtrede ufak, kurumuş yemek parçaları ve kir kalma ihtimali yüksektir. Bu nedenle filtre iyice temizlenene kadar suyun altında tutmalı ve filtreyi detaylı şekilde temizlemeniz gerekiyor.

Filtre bölümünün temizlik işlemleri bittikten sonra filtreyi durulayıp, kendi haznesine yeniden yerleştirebilirsiniz. Filtre bölümünü belirli periyotlarla temizlemek bulaşık makinesinin çalışma performansını ciddi şekilde arttıracaktır.

Tıkanan ya da içerisinde yemek artığı birikmeye başlayan filtreler, çalışma esnasında bulaşık makinesinin tabanında su birikmesine neden olacaktır. Biriken su normalden daha yavaş filtre edildiği için bulaşıklarınızın makineden daha kirli çıkmasına neden olmaktadır. Filtre temizliği, bulaşık makinesinin ilk günkü performansına yeniden kavuşmasını sağlar.

Bulaşık Makinesinin Pervane Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bulaşık makinesinin, pervane bölümü çalışma esnasında sürekli suyun içinde kalır. Bu nedenle makinenin en kolay kireçlenen parçalarından bir tanesidir. Pervane kısmında kireçlenme, bulaşıklarınızın istenilen performansta yıkanmasını ve durulanmasını engellediği için bulaşıkların makineden kirli çıkmaya başlayacaktır.

Pervane temizliği yaparken sirke, bulaşık deterjanı, karbonat ya da arap sabunu gibi temizleyicileri, diş fırçası gibi ufak bir fırçaya sürmeniz ve fırça ile pervanenin tüm boşluklarını temizlemeniz yeterlidir. Pervaneyi temizledikten sonra akan suyun altında duruladıktan sonra pervane temizliğini tamamlayabilirsiniz. 

Ayşe Yerebakan

Yazar Ayşe Yerebakan

Ayşe Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Ayşe Yerebakan, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir