Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Balkon Bitkileri

Balkonunuzda Yeşile Yer Açın! Yetiştirilmesi Kolay Balkon Bitkileri

Bahçeli evi olmayanlar için balkonlu evler apartmanlı evlerde avantaj olarak sayılmaktadır. Çiçek yetiştirmek için bahçesi olmayan kişiler bu işi evlerinde yapmaktadırlar. Balkon ya da terası olanlar için teraslar çiçek yetiştirmek için en uygun alanlardır. Balkonlar evlerimizde nefes almak ve keyifli zaman geçirmek için tercih ettiğimiz yerlerdir. Balkonumuzun dekorasyonunda çiçeklere de yer vermemiz balkonumuzu çok daha yaşanılır bir hale sokacaktır. Çiçeklerle dolu bir bahçede doğa ile baş başa olmanın huzurunu yaşarız. Hobi olarak çiçek yetiştirmeyi düşünen kişiler de evlerinin balkonunu bu işi için seçmektedir. Çiçeklerle uğraşmayı çok seven kişiler bu işi daha da abartarak balkonunu bir seraya dahi dönüştürmektedir.

Balkonda çiçek yetiştirmek pek çok kişi için hobiden öte yaşam tercihidir. Çiçeksiz ve yeşilliksiz bir hayat olmayacağını düşünen kişiler için balkonda çiçek yetiştirmek hayatının amacı olmaktadır. Balkon çiçeklendirme bu bakımdan kişilerin yaşamının bir parçasıdır. Balkonlarda çiçek yetiştirmek mümkün olsa da balkonunuzun durumunu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Balkonunuz çiçek yetiştirmek için uygun büyüklükte mi, güneş alıyor mu gibi pek çok durumları da göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu durumlara bakarak balkonunuzun çiçek yetiştirmek için uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tüm bunlar dışında çiçek yetiştirmek için bu iş için zaman ayırabilecek misiniz bunun hesabını da iyi yapmanız gerekir. Tüm bunların hesabını iyi yaptıktan sonra balkonunuzda çiçek yetiştirip yetiştirmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Balkonunuzu Cennete Dönüştürün

Hepimizin en büyük hayallerinden birisi renk renk çiçekler yetiştirebileceği yemyeşil bir ortam kazanabileceği bahçeye sahip olmak. Köy hayatı yaşayanlar için bahçeli bir evde yaşamak mümkünken şehirlerde özellikle apartmanlarda yaşayanlar için bu hayalden öte geçmeyecektir. Taş beton duvarlardan sıkılan kişiler, yeşilin tadına hasret kalmaktadırlar. Yeşilin rengini unutmak istemeyen kişiler için balkonda çiçek yetiştirmek bu konuda tek çözüm yoludur. Balkonları müsait olanlar balkonlarında çiçek yetiştirerek özlemini kurdukları yeşille buluşmayı gerçekleştirmektedir.

Siz de bahçesi olmayan şanssız kişiler içinde kendinizi görüyorsunuz elinizdeki olanakları fırsata dönüştürebilirsiniz. Balkonunuzu çiçek bahçesi haline dönüştürerek balkonunuz adeta bir cennete dönüştürebilirsiniz.

Balkonunuzda çiçek yetiştirmek için bazı teknik bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda bilmeniz gerekenler için en önemlisi balkonda çiçek yetiştirmeye elverişli çiçeklerin neler olması gerektiğini bilmeniz gerekir. Hangi çiçekler nasıl bir ortamda yetişiyor bunu bilmeniz gerekir. Balkonunuz çiçek yetiştirmek için yeterli alana sahip ve güneş alan taraftaysa rahatça çiçek yetiştirebilirsiniz. Balkonu küçük olanlar da üzülmesinler. Onlar da pratik yöntemlerle dar olan alanlarınızı fırsata dönüştürerek balkonlarının bir bölümünde çiçek yetiştirebilirler. Balkonunuzda yetiştirmek için uygun çiçek seçimini doğru bir şekilde yaptıktan sonra çiçeklerinizi yetiştirmek için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Hangi Balkonlar İçin Hangi Bitkiler?

Balkon bitki dekorasyon çalışmalarına başlamadan önce hangi balkonlar için hangi tip çiçeklerin ekilmesi gerektiğini bilmek gerekir. Balkonunuz küçükse küçük balkonunuza uygun küçük bitkileri tercih etmek akla gelir. Balkonu dar olanlar küçük bitkilerle isterlerse balkonlarını süsleyebilirler. Ancak bunun yerine çok sayıda küçük bitkilerle balkonunuzda kalabalık oluşturmak yerine uzun birkaç büyük bitki seçmeniz daha doğru olabilir. Örneğin bambu çiçeği dar balkonla için ideal olabilir. Çok sayıda küçük bitkiyi de büyük balkonlarda dekor oluşturmak için kullanabilirsiniz. Diğer büyük bitkileri de büyük balkonlarda ayrıca tercih edebilirsiniz.

Çiçekleriniz İçin Doğal Koşulları İyi Hesaplayın

Çiçeklerin iyi yetişmesi için uygun doğal koşulların sağlanması gerekir. Örneğin çiçeklerin büyüme ve gelişmesini etkileyen en önemli şeylerden birisi güneştir. Hemen her bitki güzel yetişmek için güneş ışığına ihtiyaç duysa da bazı bitkiler güneş ışığına büyük derecede ihtiyaç duyarlar. Bu açıdan balkonunuz hiç güneş almıyorsa bu tip bitki yetiştirmek sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bitkilerin suya olan ihtiyacı onların gelişimi için ne kadar önemliyse güneş ışığına ihtiyaçları da o derecede önemlidir. Balkonunuz güneşe bakıyorsa bu konuda çok şanslısınız. Pek bitki ve çiçeği balkonunuzda rahatça yetiştirebilirsiniz. Bir de balkonunuz geniş ve büyükse bu sizin için daha büyük bir avantajdır. Çiçekler dışında pek çok sebze ve meyve bile balkonunuzda yetiştirebilirsiniz. Kendi sebze ve meyvenizi bahçenizde yetiştirerek kendi el emeği ile sebze meyve yetiştirip yemenin tadına varabilirsiniz. Balkonunuz güneş alıyorsa kabak, narenciye, patlıcan, biber, tatlı kabak gibi pek çok sebze ve meyveyi rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Balkonu güneş görmeyen kuzeye bakan kişilerde üzülmesinler. Bu kişiler de marul, ıspanak, pazı, nane, maydanoz gibi sebzeler yetiştirebilirler.

Çiçeklerinizin yetişmesini etkileyen faktörlerden birisi de rüzgardır. Balkonunuz çok rüzgar alıyor bitkileriniz kuruyabilir. Bunun için bitkilerinizin kurumaması için bitkilerinizi sık sık sulamayı ihmal etmeyin.

Balkon Sarmaşıkları İle Balkonunuzu Serinletebilirsiniz

Balkon sarmaşıkları balkonların hem süsü hem de ihtiyacımız olan gölgeliği sağlamada yardımcısıdır. Balkonunuz çok güneş alıyorsa balkonunuzda serinlemek için balkon sarmaşıklarından yararlanabilirsiniz. Hem balkonunuzun havası değişecek hem de serin bir balkonda oturmanın keyfini çıkaracaksınız. Küçük balkonlar için sarmaşıklar hatta daha idealdir. Küçük balkonu olanlar balkonlarınızı çiçekle yeşillendirmek istiyorlarsa sarmaşıklardan yararlanabilirler. Bunun için sarmaşığın balkonunuzu sarabilmesi için çit oluşturabilirsiniz. Örgü çitler bu konuda size yardımcı olabilir. Sarmaşığınız büyümeye başladığında zaman içinde yemyeşil bir ortamla buluşmanın hazzını doyasıya yaşayabilirsiniz.

Çiçek Bakımı

Balkonlarda çiçek yetiştirmeyi pek çok kişi ister ama herkes çiçek yetiştirmeye cesaret edemez. Çiçekli yeşil bir balkonun olmasını istemek hemen herkesin ortak hayalidir ancak çoğu kişi çiçek bakımı için zaman ayıramayacağını düşündüğü için bu hayalini ertelemek durumunda hisseder kendini. Çiçek yetiştirmek için evet zaman gerekir. Bazı çiçekler her gün bakım ister. Bu açıdan bu tip çiçekler için her gün zaman ayırıp ayıramayacağınızı iyi hesap etmeniz gerekir. Çiçek yetiştirmek için her gün düzenli şekilde ayıracak zamanınızın olmadığını düşünüyorsanız çiçek bakmayı ertelemenize gerek yok. Bazı çiçekler çok fazla bakım ihtiyacı gerektirmemektedir. Belli zamanlarda suyunu vermeniz yeterli olacaktır. Uzun süre kendini idare edecek uyumlulukta olan çiçeklerden yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse palmiye, sukulentler, hava bitkisi gibi bitkiler tercih edebilirsiniz.

Gölgede Yetişen Bitkiler

Balkonu kuzeye bakan kişiler bu tip bitkileri balkonları için tercih edebilirler. Gölgede yetişen bitkiler içerisinde orkide en çok bilinenidir. Orkideler doğrudan güneş ışığını sevmedikleri için güneş almayan yerde kolayca yetiştirilir. Dua çiçeği de gölge de yetişebilen çiçekler arasındadır. Yüksek oranda nem ve ısıdan hoşlanmaktadır. Dayanıklı bir bitki türü olduğu için ortamlarda kolay yetiştirilebilen bitkilerdendir.

Balkonunuz İçin En Uygun Çiçeği Seçin

Balkonunuzun yönüne göre en uygun çiçeği seçin. Yeşim bitkisi gibi bitkiler güneşi seven bitkilerdir. Güney tarafa bakan balkonu olanlar için güneşi seven bu tür bitkiler tercih edilmelidir. Gölge seven bitkiler olarak orkide, dua çiçeği gibi bitkiler balkonu kuzeye bakan yerler için tercih edilebilir. Şans bambusu, eğrelti otu, bostan fren gibi bitkiler de yarı gölge isteyen bitkilerdir. Çiçek yetiştirmek için balkonunuzda hangi tip bitkilerin uygun olduğunu öğrendikten sonra balkonunuzun durumuna uygun bitkileri yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Ayşe Yerebakan

Yazar Ayşe Yerebakan

Ayşe Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Ayşe Yerebakan, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir