Kategoriler
Temizlik

Ayakkabı Temizleme Nasıl Yapılır?

Günlük yaşamda sıklıkla kullanılan ayakkabıların ömrü birkaç aydan düzgün bakılmasına göre yıllarca olabilir. Ayakkabının kalitesi, kullanım, bakım ve temizleme ayakkabının ömrüne etki edecektir.

Yoğun iş temposu sırasında ayakkabı temizliği yapmak zor olabilir. Bu işleme vakit ayırmak ve özenle yapmak gerekir. “Ayakkabı temizliği nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını merak ediyorsanız bu yazımızda yanıt bulabilirsiniz. Alacağınız cevap sonrası temizlik işlemini çok daha kısa sürede ve doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sayede ayakkabılarınız uzun yıllar boyunca ilk günkü şıklığında kalabilir. Böylece ayakkabı için ayıracağınız bütçeden tasarruf edebilirsiniz.

Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabı temizliği ayakkabının üretildiği malzemeye uygun olarak yapılmalıdır. Her malzemeye iyi gelecek temizlik ürünü farklıdır.

Süet ya da üzeri tüylü bir ayakkabınız varsa diğer ayakkabılara göre daha özenli davranmanız gerekir. Bu malzemeler kullanılarak üretilen ayakkabıların iyi görünmesi için düzenli bakım yapılması gerekir. Ayakkabıyı kullandığınız süre içerisinde ıslanmamasına dikkat etmelisiniz. Üzeri diğer ayakkabılara göre daha fazla tozlanacağı için her kullanımdan sonra yumuşak kıllara sahip bir fırça kullanarak temizleme yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken leke kuruyarak kalıcı olmadan önce müdahale etmektir.

Kış aylarında ayakları çok sıcak tuttuğu için tercih edilen koyun derisi botların dış kısımları çok kirlenir. Mantar ve buna bağlı olarak koku oluşumunu önlemek için ayakkabı bakımı yapılmalıdır. Ayaklar sıcaklığa bağlı olarak terleyebileceğinden ayakkabınızın içerisini dezenfektan ile temizleyebilirsiniz. Eğer dezenfektanınız yoksa sirke ve su karışımı da işinizi görecektir. Bu aşamada ayakkabıları kuruduktan sonra giyinmeye dikkat etmelisiniz. Ayakkabıların kurumasını beklerken şeklinin bozulmaması için içerisine gazete kâğıdı koyabilirsiniz. Bu sayede ayakkabınızın orijinal şeklinde bozulma olmayacaktır.

Ayakkabı Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayakkabı temizliğine başlarken ilk önce üzerinde bulunan bağcık, toka gibi fazlalıkları çıkarmalısınız. Bunları çıkarmadan temizlemeye başladığınızda bağcıkların ve tokaların renkleri ayakkabıya akabilir. Bir başka dikkat etmeniz gereken nokta da ayakkabıyı fırçalamadan ıslatmamaktır. Böyle yapıldığında ayakkabıdaki lekeler birbirine karışarak çıkarması çok daha zor bir hale gelir. Bu nedenle temizlemeye başlamadan önce bir de lekeleri iyice fırçalamalısınız. Fazla bastırmadığınızda pratik bir şekilde lekelerin çıktığını görebilirsiniz.

Temizlemek istediğiniz leke küçük boyutta ise ayakkabının tamamını yıkamamalısınız. Bunun yerine leke olan bölge üzerinde temizleme çalışması yapmalısınız. Oje çıkarıcı aseton kullanarak bölgenin lekeden arınmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede çok daha kısa sürede temiz ayakkabılara kavuşabilirsiniz.

Ayakkabı bakımı ve temizliği yapmanız için pahalı malzemelere ihtiyaç yoktur. Evinizde bulunan malzemelerle masraf yapmadan ayakkabı temizliği yapabilirsiniz. Su, karbonat, aseton, sirke ve çamaşır suyu gibi malzemeler işinize yarayacaktır.

Ayakkabı Temizliğinde Nasıl Leke Çıkarılır?

Lekelerin çıkması için öncelikle bir yöne doğru ovalama fırçası kullanabilirsiniz. Bu aşamada tırnak fırçası da işinizi görecektir. Yüzeydeki ufak çaplı kirler çıktıktan sonra çamur gibi daha büyük kirlerle ilgilenebilirsiniz. Bu lekeler için daha fazla çaba harcamanız gerekecektir. İki yönlü fırçalama yapıp baskı uygulayarak lekelerin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Ayakkabınızın üzerine toprak kaynaklı değil de yağ gibi bir leke bulaştıysa endişe etmenize gerek yoktur. Lekenin olduğu bölgeye bebek pudrası ya da mısır nişastası dökerek ayakkabı temizliği yapabilirsiniz. Leke üzerinde yaklaşık 1 saat bekletmelisiniz. Eğer çıkmazsa tekrar aynı malzemelerden dökerek 1 saat daha bekleyebilirsiniz. Yağın çıktığından emin olduktan sonra fırçalama yaparak malzeme kalıntılarını giderebilirsiniz. Daha sonra ayakkabınızı yıkayabilir, tam bir temizleme sağlayabilirsiniz. Ayakkabılarınızı gerekenden fazla yıkamamaya dikkat etmelisiniz. Özellikle çamaşır makinasında sık yıkanan ayakkabılar bir süre sonra yıpranacaktır. Bu da ayakkabının belirtilenden daha kısa sürede kullanılmaz hale gelmesine neden olacaktır.

En Çok İhtiyaç Duyulan Hizmetler

Ayakkabı Nasıl Silinir?

Piyasada ayakkabı silmek için kullanabileceğiniz birçok malzeme vardır. Bunlar içerisinden ayakkabınıza en uygun olanı satın alarak etkili bir silme yapabilirsiniz. Bu sayede ayakkabılarınız çok daha bakımlı gözükecektir. Deri, rugan ya da suni deri bir ayakkabınız varsa su ve beyaz sirke karışımıyla ayakkabı temizliği yapabilirsiniz. Karışımı hazırladıktan sonra bezinizi bununla ıslatarak silme işlemine başlayabilirsiniz. Silme sonrası ayakkabılarınız ıslak bir görünümde olacaktır. Yumuşak bir bez kullanarak kurulama yapabilirsiniz.

Deri, rugan ya da suni malzemeden imal edilmiş ayakkabılarınızı temizleyebileceğiniz başka bir yöntem daha vardır. Bu yöntemde ihtiyacınız olan temel malzeme vazelindir. Temiz beze vazelin sürüp ayakkabılarınızı silebilirsiniz. Bu yöntemle ayakkabı üzerindeki inatçı lekeler bile kolaylıkla çıkacaktır.  

Karbonat temizlik için çok iyi bir malzemedir. Bu malzemeyi temizlik sonrasında ayakkabılarınızı parlatmak amacıyla kullanabilirsiniz. Temiz bezin bir ucunu karbonata batırarak daha sonra ayakkabınızı silebilirsiniz. Bu işlem sonrası ayakkabılarınız yeni alınmış gibi olacaktır. Ayakkabıları parlatmak amacıyla kullanabileceğiniz bir diğer malzeme de cam temizleyicidir. Bezinize birkaç fıs cam temizleyici sıkın ve temiz ayakkabınızı bununla silin. Ayakkabınızın parlaklığı gözünüzü kamaştırsın.

Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan parmak arası terlikler kauçuk malzemeden üretilir. Sıcak havada ve ıslak ayaklarla giyildiği için zamanla koku olabilir. Bu durumun önüne geçmek için sıcak suyla terliği yıkayabilirsiniz. Daha sonra üzerine karbonattan bir miktar serpebilirsiniz. Biraz bu şekilde bekledikten sonra eğer leke oluştuysa diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz. Terlikleri elde yıkamakla uğraşmak istemezseniz çamaşır makinesine de atabilirsiniz. Makinanızı soğuk ve hassas programa ayarlayarak temizleyebilirsiniz. Yıkama sırasında deterjana ek olarak sirke de kullanabilirsiniz. Bu sayede terliklerinizin adeta yenilenmiş olduğunu fark edeceksiniz.

Beyaz Ayakkabı Temizleme Nasıl Yapılır?

Beyaz ayakkabı temizleme işlemi diğer ayakkabılardan daha farklı yapılır. Ayakkabınız sporsa çamaşır makinasına atabilirsiniz. En sık kullanılan bu yıkama yöntemine ek olarak elde temizlik de yapabilirsiniz.

En Popüler Temizlik Ustaları

Beyaz ayakkabı temizleme için deterjan kullanabilirsiniz. Buna ek olarak su ve çamaşır suyu karışımı da işinizi görecektir. Ayakkabı beyaz olduğu için herhangi bir solma meydana gelmeyecektir. En inatçı kirleri bile bu karışımla çıkarmanız mümkündür. Ayrıca bu karışım ayakkabınızdaki sararmalardan da kurtulmanızı sağlayacaktır. Kir meydana gelen bölgeleri diş fırçası ile fırçalayabilirsiniz. Fırça kirleneceği için sık sık yıkamanız gerekecektir. Daha sonra çamaşır sulu karışımla lekeleri çıkarmaya çalışabilirsiniz. Bu karışımı sünger ve deri gibi alanlarda kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Bağcıklarınızda kirle oluştuysa bu karışım içerisine batırabilirsiniz. Ancak bağcıklarınız beyaz değilse çamaşır deterjanlı suda bekletmenizi tavsiye ederiz.

Ayakkabılarınızı kurutma aşamasının açık havada kendiliğinden olması en iyisidir. Kurutma sırasında ayakkabılarınızı güneşte bırakmamaya dikkat etmelisiniz.  Böyle yapıldığında renginde solma olabilir.  Kurutma makinesi ve benzeri kullanarak ayakkabınızı kurutmaya çalışmamalısınız. Ancak kış ayları gibi havada kurutmanın mümkün olmadığı zamanlarda kalorifer üzerinde ya da soba yanında kurutma yapabilirsiniz. Koku ve mantar oluşmaması için kurutma öncesinde fazla suyun giderildiğinden emin olmalısınız. Ayrıca ayakkabının tabanlarını ve içini dezenfektanla silmelisiniz.

Beyaz ayakkabı temizleme kadar renkli ayakkabı temizliği de son derece kolaydır. Temizlik için benzer malzemeler ve yöntemler kullanılır. Ancak ikisi arasındaki fark renklilerde çamaşır suyu kullanılmamasıdır. İnatla çıkmayan kirler için kullanmak zorunda kalırsanız iyice seyreltmeye dikkat etmelisiniz. Burada unutmamanız gereken nokta bu karışımın ayakkabı rengini soldurma ihtimalidir. Bu nedenle renkli ayakkabılarınızda çamaşır suyu kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Yazar Sibel Davutoğlu

Sibel Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Sibel Davutoğlu, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir