Kategoriler
Boya Badana

Astar Boya Nedir?

Astar boya, duvar boyasını daha verimli ve uzun süreli kullanımı kolaylaştıran bir uygulamadır. Astar boya uyguladığınız duvarlar nem ve rutubetten korunmaktadır. Hem duvar boyası hem de duvarın ömrünü uzatmaktadır. Yüzeyin boyaya hazırlanması ve boyanın yüzeye daha iyi yayılmasını sağlamaktadır. Ayrıca boyanın eşit şekilde emilmesini sağlayarak, boyadan tasarruf ettirmektedir. Boyanın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlayan astar boya verimlilik için çok önemlidir. Astar boya nedir? Sorusuna başlangıçta bu cevapları verebiliriz.

En Popüler İnşaat Ustaları

Astar Boya Nasıl Yapılır? Neden Kullanılır?

Astar boyanın ana kullanım amacı duvarı boyaya hazırlayarak daha verimli kullanımını sağlamaktır. Astar boya ile duvar yüzeyi düzleştirilir. Yüzey üzerindeki toz ve kirler temizlendikten sonra astar uygulanabilir. Boyama öncesi astarın iyice kuruması gerekmektedir. Astar kuruduktan sonra iki kat boyama yapılarak işlem tamamlanabilir. İlk astar gözenekli ve düzgün olmayan yüzeylere uygulanırken, dolgu malzemesi görevi görmektedir. Ara astar uygulamaları ise yapışma özelliğinin yüksek olması beklenen sentetik boyama işlerinde kullanılmaktadır. Alçı sıvalar emici özelliğe sahiptirler. Bu nedenle direkt olarak alçı üzerine boya yaptığınızda çok fazla boya kullanmanız gerekecektir. İlk astar uygulaması alçı sıvanın emici özelliğini azaltmaktadır. Böylece boyayı daha verimli kullanarak eşit miktarda yayılmasını sağlayabilirsiniz. Astar boya nasıl yapılır? Sorusuna da başlangıç yapmış olduk yazımızın kalan kısmında astar boyanın faydaları ve kullanım şekilleri hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız. 

Astar Çeşitleri Nelerdir?

İlk astar ve ara astar en çok kullanılan ürünlerdir. Ancak bunların yanında farklı özelliklere sahip astar çeşitleri bulunmaktadır. İşlemin uygulanacağı alana ve özelliklerine göre bu farklı astar çeşitleri kullanılabilir. Astar çeşitlerine örnek verecek olursak; silikon bazlı astar, su bazlı iç ve dış yapı malzemelerinin arasında kullanılabilmektedir. Bu şekilde alt yapıya derinlemesine işleyerek su ve nem geçirme olasılığını azaltmaktadır. Bunun yanında geçiş astarı olarak bilinen bir diğer çeşit ise solvent bazlı boya uygulanan yüzeyin üzerine, su bazlı boya uygulanırken kullanılmaktadır. Dolgu astarı, sıva, tuğla ve çimento gibi yüzeyleri boyaya hazırlamaktadır. Transfer astarı, yağlı boya veya solvent bazlı saten boya ile kaplı yüzeyin üzerine su bazlı boya uygulanacağı zaman kullanılmaktadır. Boyaların yapışmakta ve tutunmakta en çok zorlandığı yüzeyler olan ahşap yüzeyler için ahşap astarı kullanılmaktadır. Diğer Astar çeşitlerine göre ahşap yüzeye daha iyi tutunan astar boyama işlemlerini kolaylaştırmaktadır. 

Astar Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Yazımızın önceki kısımlarında, “Astar boya nedir?”, “Astar boya nasıl yapılır?” sorularını cevaplandırmaya çalıştık. Şimdi astar boya seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgilendirme yapacağız. Tüm astar çeşitlerinin farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Bu yüzden yapacağınız işlemi bilmeniz ve ona göre astar tercihi yapmanız gerekmektedir. Aksi halde istediğiniz sonuçlarda ve verimlilikte boyama yapamayabilirsiniz. Astarı, alçı üzerine, eskimiş ahşap üzerine, solvent boya üzerine ve su bazlı boya üzerine uygulayabilirsiniz. İşte bu bilgiler astar boyayı, yapı marketlerden kolayca temin edebilir veya internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Astar genellikle inceltilmeden kullanılmaktadır. Ancak bazı astar türleri inceltme gerektirebilir.

Her Boyadan Önce Astar Uygulanmalı Mıdır?

Duvarlarınız eskidiğinde veya yeni bir eve taşındığınızda boyama ihtiyacınız olabilir. Geniş renk seçenekleri içerisinden hayalinizdeki boyayı seçebilirsiniz. Ancak boya seçerken astarı unutmamanız gerekir. Astar boyanın daha verimli kullanımı ve uzun ömürlü olması için oldukça önemli bir üründür. 

Boya Öncesi Astar Ne İşe Yarar?

Boyanızı satın alırken astar size ekstra bir masraf olarak gözükebilir. Bu kesinlikle yanlış bir algıdır. Astar boya uyguladığınızda iki kat boya geçmeniz yeterli olabilir. Ancak astar boya kullanmadığınızda iki kat boya bile yeterli olmayacaktır. Bu durum hem zaman kaybetmenize hem de mali anlamda zarar etmenize yol açabilir. Ayrıca hayalinizdeki duvar rengini kavuşamamanızda üzücü olacaktır. Astar uygulaması her boya öncesi yapılması önerilen işlemlerdendir. Sadece boyanacak yüzeyin pürüzsüz olması eski boya ile yeni boya renklerinin birbiri ile yakın olması durumunda kullanılmayabilir. Elbette böyle durumlarda dahi kullanmakta fayda vardır. Boyama için yağlı boya kullanılacaksa astar işlemine gerek yoktur. Yağlı boyadan su bazlı boyalara geçişte ise mutlaka astar kullanılmalıdır. 

Boya Öncesi Astar Uygulamanın Faydaları

Astar, boyanın zemine daha iyi tutunmasını ve akma yapmamasını sağlamaktadır. Boyanızın ve duvarlarınızın daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız mutlaka astar boya uygulaması yapmalısınız. Boyanacak duvarın yüzeyinde çatlak, delik ve kusurlar olabilir. Astar uygulaması ile bu kusurları giderebilirsiniz. Astar uygulaması kusurları örter ve boyanın daha iyi tutunmasını sağlar. Öncesinde lacivert, siyah ve koyu renklere boyanmış duvarları açık renklere boyamak istiyorsanız da mutlaka astar kullanmalısınız. Renk kendi rengini daha rahat bulabilir. Astar boya nasıl yapılır? Sorusunun cevaplarını vermeye çalıştık ve faydalarından bahsetmeye çalıştık.   

Astar Boya Çeşitleri Nelerdir?

Astar boyalar, kullanım amaçlarına ve yüzey koşullarına göre değişmektedir. Ahşap, metal zemin, pürüzlü yüzeyler ve alçı sıvalar için çeşitli astarlar kullanılmaktadır. 

İç Cephe Örtücü Astar 

Su bazlı, akrilik emülsiyon esaslı, kırık beyaz, iç cephe örtücü astar boyasıdır. Bu astar her türlü iç cephe yapı elemanının üzerine uygulanabilir. Özellikle renk dönüşümlerinde pratik olarak kullanabilirsiniz. 

Akrilik Emülsiyon Esaslı Konsantre Astar

Su bazlı, akrilik emülsiyon esaslı, şeffaf konsantre, iç ve dış cephe astar boyasıdır. Beton, gaz beton, alçı, macun, sıva ve benzeri ham duvarlarda, eski kireç boyalı yerlerde, düşük kaliteli emici plastik boyalı yerlerde ve çok emici tozlanma karakterli yerlerde kullanılabilir. 

En Çok İhtiyaç Duyulan Hizmetler

Silikonlu Üniversal Örtücü Astar

Su bazlı, akrilik emülsiyon esaslı boyalarda, silikon katkılı, iç ve dış cephe yapı elemanları üzerine rahatlıkla uygulanabilir. 

İç ve Dış Cephe Dönüşüm Astarı  

Su bazlı, akrilik emülsiyon esaslı, solvent bazlı boya uygulanmış yerlerde su bazlı boya uygulamak için geliştirilmiş astar boyadır. İç ve dış cephede, solvent boya uygulanmış yüzeylerde, doku farklı oluşmuş yüzeylerde ve renk dönüşümü yapılacak yerlerde kullanılmaktadır. 

Saten Alçı Astarı

Su bazlı, akrilik emülsiyon esaslı, şeffaf ve kullanıma hazır alçı astarıdır. Alçı, saten alçı, alçıpan, gaz beton, kireçli, özelliğini yitirmişdüşük kaliteli plastik boyalı yüzeylerde rahatlıkla kullanılabilir. 

Astar Boya Fiyatları 

Astar boya fiyatları çeşitli özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Astar boya kullanıldıkları yüzeye, yüzeyin büyüklüğüne ve astarın kullanım miktarına göre değişir. Astar kalitesinden ödün verilmemeli, kullanacağını yüzey özelliklerine ve boya özelliklerine göre astar tercihi yapmalısınız.

Bu yazımızda “Astar boya nedir?”, “Astar boya nasıl yapılır?” sorularına cevaplar aradık. Bunun yanında astar boyanın faydaları nelerdir ve boya verimliliğini arttırır mı gibi sorulara da yanıt verdik. Sizlerin gözünde farkındalık oluşturarak, uzun vadeli ve verimli boya kullanımları için astar kullanımının öneminden bahsettik. Evlerinizde, boya geçişlerinde, sıva üstü boyalarda mutlaka astar kullanmanızı öneririz. Rehber olması adına sizlerle bu bilgileri paylaşmak ve kafanızdaki soru işaretlerini gidermek istedik. Hayalinizdeki evlere ve renklere kavuşmak için doğru uygulama yapmanız faydalı olacaktır.   

Hasan Bakıcı

Yazar Hasan Bakıcı

10 yıllık tecrübesi ile birçok alanda kendini geliştiren Hasan Bakıcı, proje ve tasarım konularına yoğunlaşıyor. Kaliteli tasarım için ise mutlaka hayal kurmak gerektiğini düşünüyor.

Geçmiş tecrübelerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir