Kategoriler
Boya Badana

Boya Çeşitleri Nelerdir? – Öneriler ve Tavsiyeler

Boya Çeşitleri Nelerdir?

Ev dekorasyonundan hobi ürünlerine kadar, son dokunuş için her zaman boyaya ihtiyacımız vardır. Yapacağımız uygulamalara göre boya çeşidine karar vermemiz ise oldukça büyük önem taşıyor. Boyalar genellikle uygulandıkları yüzeye ya da yüzeyde bırakması istenen etkilere göre tercih edilmelidir. Peki, boya çeşitleri nelerdir, boyalar nasıl seçilmelidir?

Ev Dekorasyonunda Tercih Edilen Boyalar

Evinize yeni bir hava katmak istiyorsanız ev boya çeşitleri büyük önem taşıyor. Her boya türünün farklı bir görünüşü ve özelliği bulunuyor. İstediğiniz özellikleri karşılayan boya çeşitlerini tercih ederek duvar boyama işlemine geçmeniz gerekiyor. Peki, ev dekorasyonunun vazgeçilmezi olan boyalar nelerdir?

· Su Bazlı Boya; özellikle boya kokusuna karşı duyarlılığı olan aileler tarafından su bazlı boya tercih edilmektedir. Su bazlı boyaların dış etkenlere karşı direnci oldukça yüksektir. Bu nedenle renk ne kadar parlak ve dikkat çekici olursa olsun uzun yıllar boyunca bu havasını koruyabiliyor. Su bazlı boyaların kullanıcılara sunduğu bir diğer avantaj ise nemli bir bez ile kolayca silinerek temizlenebilmesidir.

· Plastik Boya; en belirgin özellikleri nefes alabilmeleridir. Bu nedenle evinizde nem ve rutubet gibi sorunlar varsa, plastik boyalar bu nemden etkilenmeyecektir. Evinizde mat boyalar kullanmayı tercih ediyorsanız plastik boyalar mat görünümleri ile tam da size göre bir seçenek. Plastik boyalar diğer boya çeşitlerine göre ekonomik olmaları ile de dikkat çekiyor.

· İpeksi Mat Boya; genellikle kullanıldığı ortamı daha ferah göstermeleri ile dikkat çekiyor. İpeksi mat boyaların leke tutma özelliği oldukça yüksektir. Bu nedenle üzerindeki leke ve kiri dışarıya yansıtmaz. Aynı zamanda bu boya türleri güneş ışığını diğer boya türlerine göre daha şiddetli yansıtır. Böylece ortamın daha ferah, huzurlu ve geniş görünmesini sağlar.

· Antibakteriyel Boya; uygulama yapacağınız ortamda nem, rutubet ve benzeri sorunlar varsa kullanılması en uygun boya türüdür. Antibakteriyel boyalar rutubeti yüksek ortamlarda, duvarda küf ve mantar oluşumunu önleyici özelliği ile dikkat çekiyor. Bu nedenle birkaç kez boyadığınız, ancak sürekli küflendiği için boyası atan duvarlarınız için kalıcı bir çözüm bulabilirsiniz.

· Yağlı Boya; duvarlarınızda parlak bir yüzey oluşturmak için tercih edebileceğiniz boya türüdür. Yağlı boyalar parlak görünümleri ile duvarlara farklı bir hava katarken aynı zamanda yüksek koruyuculuğu ile uzun yıllar boyunca dayanabiliyor. Duvarlarınızda parlak ve pürüzsüz bir yüzey istiyorsanız yağlı boyaları tercih edebilirsiniz.

Boya Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Ev boya çeşitleri farklı birçok avantajı kullanıcılara sunuyor. Bu nedenle uygulama yapılmadan önce kendi zevkinize ve ihtiyaçlarınıza uygun boya türünü tercih etmeniz gerekiyor. Günümüzde en çok tercih edilen boya türleri silikonlu boyalardır. Silikonlu boyaların; mat, yarı mat, ipeksi mat ve parlak olmak üzere 4 farklı seçeneği bulunuyor.

Pratiklik ilk tercihiniz ise silikonlu boyaları tercih edebilirsiniz. Silikonlu boyalar mat görünüşleri sayesinde odanızda mobilya ve diğer dekoratif eşyaların ön plana çıkmasını da sağlıyor. Silikonlu boyaların silinebilir özelliği ve düşük kir tutuculuğu da bu boyaların sadece nemli bez ile temizlenebilmesine olanak sağlıyor.

Evine boya yaptırmak isteyen kişilerin, genel olarak yaptığı birkaç hata bulunuyor. Evinizin duvarlarını boyayacaksanız, tek tür boya tercih etmek zorunda değilsiniz. Oturma odanızda genel olarak silikonlu boya kullanıp, bir duvarda dekoratif boya modellerinden birini tercih ederek çok daha dikkat çekici bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bu sayede odanıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Evinizin genel boyasını silikonlu boya ile yaparken, çocuğunuzun odasında daha hijyenik seçenekler istiyorsanız doğal ya da antibakteriyel boya seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Doğal boya çeşitleri, içerisinde minimum düzeyde katkı maddesi içerdiği için çocuk odalarında en çok tercih edilenlerden bir tanesi.

Mutfak ve banyo gibi odalarda, fayans ve seramik yoksa bu ortamların da boyanması gereklidir. Ancak günün çoğu saatinde mutfak ve banyonun nemli olması, bu ortamlarda küf oluşumunu destekliyor. Mutfak ve banyoda küf oluşmasını engellemek istiyorsanız, antibakteriyel boya tercih edebilirsiniz.

Eviniz için doğru boyayı seçtikten sonra, uygulama için bir profesyonelden destek almanız çok daha doğru olacaktır. Evinizin tüm işleri ile kendiniz ilgilenmek istiyorsanız, internetten nasıl boya yapılacağına dair videolar izleyerek boyayı kendiniz de yapabilirsiniz. Ancak daha önceden boya tecrübeniz yoksa bir profesyonel ile anlaşmanız çok daha rahat olacaktır. Kendinize en uygun fiyatlara boya hizmeti almak için birkaç farklı usta ya da firma ile iletişime geçerek hepsinden fiyat almanız daha uygun olacaktır.

Evinizde Kullanabileceğiniz Pastel Renkler

Pastel boya çeşitleri yaygın olmasa da mobilyaları ön plana çıkartmak için tercih edilebilecek türler arasında yer alıyor. Pastel renkler diğer renklere göre daha soluk tarzı ile mobilyaların ön plana çıkmasını sağlıyor. Böylece mobilyalarınızın rengi ile uyumlu pastel boya çeşitleri sayesinde dekorasyonunuzun daha dikkat çekici görünmesini sağlayabilirsiniz.

Pastel boyalarda genellikle ortama sakinleştirici bir hava katıyor. Bu nedenle daha modern ve siyah tonların olduğu ortamlarda değil krem, pembe, açık kahve ve yeşil benzeri renkler ile birlikte çok daha uyumlu sonuçlar veriyor.

Oturma odası ve yatak odasında genellikle ahşap renkler tercih edilmektedir. Pastel tonda boyalar ahşap tasarımların tamamlayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Ev dekorasyonunda kullandığınız ahşap mobilyaların tonuna uygun tonlarda pastel boyalar kullanarak uyumlu bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak mobilyalarınızın ahşap rengi ile tercih ettiğiniz boya renginin birbiri ile uyumlu olması da büyük önem taşıyor.

Yağlı Boyalar ile Oturma Odanızda Parlak Dokunuşlar

Yağlı boyalar genellikle parlak formları nedeni ile dikkat çekiyor. Odanızda mat renkler yerine daha canlı ve parlak tonları tercih ediyorsanız, birbirinden farklı yağlı boya çeşitleri ile odanıza farklı bir görünüm katabilirsiniz.

Yağlı boya çeşitleri içerisinde bulunan sentetik malzemeler sayesinde diğer boya çeşitleri gibi mat görünmek yerine daha parlak bir görünüm ortaya çıkarıyor. Bu sayede modern tasarımlara sahip oturma odası ve yatak odasında uyumu ile tercih ediliyor. Oturma odasında daha parlak ve canlı renklerde mobilya tasarımlarınız varsa, yağlı iç cephe boyaları kullanarak tasarımınızı daha dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz.

İç Cephe Boyası Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İç cephe boyası genellikle birkaç yılda bir yapılmaktadır. Bu nedenle yapılan boyanın uzun süre kalıcılığını koruması beklenir. Boya uygulaması sırasında tüm kullanım önerilerine dikkat edilirse boyanın kalıcılığı 5 yıla kadar artmaktadır. Ancak önerilen kullanma talimatlarına uyulmaması halinde birkaç ay içerisinde boyada deformeler görülebiliyor.

İç cephe boyası uygulamadan önce, boya uygulanacak duvar yüzeyinin yağ, kir, küf ve pas gibi etkenlerden temizlenmiş olması gerekiyor. Temiz bir yüzeye uygulanmayan boyalar zamanla kirli bölgelerden dökülmeye başlayacaktır. Boya yapılan duvar her ne kadar temizlense de yüzeyde pürüzlerin olması da zamanla boyanın dökülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle duvardaki pürüzlü yüzeylere boya yapılmadan önce yüzeyin kazınarak temizlenmesi, kalıcılığı arttırmaktadır.

İç cephe boyaları genellikle duvara yapılmaktadır. Ancak bilinenin aksine bu boyalar sadece beton yüzeylere değil ahşap, çelik ve mobilyalarda kullanılacak uygun astarlar sayesinde diğer yüzeylerde de kullanılabilmektedir.

Ayhan Kahraman

Yazar Ayhan Kahraman

15 yıldır boya ve badana konusunda hizmet sağlayan Ayhan Kahraman, bu mesleği gerçekten seven kişilerin yapması gerektiğini ifade ediyor.

Ustala Blog sayfasında ise kendisi bizimle tecrübelerini paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir