Kategoriler
Boya Badana

Badana zamanı aklınıza takılanlar için ipuçları

Boya badana yaparken nelere dikkat etmeli?

Herkes yaşadığı yerde kendini mutlu ve huzurlu hissetmek ister. Yaşadığımız evin temiz ve güzel görünmesini isteriz. Evinizin duvarları zamanla dış faktörlerden dolayı kirlenebilir veya duvarlarınızda lekeler oluşabilir, bu durum da dışarıdan bakıldığı zaman kötü bir görüntü oluşturabilmektedir, maalesef. Bu yüzden de devreye boya badana işleri girer. Duvar boyamaya göre biraz daha zahmetli olan tavanın üstesinden gelebilmeniz için, ustala.com’da gelin işin püf noktalarını sizlere anlatalım!

Hangi aylarda boya badana yaptırmalıyım?

İnsanların evlerini boyamak için tercih ettiği aylar genel olarak ilkbahar ve yaz aylarıdır. Kış aylarına girdiğimiz bu günlerde kafamızı kurcalayan sorulardan biri de “Kışın ev boyanır mı?”  O zaman sizlere hemen cevabı verelim. Evet kış aylarında da evlerinizin duvarlarını boyayabilirsiniz. Kışın evinizi boyamanızın tek olumsuz yanı evin boyaması için geçen sürede evi havalandırmak zorunda kalmanız olacaktır bu süre zarfından birazcık üşüyebilirsiniz 😊

Ancak yine de sizleri uyarmak istediğimiz bir konu var özellikle açık alanlarda yapılan uygulamalarda havanın +5Cº’den yüksek, yağışsız ve rüzgârsız olması gerekmektedir.

Boya lekelerinden nasıl kurtulurum?

Ev, işyeri kısacası yaşam alanlarımızı boyarken en çok karşılaştığımız durumlardan bir tanesi boya akıntısı, boya lekeleridir. Doğal olarak boya işlemleri sırasında ister istemez kıyafetlere, koltuklara veya parkelere boya damlayabilir. Ama telaşa gerek yok. çıkarılması zor gibi görünse de çıkarılmayacak lekeler değildirler.

Boya lekelerini kuruduğu zaman çıkarmak daha zor bir işlem olduğu için leke tazeyken müdahale edilmesi daha doğrudur. Ayrıca boya türleri farklılık gösterdiği için, leke çıkarma uygulamaları da farklılık göstermektedir. Bu yüzden boya lekesini temizlerken boyanın hangi tür olduğu bilinmeli ve ona göre temizlenmelidir. Yere dökülen boya kurumamışsa kesinlikle silerek temizlenmemeli ve ıslak bir bez yardımıyla tampon yapar gibi temizlenmelidir. Plastik boya lekesi kurumamışsa, üzerine pudra dökülüp alkole batırılmış bir bezle silinir.

Koltuk döşemesi, perde, halı veya kumaşa bulaşan yağlı boya lekesi oldukça can sıkıcıdır. Böyle bir durumda hemen boya dökülen yere pudra serpin ve daha sonra pudralı bölgeyi eter ya da alkollü bir bezle silin. Böylece pratik yoldan işinizi halletmiş olabilirsiniz. Eter yanıcı bir madde olduğu için ateşten uzak durmalısınız. Eter ya da alkolle sildiğiniz bölgeyi bol soğuk suyla yıkamalısınız. Yağlı boya kıyafetinize dökülmüş ve kurumuşsa, kurumuş boya lekesinin üzerine amonyak dökün ve on beş dakika kadar bekletin. Daha sonra yumuşamış olan boyayı bol soğuk suyla durulayın.

Malzemeleriniz hazırsa o zaman size boya badana işinin püf noktalarını anlatabiliriz. Bu işe kalkışmadan önce yazımızı okumanızda fayda var. Ancak siz yine de profesyonel bir destek istiyorsanız doğru yerdesiniz. 😊 Ustala.com’da aradığınız boya profesyoneline tek tıkla ulaşabilirsiniz.

Boya ve badana işlerinde işinizi kolaylaştıracak ve sizi büyük bir zahmet kurtaracak şey; BRANDALAR!

İlk olarak eşyalarınızı bir araya toplayın ve üstlerini brandayla ile örtün. Eşyaları bir araya topladıktan sonra, geri kalan boş zeminleri de aynı şekilde zemin koruma brandaları ile kaplayın ki böylece boyama esnasında zeminlere boya damlamasın, sıçramasın ve zeminlerinizde boya lekeleri olmasın.

ARMATÜR VE AVİZELER

Boyama işlemine girişmeden önce armatür ve avizeleri tavanınızdan söküp tavanda bulunan delikleri alçı ile kapatın. Eğer tavanınız parlak bir yüzeye sahipse de yüzeyi hafifçe zımpalayarak tozunu nemli sünger ile almanız gerekmektedir.

Antibakteriyel tavan boyası kullanın!

Antibakteriyal boyalar duvarınızdaki küf oluşumlarını engeller ve tavanınızı ideal beyazlığa kavuşturur.  Boyanız su bazlı ise %10 su ile incelttikten sonra köşelerden başlanarak tavan boyanızı sürmeye başlayabilirsiniz. Geniş yüzeyleri boyarken de rulonuzda fazla boya olmamasına dikkat ediniz.

Su Bazlı boya ile slovent bazlı boya nedir?

Su ile inceltilen boyalar su bazlı; solvent ile inceltilen boyalar ise solvent bazlı boyalardır.

Su bazlı ve solvent bazlı boya arasındaki uygulama farkı nedir?

Solvent bazlı boya kalın bir film tabakası oluşturarak, duvarın nefes almasını en aza indirir. Su bazlı boyada ise tam tersi. Solvent bazlı boya daha parlak bir görünümde olup, boya sonrası kısa bir süre için, kullanılan yerde boya kokusu bırakır. Su bazlı boya ise kokusuzdur.

Yağlı boya ile tavan nasıl boyanır?

Yağlı boyalar mat, yarı mat ve parlak olmak üzere üç guruba ayrılır. Su yerine tiner ya da neft maddesi ile inceltilen bu boyalar işçilik açısından biraz daha zahmet gerektirebilmektedir. Yağlı boya ile boya yapacaksınız zeminlerinizi iyice örtmeli ve boya ile temastan kaçınmalısınız. Yapısal özellikleri nedeniyle zor kuruyan yağlı boyayı, duvar yüzeyine 1 veya 2 kat şeklinde uygulayabilirsiniz. Ancak ilk kat uygulandıktan sonra en az 5 – 6 saat kurumasını beklemeli; ardından ikinci kat uygulamasına geçmelisin. İki kat yağlı boya uygulanan duvarları ise en az 24 saatliğine kurumaya bırakman şart!

Boya hangi oranlarda inceltilmelidir?

Ambalajları üzerinde ve teknik bültenlerinde yazılı oranlarda inceltilmelidir. Her boyanın farklı inceltme oranı bulunmaktadır. Ayrıca inceltme oranı kullanılacak uygulama aletinin özelliklerine göre de değişmektedir. Boyanın verilen oranlardan fazla inceltilmesi boyanın örtücülüğü ve uygulandığı yüzeye yapışma özelliği azalır. Bu da boyanın yapması gereken koruma ve dekoratif işlevinin etkisini azaltır.

Maskeleme bandı kullanmayı unutmayın!

Daha güzel bir işçilik çıkarabilmek için tavan ile duvarın birleştiği yerlere maskeleme bandı kullanın.

Fırça seçimine dikkat edin

Fırça ruloyu boyaya batırın ve zikzak çizgiler kullanarak tavanı boya ile hafifçe örtün. Bu işlemi yaparken fırçayı tavana çok bastırmamaya özen gösterin. Aksi takdirde tavanda boya lekeleri oluşabilir. Tavanın köşelerini boyarken robot fırça kullanın böylece tavanın köşelerini daha kolay ve düzgün bir şeklide boyayabilirsiniz.

Ve son dokunuş…

Boyanın son taraması mutlaka yukarıdan aşağıya doğru hep aynı yönde yapılmalıdır ki, dalgalanma olmasın. Maskeleme bantlarını çıkardıktan sonra yukarıdan aşağıya olacak şekilde duvarınızı boyayın. Fırçayı boyaya çok batırmayın; batırdıktan sonra silkeleyin ve fazla boyayı fırçadan atın ve boyama işlemine bu şekilde devam edin. Maskeleme bantlarını kaldırdıktan sonra ince fırçayla yine aynı yönde uygulama yaparak boyama işlemin tamamlayın.

Hüseyin Çelik

Yazar Hüseyin Çelik

Hüseyin Çelik'in çocuklukta başlayan tamirat merakı 18 yıldır devam ediyor. Tabandan tavana kadar evde ihtiyacınız olan her noktada yardımınıza koşuyor.

Kendisi yıllar içerisinde oluşan tecrübelerini Ustala Blog'da bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir