Kategoriler
Banyo & Mutfak Dekorasyon Ev Tadilat & Dekorasyon

Banyo Yenileme Fikirleri

Banyo Yenileme Fikirleri ile Banyonuza Yeni Görünüm Katabilirsiniz

Yıllardır kullandığınız banyo mobilyaları ve tasarımından sıkılmaya mı başladınız? Banyonuzda yapacağınız ufak değişiklikler ile banyonuza yeni bir hava katabilir ya da tümüyle banyo yenileme yaparak, yeni bir banyoya sahip olabilirsiniz. Banyo yenileme işlemleri genel olarak maliyetli görünse de birkaç pratik düşünce ile bütçenizi zorlamadan da banyonuzu yenileyebilirsiniz.

Eskiyen banyo mobilyaları kullanım açısından genellikle sorun çıkarmaya başlamaktadır. Yıllar öncesinde üretilen çeşitli tasarımlar, gelişen tasarım teknolojisinin gerisinde kalıyor ve bu sayede günümüzün konforunu kullanıcılara sunamıyor. Ancak banyonuzda yapacağınız birkaç ufak tadilat sayesinde siz de modern bir banyoya sahip olabilirsiniz. Peki, banyo yenileme işlemlerine nasıl başlanır, banyo yenilerken nelere dikkat edilmelidir?

Banyonuzda Yeni Renkler Deneyin

Banyolarda genellikle fayans ya da seramik malzemeler ile duvarlar kaplanır. Ancak banyonuzda seramik kaplama yoksa, duvarlarınızı yenileyerek tasarıma başlayabilirsiniz. Bu sayede mobilyalarınızı değiştirmeden banyonuza yeni bir görünüm katabilirsiniz. Banyo duvarlarını yenilemek çoğu aileye masraflı görünse de aslında tüm masraflar düşünüldüğü zaman boya oldukça ekonomik bir seçenektir.

Banyolar, evin en nemli ve rutubetli odalarından bir tanesidir. Gün içerisinde sürekli su ve diğer sıvılar ile iç içe olduğu için bu bölgeye yapılacak boya işlemlerinde de suya ve rutubete dayanıklı boyalar tercih edilmelidir. Geçmişte kullanılan boyalar genellikle standart, sentetik boyalardır. Bu nedenle rutubetli ortamlarda boyada dökülme ve çeşitli deformeler görülmesi de normaldir. Ancak banyo yenileme sırasında plastik boya ya da antibakteriyel boya tercih ederek rutubet sorununun önüne geçebilirsiniz.

Banyo yenileme nedeniniz, banyodaki boyaların zamanla dökülmeye başlaması ise banyoda kullandığınız boya rutubete karşı dayanıklı değildir. Plastik boyalar, duvar ile dış ortam arasında sadece canlı renkleri ile tasarımı değiştirmez. Bununla birlikte duvar ve dış ortam arasında koruyucu bir katman görevi görerek, dış etkenlerin duvarı etkilemesine izin vermez. Rutubetli ortamlarda genellikle duvarda küf ve mantar gibi istenmeyen etkiler, boyanın dökülmesine neden olur. Ancak plastik boyalar, küf ve mantar gibi canlıların duvar yüzeyinde birikmesine ve üremesine izin vermez. Böylece duvarlarda küf oluşumunun da önüne geçilir.

Banyonuzda fayans üzerine boya yapmak istiyorsanız, öncelikle fayansları temizleyip kurumasını beklemeniz gerekiyor. Fayans üzerine yapılan boyaların kalıcı olmasını sağlamak için çift kat boya kullandıktan sonra cila yapmanız da gerekiyor. Gelişen imkanlar sayesinde, fayans üzerine yapacağınız boyalara stencil uygulaması sayesinde seramik desenleri de verebilirsiniz. Banyo genelinde rutubet gibi sorunlar yoksa, sadece banyonuza yeni bir görünüm katmak için bir bölümün fayanslarını yenileyebilirsiniz. Sadece duş bölümünde yapacağınız fayans yenileme bile banyonun tarzını tamamen değiştirecektir.

Yeni Depolama Fikirleri ile Modern Banyo Tasarımları

Banyonuzun yüzey alanı dar ya da küçük ise banyodan istediğiniz verimi alabilmek için mobilyaların boyutu ve konumlandırması büyük önem taşıyor. Banyoda kullandığınız dolap ve benzeri mobilyaların, yaşam alanını daraltmaması, ancak yüksek depolama alanı vermesi gerekiyor. Banyo yenileme sebeplerinden bir tanesi de eski ve verimsiz mobilyaların değiştirilmesidir.

Banyonuzda yapacağınız çeşitli mobilya değişiklikleri sayesinde aynı kullanım alanı içerisinde çok daha yüksek depolama alanına sahip olabilirsiniz. İhtiyacınız olan saklama alanına kavuşmak için tek yapmanız gereken, banyonuza uygun dolap ve duvar raflarını tercih etmektir.

Banyo dolapları, özellikle geniş ailelere oldukça yüksek depolama alanı sunuyor. Ancak banyo dolaplarında dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi dolapların direkt olarak su ile temas edip etmeyeceğidir. Lavabo altlarında yer alan dolap bölümleri, genelde gün içerisinde birkaç defa su ile temas eder. Ancak kullanılan malzemede sunta gibi sıvıyı çeken ve içerisine hapseden malzemeler kullanılırsa, birkaç ay içerisinde dolapta deformeler görünmeye başlayacaktır. Bu nedenle dolap tasarımında sıvıya karşı koruma oluşturulmalı ve bu bölgedeki dolapların suya karşı dayanıklılığı arttırılmaktadır. Dolaplarınızda su ile direkt olarak teması kesmek için yapışkanlı folyolar kullanabilirsiniz.

Banyo aynası ve çevresinde küçük hacimde dolap kullanmak, yaşam alanının daraldığı hissi vermektedir. Bu nedenle özellikle dar banyolarda, bu bölgelerde dekoratif raflar kullanabilirsiniz. Dekoratif raflar banyonuzun daha ferah görünmesini sağlayacaktır. Böylece aynı depolama alanına çok daha ferah bir görünüm ile kavuşabilirsiniz.

Banyo yenileme için mobilyaları değiştirmeyi tercih etmiyorsanız, sadece banyonuza yeni bir tarz katması için dolap ve raflarınızı boyayabilirsiniz. Banyo duvarları ve fayanslar ile renk uyumu sağlayacak renklerde, suya karşı dayanıklı boyalar kullanarak banyoda kullandığınız mobilyaları daha kullanışlı ve dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz.

Batarya ve Duş Başlıkları ile Tarzınızı Yansıtın

Banyoda kullandığınız batarya ve duş başlıklarında zamanla deformeler ve lekeler meydana gelebiliyor. Banyo bataryaları genellikle uzun süreli kullanım için üretilen ürünler olsa da üretildiği zamanın gerisinde kalan bir verimlilik sunabiliyor. Yeni tasarımlar ile birlikte gereksiz alan kaplayan ya da kullanışsız tasarımlar ile üretilmiş banyo bataryalarının da önüne geçebilirsiniz.

Kullandığınız banyo bataryası ve lavabonun artık eskidiğini düşünüyorsanız, banyo yenileme sırasında bu ürünleri de değiştirmeniz gerekiyor. Bu sayede yenilenen banyonuza çok daha modern dokunuşlar yapabilirsiniz. Banyo lavaboları ve bataryalarda genellikle modern tarzlar tercih edilmektedir. Ancak ev ve banyonuzun tasarımı klasik tarza daha yakınsa farklı renk ve formlarda bataryalar da tercih edebilirsiniz.

Banyo lavabolarında genellikle beyaz ve tonları tercih edilmektedir. Ancak beyaz renk, lekeyi çok daha fazla belli ettiği için siyah tonları daha kullanışlı bir seçenektir. Banyonuzun modern tarzını destekleyecek şekilde, yenilenen banyonuz için siyah tonlarında lavabo ve batarya tercih edebilirsiniz. Böylece banyonuz çok daha dikkat çekici bir tarza sahip olacaktır.

Duş başlıkları ise genellikle birkaç yıllık kullanımdan sonra su akıtmaya ya da tıkanmaya başlıyor. Gün geçtikçe daha verimsiz hale gelmeye başlayan duş başlıklarında yapacağınız değişiklikler ile hem kullanım hem de görünüm yönünden yeniliklere gidebilirsiniz. Geçmişte üretilen banyo başlıkları tek kullanım tarzı sunuyordu. Ancak yenilenen duş başlıklarında suyun akış şeklini ve şiddetini ayarlama şansınız da bulunuyor. Böylece duş sırasındaki konforunuzu da sadece duş başlığını değiştirerek arttırabilirsiniz.

Banyo Aynaları ve Aydınlatma Seçenekleri

Banyo tasarımlarında, en önemli parçalardan bir tanesi banyo aynalarıdır. Kullandığınız banyo aynasının tasarımında farklı seçenekleri değerlendirerek banyonuzun havasını değiştirebilirsiniz. Banyoda kullanabileceğiniz birbirinden farklı yüzlerce dekoratif ayna seçeneği bulunuyor. Banyo yenileme sırasında, değiştirdiğiniz banyo dolapları ile uyumlu aynalar tercih ederek siz de banyonuzun tarzını tamamlayabilirsiniz.

Banyo aynaları ile birlikte, aydınlatma ürünleri de banyo tasarımının tamamlayıcılarıdır. Aydınlatma ürünleri genellikle banyo yenileme sırasında önemsenmeyen ürünlerden biri olsa da banyonuzun olduğundan daha geniş ve ferah görünmesi için oldukça önemlidir. Yenilenen banyonuzda hem aynanın yan taraflarında hem de banyo tavanında olmak üzere farklı birkaç aydınlatma kullanarak banyonun daha aydınlık olmasını sağlayabilirsiniz.

Banyolarda kullanılan spot ışıklar ise banyonun birkaç farklı noktadan aydınlatılmasını sağlıyor. Böylece banyonuzun daha parlak, ferah ve aydınlık bir mekan olmasını sağlayabilirsiniz. Banyo aydınlatmalarında genellikle beyaz renkler tercih edilmektedir. Beyaz renkler banyonun daha aydınlık olmasını sağlarken, sarı ışıklar genelde daha loş ortamları desteklediği için banyonun tarzını yansıtmakta yetersiz kalıyor. Genel banyo aydınlatmalarının yanı sıra banyo aynasının yan taraflarına sarkıt ya da aplik şeklinde aydınlatmalar ekleyerek, banyonuzun havasını değiştirebilirsiniz.

Hüseyin Çelik

Yazar Hüseyin Çelik

Hüseyin Çelik'in çocuklukta başlayan tamirat merakı 18 yıldır devam ediyor. Tabandan tavana kadar evde ihtiyacınız olan her noktada yardımınıza koşuyor.

Kendisi yıllar içerisinde oluşan tecrübelerini Ustala Blog'da bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir