Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Bohem Ev Dekorasyonu

Bohem Dekorasyon Nedir?

Bohem dekorasyon ile renkli bir yaşam sizleri bekliyor. Dekorasyon denildiğinde herkesin aklına bir fikir gelse de bohem dekorasyon akılları biraz karıştırıyor. Bohemlik aslında bir yaşam tarzı, bir dünya görüşüdür. Kökeni 1800’lü yılların Fransız tasarımcılarına kadar uzanmaktadır. Tabuları yıkan önemli kişilerden ilham almış, yaratıcı ve özgür ruha sahip karakterlerle özdeşleşmiştir. Bugün geldiği noktada en az ana moda akımları kadar benimsenmiş ve özümsenmiş durumdadır. Evlerden kafelere, mağazalardan, restoranlara ve iş yerlerimize kadar girmiştir. Bir özeleştiri yapmak gerekirse üretmeyi değil tüketmeyi seçtiğimiz bir devirde, bizleri kabuğumuzdan çıkaracak yeni ufuklar açacak bohem yaşam tarzını benimseyebiliriz. Bohem dekorasyon, karmaşık renklerin bir arada kullanılmasıyla çarpıcı olacağı gibi sadeliğin içerisinde de kendine yer bulabilir. Sizleri mekanikleşmiş hayat tarzından çıkararak anlamlı bir dünya kurmanızı sağlayabilir. Gelin beraber bu renkli dünyada detaylı ve eğlenceli bir yolculuğa çıkalım. Bohem dekor sayesinde özgür ve karakterinize uygun bir ev tasarlayabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda neşeli, sanatsal ve özgür  ruha sahip bohem yaşam tarzından bahsedeceğiz. Şimdi bohem dekorasyon nedir, nasıl uygulanır, birlikte inceleyelim.

Bohem dekor, alışılmadık bir yaşam tarzını benimsemektedir. Yaşam alanınız sizi yansıtan özellikleri taşır. Bu bağlamda bohem tarz; sanatsal, edebi ve ruhani arayışlarınıza hitap eder. Alışılmışın dışında mobilyalar, canlı renklere sahip örtüler, antika ve sizler için önem taşıyan geçmişinizi yansıtan ve geleceğinize ışık tutan eşyalar. Bohem dekorasyon, bağımsız bir tarz benimseyerek, birbirine zıt renkleri bir arada yaratıcı bir stil haline getirebilir. Etnik motiflerden esintiler taşımaktadır. Bohem oda dekorasyonu, sizleri “Halı ile perde uyumlu mu?” veya “Koltuğun rengi duvarın rengi ile örtüşüyor mu?” gibi sorulardan uzaklaştırır.

Bohem Oda dekorasyonu ayrıntılarına girmeden önce belirtmeliyiz ki en önemli unsur sizlerin rahatlığı, bu tarzı bağımsızlığına düşkün insanların benimsediği aşikardır. Elbette rahat edemediğiniz bir düzende renkler önemini yitirecektir. Bohem tarzda renkler rahatlığın içerisinde dans etmeli ve ferah bir ortama kavuşmasını sağlamalıdır.

Bohem Ev Dekorasyonu ile Renklere Yer Açın

Bohem oda dekorasyonu denildiğinde akla ilk motifli yastıklar, renkli koltuklar,desenli halılar ve antika aynı zamanda anısı olan eşyaların gelmesi tesadüf değildir. Duvar renginin sıcak tonlar da olması idealdir. Bu tarz karmaşık stiller de, desenlerin uyumunu sağlayabilecek, nötr renkte bir arka fon kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Böylece kullandığınız renkler daha belirgin ve net olacaktır. Bohem bir tarz tasarlarken, koltuklarınıza uyumlu tablolar kullanabilir ve duvarlarınızı renklendirebilirsiniz. Ayrıca farklı tasarımda koltukları bir arada kullanıp özgür bir stil oluşturabilirsiniz. Bohem tarzda sıklıkla farklı sandalyelerin bir masa etrafında toplandığını görebilirsiniz. Bohem tarz için en önemli unsur hiçbir kuralın olmamasıdır. Korkularınızı bir kenara bırakmalı cesaretinizi tazeleyecek tasarımlara imza atmalısınız.

Bohem Oda Dekorasyonda Mobilya Seçimi

Bohem ev dekorasyonunda eşyalarınızı toplu halde bulmanız mümkün olmayabilir. Bohem evler de genellikle zamanla toplanmış eşyalar bulunmaktadır. Alışverişlerinizde ikinci el mağazalar ve özellikle antika eşyaların bulunduğu mağazalar odak noktanız olabilir. Mobilyalarınızı bir bütün halinde almanız gerekmez, bu nedenle bohem oda dekorasyonu için çok para harcamanıza ihtiyaç yoktur. Özgür ve eğlenceli bir şekilde mağazaları dolaşabilir parçaları ayrı ayrı zevklerinize uygun seçebilirsiniz. Tüm mobilyaları beğenerek alacağınız için uyum sorunu yaşamayacağınız gibi tasarlama duygusu sizleri mutlu edecektir.

Bohem Dekorasyon ve Aksesuarlar

Bohem dekorasyona sahip bir evde aksesuarların önemi büyüktür. Genellikle özel bir anlam taşıyan, hikayesi olan ürünler tasarımda yer alır. Ailenizin ve sizin geçmişinizi yansıtan aksesuarlar, el yapımı eşyalar ve gerçekleştirdiğiniz seyahatlerden topladığınız parçalar bohem bir evin en değerli ayrıntılarıdır. Aksesuarlar sizin hikayenizi anlattıklarından ön plana çıkarılacak şekilde kullanılmalıdır. Yakınlarınıza anlatacak hikayeleriniz eğlenceli bir şekilde gün yüzüne çıkacaktır.

Bohem Dekorasyona Maksimalist Yaklaşım ve Katmanlar

Bohem dekorasyon minimalist yaklaşımla ters düşmektedir, minimalist yaklaşım da gerek görülmeyen hiçbir eşyaya yer verilmezken, bohem stilde istediğiniz kadar eşyayı evinizde bulundurabilirsiniz. Bohem tarz bir sanat galerisi tadında misafirlerinizin  ilgisini çekebilir ve merak uyandırabilir. Geçmişinizden kopmadan keyifli bir bohem dekorasyona sahip olabilirsiniz. Evinizin her yerine sizden bir iz bırakın; yıllar boyunca biriktirdiğiniz tüm aksesuarları özgürce sergileyin.

Bohem tarzın önemli parçalarından biri katmanlardır. Olmazsa olmazlar arasında denebilecek bu tasarım da; üst üste kullanılan halılar, yığılmış kırlentler ve yastıklar bohem oda dekorasyonuna bir karakter katar. Aynı zamanda renk ve desenleri beraber kombinlemenizi sağlar. Eski ve hasarlı eşyalarınızı gölgeleyebilir evinizde bohem bir atmosfere sahip olabilirsiniz. Eklenen her bir katman, evinizin bohem dekor karakterine kavuşmasını sağlayacaktır.

Bohem Dekorasyonu Bitkilerle Süsleyin

Bitkiler, bohem dekorasyonu zenginleştirmenin basit ve ekonomik bir yoludur. Bohem dekorasyonun temel ilham kaynaklarından biri de doğadır. Çeşitli bitkiler kullanarak evinizde ferah gözü yormayan bir ortam yaratmanız mümkündür. Bitkiler odanızdaki havayı da temizleyerek evinizin sağlıklı bir yaşam alanına dönüşmesini sağlayabilir. Duvara asılı saksılardan aşağıya sarkan yeşillikler, ilginç egzotik bitkiler, evinizin bohem dekoruna uyum sağlayacaktır.

Bohem Duvar Dekorasyonu

Bohem duvar dekorasyonu yaparken, seçeceğiniz parçalar fazla seyahat ettiğiniz izlenimini vermelidir. Gezdiğiniz yerlerden beğenerek aldığınız parçaları duvarınızda sergileyebilir göze hitap eden görüntüler edinebilirsiniz. Aynı zaman da vintage mağazaları ve antikacıları ziyaret ederek duvarda yaratmak istediğiniz tasarımlara kavuşabilirsiniz. Farklı kültürleri bir araya getirebilir ve ilham alabilir, her baktığınızda hayal gücünüzü geliştirebilirsiniz.

Duvarlarınızda çeşitli aydınlatma materyalleri kullanabilirsiniz. Tavanlarınızda kullanabileceğiniz avizeler, masa lambaları, aplikler, fener ve mum gibi farklı aydınlatma çeşitleriyle bohem dekorunuzu zenginleştirme imkanına sahip olabilirsiniz. Farklı şekil ve stillere sahip aydınlatma aksesuarları ile bohem dekorasyonun özgür tasarımlarına ayak uydurabilirsiniz.

Bohem Dekorasyon ve Etnik Esintiler

Bohem dekor sahibi odalara sahip olmak istiyorsanız, etnik ve yöresel esintiler taşıyan örtüler, battaniyeler, halılar ve vintage karyolalar kullanabilirsiniz. Ayrıca klasik sandıkları ve renkli abajurları evinizin çeşitli yerlerinde değerlendirebilirsiniz. Günümüzde mağazalarda bohem dekorlara rastlamak mümkündür.

Çift Olarak Bohem Dekorasyonu Benimsemek

Bohem dekorasyon kişisel zevkleri kendine odak ediniyor olsa da yaşam paylaşmanın büyüsüne kapıldıkça anlamlı hale geliyor. Hayatı paylaşan çiftler bohem yaşam tarzlarını buluşturarak daha zengin içeriğe sahip tasarımlar yaratabilirler. Son dönemler de özellikle yatak odalarında bohem dekorlar benimsenmektedir. Duvarları genellikle egzotik desenler süslemekte, duvar kağıdı da bohem tarzın ifade biçimlerinden bir tanesi olmaktadır.

Sizler için bohem dekorasyon konusunu toparlamaya çalışalım. İster evinizin farklı odalarında, ister odanızın köşelerinde özgür ve yaratıcı tasarımların kullanılması veya sizler tarafından yapılması bohem tarzın en güçlü yanlarındandır. Bazı yerlerde bohem tarzdan çocukların oyuncak dükkanı olarak bahsedilmektedir. Bohem yaşam tarzı hayatınıza ilham verir. Otantik ürünleri, kumaş malzemeleri, parlak renkleri ve farklı desenleri kullanarak ne kadar farklı bir tarza sahip olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Eğer siz de, sadece kendinize ait çizgiler taşıyan aynı zamanda çok eskilere dayanan bir geçmişe sahip ve anılardan beslenen stil anlayışını hayatınızın merkezine yerleştirmek istiyorsanız. Bohem yaşam tarzı ve bohem dekorasyon tam sizlere göre, özgürlüğün tadına varmanın yolu bohem dekorasyondan geçiyor.

Hasan Bakıcı

Yazar Hasan Bakıcı

10 yıllık tecrübesi ile birçok alanda kendini geliştiren Hasan Bakıcı, proje ve tasarım konularına yoğunlaşıyor. Kaliteli tasarım için ise mutlaka hayal kurmak gerektiğini düşünüyor.

Geçmiş tecrübelerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir