Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Balkon Dekorasyonu – Balkon Dekorasyonu Önerileri

Evimizin balkonları çoğunlukla günün yorgunluğunu atma ve nefes alma alanlarımızdır. Bu alanı güzelleştirmek de bizim elimizde. Balkonunuzun küçük olması güzel olmasının önünde bir engel değil. Balkon dekorasyonunda alanı iyi değerlendirmek, onu güzelleştirmenin ilk adımı. Çiçekler, renkli veya klasik saksılar, minimal aksesuarlar bize yeter de artar. Büyük bir balkonunuz varsa burayı bir masa ve sandalyelerle de dekore edebilirsiniz. Fazla eşyadan ve aksesuarlardan kaçınmak bizi bir adım ileri götürebilir.

Basit eşyalarla yeni dekoratif eşyalar yapabilirsiniz. Bunun için birkaç saat yeterlidir. Kullanmadığınız boş kavanozlarınızdan saksılar yapabilirsiniz. Çiçekleriniz için sepetlerden saksılar oluşturabilirsiniz. Bu saksıları bir iple bağlayıp balkon duvarınıza asabilirsiniz. Minimal saksılarınızı, duvara çivileyebilirsiniz.

Balkonda ahşap zemin kullanmak ortamınızın daha doğal olmasını sağlar. Krem renklerinde bir sehpa koymanız ve yeterli alanınız varsa yine krem renklerinde koltuk koymanız ortamınızı ferahlatacaktır. Örneğin ahşap koltuklar oldukça işe yarar eşyalardır. Alt kısımlarını raf şeklinde göz gözdür. Kitap ya da dergi konulabilir. Köşe oturma alanları balkonu geniş gösterdiğinden çok tercih edilen ürünler arasındadır. 

Balkonunuz kapalı balkonsa fazla ışık gelmesi gibi durumlarda stor perdeler kullanabilirsiniz. Çiçeklere bakmak için fazla vaktiniz yoksa yapay çiçekler kullanmak da bir seçenektir. 

Geceleri daha romantik bir ortam oluşturmak isterseniz ışıklı aydınlatmalar kullanabilirsiniz.


Küçük Balkonlar İçin Dekorasyon Önerileri

Balkonunuz küçükse ve küçük bir masa ve bir sandalye dahi sığmıyorsa hiç endişelenmeyin. Yere pofuduk bir yastık koymanız ve sırtınızı duvara yaslayıp kahvenizi yudumlamanız mümkün. Minimal de olsa ortamı elinizden geldiğince iyi kullanmalısınız. 

Balkonunuz küçükse bile gerekli ölçümleri yaparak bir hamak monte edebilirsiniz. Balkon köşelerine üçgen raflar yapıp alandan tasarruf edebilirsiniz. 


Portatif sandalye ve masalar da balkon için size kolaylık sağlar. Katlanabilir oldukları için alandan tasarruf edebilirsiniz. 

Küçük balkonlar için asma saksılar çok kullanılır. Alan daralmadan, üstelik alandan tasarruf da sağlayarak kendimize ve ailemize görsel bir şölen sağlayabiliriz. Aynı zamanda balkon parmaklıklarınız sağlamsa çiçekleri yere koyup alan kaybetmektense çiçek kasaları kullanıp onları parmaklıklara monte edebilirsiniz.

Çiçeklerle Balkon Dekorasyonunu Güzelleştirin

Çiçekler, balkon dekorasyonu için vazgeçilmez parçalardandır. Sarmaşık saksıları ile balkonu sarmaşıklarla kaplayabilirsiniz. Ya da başka büyük çiçek veya küçük ağaçlarla alanı doğallaştırabilirsiniz. Huzurunuzu ikiye katlamak için farklı renklerde canlı çiçekler tercih edebilirsiniz. Hem görüntüleri hem de kokularıyla size bir şölen yaşatacaklarından emin olabilirsiniz.

Hangi tür çiçekler sevdiğinizin bir listesini yaparak işe başlayabilirsiniz. Sarmaşık çiçekler çok kullanılan çiçek türleri arasındadır. Doğal bir görünüm için toprak saksıları tercih edebilirsiniz. Gül, lale, menekşe, zambak hepsi birbirinden güzel çiçek türlerindendir. Platonik sevdaların kahramanı kasımpatı ile balkonunuzu renklendirebilirseniz. Muhteşem renklere ve kokuya sahip sümbül balkonunuza farklılık katacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir