Kategoriler
Genel

Bitki Yetiştirme

Evde bitki yetiştirmek istiyorsanız sizlere bu işin püf noktalarından bahsedeceğiz. Bu yazı bitki yetiştirmenizi kolaylaştırmak için hazırlandı. Öncelikle bitki yetiştirmek istiyorsanız, bitki fizyolojisine hakim olmanız gerekmektedir. Bitkilere ne kadar özen gösterirseniz gösterin, bitki fizyolojisini bilmiyorsanız ve ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılamazsanız, gelişemezler. İç mekan bitkileri için sabit bir sıcaklık gerekmektedir. Eğer siz üşüyorsanız bitkiniz de üşüyecektir. Siz güneş ışığına maruz kalıyorsanız bitkiniz de güneş ışığına maruz kalacaktır. Bu nedenle bitkileriniz için en iyi yeri bulmanız gerekmektedir. Bitki yetiştirme ışığını doğru ayarlamanız oldukça önemlidir.

Bitkilerinize gereken önemi göstermeniz gerekmektedir. Yetiştireceğiniz bitki fizyolojisine hakim olarak ona değer vermelisiniz. Gerekli koşulları sağlamalı ve takip etmelisiniz. Bitki ihtiyaçlarını periyodik olarak karşılamalısınız.

Bitkilerde Saksı Kullanımı

Evde yetiştirdiğiniz bitkilerin kaplarının yeterli büyüklükte olduğuna dikkat etmelisiniz. Çünkü bitkiler büyümek için alana ihtiyaç duyacaktır. Birden fazla bitkiyi aynı saksıya ekiyorsanız yeterli aralıkta olmalarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca toprağın ayrı bitki fizyolojisine uygun olduğuna dikkat edilmelidir. Kökleri uzun bir bitkiye bakıyorsanız mutlaka derin saksılardan kullanmalısınız. Daha geniş alanlara yayılan köklere sahip bitkiler için geniş saksılar kullanılmalıdır. Bitkileri tohum halinde saksılara ekmeniz faydalı olacaktır. Gelişim sürecinde saksı değiştirilerek toprağı yenilenmelidir. Bitki fizyolojisi incelenerek en uygun toprak kullanılmalıdır. Yanlış toprak kullanımı, istenilen verimin alınmasını engelleyebilir.

Bitkilerinizin saksısı değiştirilirken köklerine zarar vermemeniz gerekir. Özenle saksıdan çıkararak yeni saksıya dikkatle aktarmalısınız. Köklere yapışan toprak parçaları hafifçe sallanarak temizlenmelidir. Bitkiye gereken hassasiyet gösterilmelidir.

Bir diğer özellik ise bitkilerinizi koyacağınız saksıların drenaja sahip olmasıdır. Böylece saksı değişimi yapılan bitkilerin çürümesini engelleyebilirsiniz. Yani bitkilerinizin yaşayacağı saksıların altında deliklerin olması gerekmektedir. Saksılardan akan suyun dağılmaması için saksı tablaları kullanılmalıdır. Bunun yanında bitki fizyolojisine bağlı olarak saksının alt kısmına çakıl taşları yerleştirilebilir. Bitkileri almadan önce detaylı bir araştırma yaparak bitki fizyolojisi incelenmeli ona göre bir ortam hazırlanmalıdır.

Toprak Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yetiştirilen bitkilerin toprağı çok önemlidir. Toprak, bitkilerin temel yaşam kaynaklarından biridir. Bitkiler, ihtiyaç duyduğu besin ve mineralleri toprak içerisinden temin etmektedir. Bitkiye uygun toprak kullanılmaz ise bitkinin ömrü uzun olmayacaktır. Genellikle ev bitkileri için torf önerilmektedir. Torf, organik maddeler açısından zengin bir topraktır. Torf, bitkileriniz için gerekli besin ve mineralleri sağlayacaktır. Tabi bu durum bitki fizyolojisine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin menekşeler, torf bakımından zengin toprakları severken, orkideler kendileri için özel hazırlanan toprakları sevmektedirler. Kaktüsler ise çiçek toprağı ve kalın kum karışımını sevmektedir. Yetiştireceğiniz bitki fizyolojisini iyi bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Toprak belirlenen aralıklarla değiştirilmelidir. Bitkiden toprağa dökülen parçalar özenle temizlenmelidir. Bitkileri, saksıya koyarken çok bastırılmamalı ve çiçeğin köklerinin hava alması sağlanmalıdır. Çok bastırılan bitkilerin kökleri zarar görebilir.

Bitkilerin Sulanması    

Bitki yetiştirme önerilerinden biri de sulamadır. Bitkileri sıklıkla sulamanız gerekmektedir. Saksı değişimi, toprak değişimi ve ortam sıcaklığını ayarlamak gibi durumlar sıklıkla gerçekleşmez. Ancak bitkileri kısa zaman aralıkları ile sulamanız gerekmektedir. Elbette sulayacağınız bitki fizyolojisine göre sulama aralıkları değişmektedir. Bitkilerde sulama, aynı gün ve aynı saat aralıklarında yapılmalıdır. Bitkileri belirli saat dilimlerinde sulamaya alıştırmak istediğiniz verimi almanızı sağlayacaktır. Sulama vaktinin geldiğiniz anlamak için elinizle kontrol edebilirsiniz. Toprak kurumuş ise sulama zamanı geldi demektir. Bitki fizyolojisi incelenerek gerekli su miktarı belirlenmelidir. Belirlenen su miktarı periyodik aralıklarla bitkiye verilmelidir. Sulama sonrası saksı altındaki tabla kontrol edilmelidir. Eğer bahçe bitkisi ise gözle kontrol yaparak bitkiye gereğinden fazla su verilmemelidir. Bu hem bitki açısından önemlidir hem de gereksiz su kullanımını engellemektedir. Fazla sulama bitkilere zarar vererek, çürümelerine neden olabilir.

Bitki Bakımında Sıcaklık, Nem ve Işığın Etkileri

Bitkiler için önem taşıyan durumlardan biri de bulundukları ortamın sıcaklığıdır. Her bitki fizyolojisi gereği belirli sıcaklıklara ihtiyaç duyar. Ayrıca ortamın nem oranı ve güneş ışığı da bitki gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Bakım önerileri bitki fizyolojisine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin menekşeler nemi sevse de aşırı sıcak ortamlarda durmayı sevmezler. Oda sıcaklığında ışıklı ortamlarda durmaları faydalı olacaktır.

Bitki yetiştirilirken doğru miktarda güneş ışığı sağlandığından emin olunmalıdır. Bitkiler genellikle tam güneş ışığına, kısmi güneş ışığına ve kısmı gölgelere ihtiyaç duyarlar. Bitki almadan önce nereye konulacağı belirlenmeli sonrasında yeterli ışığı alıp almadığı kontrol edilmelidir. Çoğu bitki için kısmi gölge yararlı olabilir. Saksılı bitkileri saatlerce doğrudan güneş ışığı alacağı bir yere koymak doğru olmayacaktır. Bitki fizyolojisine bakılmalı, bitki zayıf ise doğrudan güneş alan bir konumda beslenmelidir. Mevsime göre bitkilerin yerleri ayarlanmalı ve kontrol edilmelidir. Özensiz bakılan bitkiler zamanla zayıflayarak kuruyabilir.

Bitki Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

En önemli bakım önerilerinden biri toprak değiştirmektir. Eğer bitkiniz saksıda yaşıyorsa, düzenli olarak toprağı değiştirilmeli ve pislikler temizlenmelidir. Ayrıca saksıları da gelişimlerine göre değiştirilmelidir. Mevsim geçişlerinde bitkilerin yerleri ve sulama aralıkları ayarlanmalıdır. Bitkiler yerlerinin değişmesini pek sevmezler. Ancak mevsim geçişlerinde bitkilerin güneş alma durumlarına ve ortam sıcaklıklarına göre yerleri değiştirilebilir. Yazın balkona çıkardığınız bitkileri, kışın hava koşullarından olumsuz etkilenmemesi için içeri alabilirsiniz. Aynı zamanda mevsim geçişlerinde, böceklenme ve parazit bitkilerin oluşumu gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Böyle durumlarda bitkilerin saksıları temizlenmeli gerekli durumlarda ilaçlama yapılmalıdır. Bitki fizyolojisini inceleyerek ne gibi yolların izleneceğini öğrenebilirsiniz. Bitkilere gereken özeni göstermelisiniz. Onlarında gereklilikleri olduğunu unutmadan adım adım sabırla beslemelisiniz. Bitkilere ne kadar iyi bakarsanız o kadar yüksek verim alabilirsiniz.

Bitki Yetiştirme Kabini Nedir?

Bitki yetiştirme kabinleri, sıcaklık, nem, gece-gündüz ışık döngülerini kontrol etmek amacıyla geliştirilmiş bir araçtır. Bitki büyütme, tohum biçimlendirme, bitkileri yeni iklim şartlarına alıştırma, hücre ve doku kültürünün geliştirilmesi ve bitkilerin genetik araştırması gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Aşırı sıcak veya aşırı soğuk havalar düşünüldüğünde bitkilerin izolasyonu sağlıklı bir şekilde sağlanmalıdır. Çift camdan oluşan sol ve sağ pencereler mükemmel bir izolasyon sağlayabilir. Hücrenin arka yüzeyi ve kapı, poliüretan ile izole edilmiştir. Çift kapı contası, en uç klimatik test şartlarında dahi sızdırmazlık sağlar. Bitki yetiştirme kabinleri günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle seralarda, bitki yetiştiriciliği yapan işletmelerde bitki yetiştirme kabinleri kullanılabilir. Bitki fizyolojisine bakılarak gerekli ayarlamaları yapabilir ve bitkilerden maksimum verimi alabilirsiniz. Bitki yetiştirme kabinleri ile istediğiniz mevsim koşullarını elde edebilirsiniz.  

Bu yazımızda bitki nasıl yetiştirilir ve bitki yetiştirme kabini nedir? Sorularına cevaplar aramaya çalıştık! Sizlerde bitki yetiştirmek istiyorsanız, bitki fizyolojisine hakim olmalı ve bitki ihtiyaçlarını dikkatle inceleyerek yetiştirme yapmalısınız. Her bitkinin kendi gereksinimleri bulunmaktadır. Her bitkiye ayrı ayrı özen gösterilmelidir. Büyük çaplı üretimlerde sera modelleri araştırılarak uygulanabilir. Büyük veya küçük tüm bitkiler özen ister. Seralar ile gerekli koşullar sağlanarak mevsim dışı sebze ve meyve üretimi yapılabilir. Seralar, bitki yetiştirme kabinleri ile aynı mantıkta çalışmaktadır. Bitkiler nefesimizdir!

Hüseyin Çelik

Yazar Hüseyin Çelik

Hüseyin Çelik'in çocuklukta başlayan tamirat merakı 18 yıldır devam ediyor. Tabandan tavana kadar evde ihtiyacınız olan her noktada yardımınıza koşuyor.

Kendisi yıllar içerisinde oluşan tecrübelerini Ustala Blog'da bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir