Kategoriler
Banyo & Mutfak Dekorasyon Temizlik

Beyaz Eşya Boyama

Kimler yenilik istemez ki? Kabul etmeliyiz ki en çok kadınlar yenilik ister! Coşkulu ve yaratıcı yapıları onları sürekli yeniliğe götürür. Değişiklik ve yenilikleri sadece kendi dış görünüşlerinde değil evlerinde de hayata geçirmeye bayılırlar. Bazen de gereksiz harcamalardan uzak durmak için yaratıcılıklarını konuştururlar. Bu değişikliklerden  biri de beyaz eşyaları farklı renklere boyamak! Herhangi bir eşyanızı sorunu olmadığı halde değiştirmek istiyorsunuz ama gereksiz bir masraf olarak görüyorsanız o zaman neden boyamayalım değil mi? Bazıları da o kadar kaliteli oluyor ki hala çalışıyor olması demode görüntüsünün önüne geçemiyor ve bu durumda en azından görüntüsü değişsin dediğinizi duyar gibiyim.

En Çok İhtiyaç Duyulan Hizmetler

Hadi hep birlikte beyaz eşya nasıl boyanır bir bakalım! Beyaz Eşya olarak çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve buzdolabı, ocak başta gelir. Beyaz eşyalarınızı boyamak için farklı boya çeşitlerinden yararlanabilirsiniz. Sadece beyaz eşya boyası alternatiflerine bakarken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar; 

Multi Surface Hobi Boyaları: Bu boyalar mobilyadan dekoratif objelere kadar pek çok ürünü yenilemek için kullanılan boyalardır. Aynı zamanda bu boyalar beyaz eşyalarınızı da boyayabilir, yenileyebilirsiniz. Bu akrilik boyaların hem pratik oluşu hem de kokusunun rahatsız edici olmaması kullanacak kişiler için ayrıca avantaj sağlamaktadır. Tek önemli nokta bu boyaları kullandığınızda vernikte kullanmanız gerektiğidir. 

Beyaz Eşyalar Hangi Boya İle Boyanır? 

Sprey boyalar daha çok emaye yüzeylerde kullanılan boya çeşitleridir. Ve bitişleri parlak olduğu için vernik kullanmanıza gerek kalmaz, oldukça pratik boyalardır ve olumlu sonuçlar verir. Dikkat edilmesi gereken ise etrafa sıçramaması için tedbirli olmak.

Metal Boyaları: Hızlı kuruma özelliği dolayısı ise en çok tercih edilen boya çeşididir. Demir kapı ve radyatör gibi eşyaların boyanmasında çok fazla tercih edilir. Akma yapmaz ve beyaz eşyalarınızı güvenle boyayabilirsiniz.

Yağlı Boyalar: Beyaz eşya boyamada eğer yağlı boya seçerseniz bilin ki kuruması biraz uzun sürecek. Yağlı boyaların kokusunun da rahatsız edici olması bir dezavantajdır. Ancak parlak bitişli olmasından dolayı vernik uygulamasına ihtiyacı yoktur.

Beyaz Eşya Boyamak İçin hangi Malzemeler Gereklidir?

  • Sprey boya ya da yağlı boya
  • Vernik, boya astarı
  • Eğer sprey boya kullanmayacaksanız sünger ve boya rulosu
  • Boya astarı, boya tavası
  • Maskeleme bandı, koruyucu örtü
  • Zımpara (beyaz eşya paslı ise)

Beyaz Eşya Boyama Yöntemleri nelerdir? Ve Beyaz Eşyaları Boyamaya başlamadan Önce Hangi Hazırlıklar Yapılmalıdır?

hangi beyaz eşyayı boyarsanız boyayın boyama işine girişmeden önce yapmanız gerekenleri adım adım yaparak daha sağlıklı ve kaliteli uygulama yapabilirsiniz. Eğer boyayacağınız beyaz eşyanızın yüzeyinde pas varsa ilk olarak paslı yüzeyi pürüzsüz hale getirmek gerekmektedir. Bu işi bir spatula yada zımpara yardımı ile paslı yüzeyi boya kalıntılarından kazıyın. Ve hafif nemli bir bezle silin ki toz paslar da çıksın. Ardından sentetik macun ile paslı alanı kapatmalısınız. Yaklaşık olarak 24 saat macunun kuruması beklenir. Zımpara ile macunun yüzeyini beyaz eşyanın yüzeyi ile aynı düzlüğe getirdikten sonra bir kez daha silin. Eğer boyama yapacağınız beyaz eşyanız paslı değilse o zaman önce temizliğini yapın bir güzel kirden yağdan arındırın ve kurutun. Böylece uygulayacağınız boya daha pürüzsüz ve kusursuz olacaktır.  Ancak beyaz eşyanızın altına koruyucu örtü serin ve eğer beyaz eşyanızda boyamak istemediğiniz alanlar var ise maskeleme bandı kullanın. Bir tüyo vereyim, eğer sprey boya kullanarak beyaz eşya boyama gerçekleştirecek iseniz dar alanda yapmanızı öneririm. Çünkü geniş alanda sprey boyalar havalanacaktır.

Hazırlık aşamalarının ardından beyaz eşyalarınız artık boyanmaya hazır! Şimdi sırayla işlemlere geçelim. Öncelikle yüzey astarı uygulamak gerekmektedir ve bir gün kuruması beklenmelidir. Ardından boyama işlemi yapılabilir. Boyayı iyice çalkaladıktan sonra boya tavasına dökülür. Boyayı fırçanıza yada rulo ya  ileri-geri hareketler yaparak yedirilir. Ve boyanın fazlası boya tavasının tırtıklı bölümüne sıyırılır. Beyaz eşyanın yüzeyine bastırmadan aşağı-yukarı el hareketleri ile ilk kat boyayı uygulayın. Rulo fırçanın girmediği noktalar var ise kestirme fırça ile boyayabilirsiniz. Boyanın kurumasını bekleyin ve ilk kat kuruyunca aynı işlemleri uygulayarak ikinci kat boyama işlemini yapın.Eğer hobi boyası ile boyama yapıyorsanız tüm bu işlemler bittikten sonra vernik uygulamasına geçebilirsiniz. Eğer boyamada yağlıboya kullandıysanız vernik kullanmanıza gerek yoktur zaten parlak görünecektir. Beyaz eşyanın yüzeyi kuruduktan sonra eğer maskeleme bantlarından kullandıysanız bantları çıkarabilirsiniz. Eğer boyama işini sprey boya ile hallederim diyorsanız işiniz daha basit. Boya şişesini iyice çalkaladıktan sonra üzerinde ki kullanma talimatına bakarak belirtilen uzaklıktan sırasıyla beyaz eşyanın üzerine uygulayın. Uzaklık ölçüsü genellikle 20-30 cm civarındadır. Beyaz eşyanın tüm yüzeyini boyadıktan sonra kurumasını bekleyin ve ikinci katı uygulama kısmına geçin. Buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırın, ocak, mikrodalga, küvet, duş teknesi gibi eşyalar genel olarak emaye boyası ile boyanır. Bu tip eşyaları boyamak için ya da boyasında rötuş yapmak için en çok kullanılan boya sprey olan emaye boyasıdır. Yapı marketlerde, hırdavatçılarda, nalburlarda ve internette kolaylıkla bulabilirsiniz.  Sprey boyanın kuruma süresi ortalama 30 dk’dır. Ama kutuda satılan emaye boyaların kuruma süresi sprey olanlarına nazaran daha uzundur. Eğer sprey emaye boyası kullanmayı düşünüyorsanız balkon da yapabilirsiniz. Ancak havanın rüzgarlı olmamasına dikkat etmelisiniz. Kutu boyaların sprey olanlardan daha avantajlı bir maddesi vardır. Oda fiyatlarının daha düşük olmasıdır. Eğer tüm beyaz eşyalarınızı emaye boya ile boyayacaksanız o zaman kutu emaye boyası almanız tabi ki daha avantajlı olur. 

En Popüler Beyaz Eşya Ustaları

Emaye boyaların birkaç çeşidi vardır. Su bazlı (akrilik), solvent bazlı (sentetik). Nalburlarda satılan emaye boyalar genelde sentetik bazlı oluyor. Boyanın türüne göre boyama işlemi için inceltilirler. Eğer boya akrilik ise suyla, solvent bazlı ise tinerle inceltilmektedir. Her türlü boya uygulaması farklı olabilir bu yüzden boya hangi firmaya ait ise internet sitesinden ayrıntılı bilgilerine nasıl kullanılacağına ulaşabilirsiniz. Ya da kullanım talimatı üzerinde ki talimatları dikkatli şekilde uygulamalısınız böylece istediğiniz sonucu elde edersiniz. Eğer sadece beyaz eşyalarınızda dekoratif amaçlı değişiklikler yapmak istiyorsanız boya tercihi yaparken ilk tercih Sprey emaye boya olmalıdır. Hem kuruma süresi hemde uygulama kolaylığı ile işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer emaye sprey boya arıyor arıyor bulamıyorsanız onun yerine sentetik akrilik sprey boya da alabilirsiniz. Yepyeni bir görüntüye kavuşması için parlak olması daha göz alıcı olacaktır. Bu yüzden boya seçiminde parlak olmasına dikkat edin. Sprey boyaları kesinlikle yakından sıkmayınız aksi takdirde akma yapacak ve rötüş yeri belli olacaktır. Yapı marketlerinde  beyaz eşya yada duvarda dekoratif objeler yaratmak için bir çok çeşit modüller vardır. Aynı şekilde bu dekoratif motif modülleri dekorasyon malzemeleri satan internet sitelerinde de mevcuttur. Sizlerde evinizin emektarları beyaz eşyalarınızın görüntüsünden sıkıldıysanız yada farklı bir görünüme ve renge kavuşmasını istiyorsanız size bahsettiğimiz bilgilerden yararlanarak ve kendi hayal gücünüzü ekleyerek farklı, ve kendinize has modellemeler yapıp beyaz eşyalarınıza, bu sayede de mutfağınıza yenilik katmış olursunuz…

Ayhan Kahraman

Yazar Ayhan Kahraman

15 yıldır boya ve badana konusunda hizmet sağlayan Ayhan Kahraman, bu mesleği gerçekten seven kişilerin yapması gerektiğini ifade ediyor.

Ustala Blog sayfasında ise kendisi bizimle tecrübelerini paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir