Kategoriler
Genel

App Plaka Nedir?

App’in açılımı, Amerikan pres plakadır. Standart plakalardan daha güzel göründüğü için tercih edilmektedir. Ancak app plaka nedir? App plakanın cezası var mıdır? sorularına yanıt arayacağız. Standart plakaların aksine kişiye özel tasarlanır. Kişilerin isteklerine göre renk ve yazı stilleri belirlenir. Kişilerin kendi istedikleri fontlarda, renklerde ve boyutlarda hazırlanan plakalardır. Normal plakalara göre daha dikkat çekici olan App plakalar araç sahipleri tarafından tercih edilmektedir. App plakalarda en çok kullanılan fontlar ise şöyledir; Fransız, Fransız kesikli, Alman, İstanbul, İstanbul kalın fontlarıdır. Uygulamalar ise reklamcılar, oto sanayiciler ve internet üzerinde bu işi yapanlar bulunmaktadır. App plaka fiyatları da bu tercihlere göre değişiklik göstermektedir. Ancak bu plakalar 2017 yılında ilgili kurumlar tarafından yasaklanmıştır. Kullanımı suçtur ve ceza uygulanmaktadır. App plaka üreten merdiven altı işletmeler ise cezalandırılmakta, sorumlu kişiler tutuklanmaktadır. Araçlarınızda yönetmeliklerin belirlediği standart özelliklere sahip plakaları kullanmanız gerekmektedir.

Araç sahipleri tarafından tercih edilen bu plakalar geçtiğimiz dönemlerde emniyet müdürlükleri tarafından yasaklanmıştır. Trafik ekipleri standartlar dışında üretildiği için app plakaları onaylamamaktadır. Böylelikle App plaka yasak mı? sorusunu cevaplandırmış oluyoruz. Kullanılan fontların standart plakalara göre daha ilgi çekici olması nedeniyle tercih edilen App plakalar ülkemizde yasaktır. Plakaların merdiven altı işletmelerde standart dışı üretilmesi nedeniyle 2017 yılında yasaklanmıştır.

Sahte plakaların suç olaylarında fazlasıyla kullanılması da App plakaların yasaklanmasında büyük paya sahiptir. 

Ancak size özel işyerinizde veya evinizde dekorasyon malzemesi olarak kullanmak isterseniz Ustala.com’un güvenilir ustalarına dilediğiniz App plakayı yaptırabilirsiniz. Yapmanız gereken Ustala.com’a üye olarak app plaka yaptırmak istediğinize dair ayrıntılı bir ilan vermek. Size en yakın ustalar en kısa sürede ilanlarını göndererek iletişime geçecektir. 

Standart Plaka ve App Plaka Arasındaki Farklar Nelerdir?

Standart plakalar ve App plakalar arasındaki en önemli fark, standart plakalar üzerinde TR logosu ay yıldız hologramlarının bulunmasıdır. Araç muayene istasyonunun belirttiği standart plaka özellikleri şöyledir;

· Plakada 4×10 cm mavi zemin üzerine beyaz renkte TR ibaresi bulunmalıdır.

· Plakada TŞOF’a ait mühür bulunmalıdır.

· Plakada ay yıldızlı ibare bulunmalıdır.

· Plakanın alt kısmında dalgalı şerit bulunmalıdır.

· Plakada bulunan harf ve rakamlar yönetmeliğe uygun yapılmalıdır.

· Plakalar genel olarak beyaz zemin üzerine siyah yazılarla yapılmaktadır. Ancak bazı özel plakalar bunların dışındadır.

· Plaka ölçüleri 11×52 cm veya 21-32 cm olmalıdır.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan yeni kusur tablosuna göre yukarıda bahsettiğimiz özellikleri taşımayan araçlar muayeneden geçemez. Bu kurallara uymayan araçlar ağır kusur kapsamında değerlendirilmektedir. Yapılan bu düzenleme sayesinde HGS(Hızlı Geçiş Sistemi) ve OGS(Otomatik Geçiş Sistemi) tarafından okunamayan plakalar ve hırsızlık gasp gibi olaylarda kullanılan plakalara önlem alınacaktır.

App Plaka Muayeneden Geçer Mi?

Hologramlı ve vidalı App plakalar standart dışı olduklarından Tüvtürk muayene istasyonlarından geçmemektedir. Bu durumun nedeni App plakaların Elektronik Denetleme Sistemi tarafından okunamamasıdır. Muayenede birinci derece kusurlu görülen araçların plakalarını değiştirerek standartlara uygun hale getirmeleri gerekmektedir. Plakaların yasalara uygun olması oldukça önemlidir. Sonuca gelirsek görsel açıdan güzel olan anca gerekli standartlara uymayan App plakaların kullanımı yasaklanmıştır. App plaka takılı araç ile yakalanırsanız belirli miktarda ceza ödemeniz gereklidir. Ayrıca App plakalar ile asla muayeneden geçemeyeceğinizi bilmelisiniz.

App Plaka Cezası Ne Kadardır?

Yapılan düzenlemeler ile App plakalar 2017 yılından itibaren yasaklanmıştır. App plaka ile yakalanmak suçtur ve belli miktarda ceza ödemeniz gerekmektedir. App plakaların çeşitli suçlarda yaygın olarak kullanılması bu plakaların sahte plaka olarak geçmesine neden olmuştur. Bu nedenle App plakaları yapan, dağıtan ve kullanan kişilere kanunlar gereği ceza uygulanmaktadır. Güncel ceza miktarı ise 804 TL olarak belirlenmiştir. Yönetmeliklere aykırı olarak App plaka kullananlara ve bu plakaları yapanlara ceza kesilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda daha düşük olan ceza miktarı günümüzde yükseltilmiştir. Bunun nedeni araç sahiplerinde farkındalık uyandırmak ve App plaka kullanımını sonlandırmaktır. Trafikteki can ve mal güvenliğini arttırmak amacıyla denetimler sıklaştırılmıştır.

App plakalar şuan yasak olması nedeniyle merdiven altı işletmelerde yapılmaktadır. App plaka fiyatları tercihe göre değişmektedir. Ancak App plaka kullanmanın bir suç olduğu ve sonuç olarak ceza kesileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Merdiven altı App plaka üretimi ve App plaka fiyatları belirleyen yerler gerekli birimlere şikayet edilmelidir. Çünkü, App plaka üretmek ve dağıtmak suç teşkil etmektedir. Son yıllarda internetten de App plaka siparişi verebiliyorsunuz. Ancak cezası olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Aynı şekilde internet üzerinden App plaka fiyatları belirlenerek yapılan satışlar ihbar edilmelidir.

App Plakalar Sahte Mi?

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) tarafından yapılan açıklamalar, App plakaların kullanımının bir suç teşkil ettiğiniz ve cezalandırılacağını belirtmektedir. App plakalar yönetmelikler gereği sahte plaka olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle App plaka kullanımı kesinlikle yasaktır. Toplumda App plaka kullanımı konusunda bilinç oluşturulmalı ve standartlara uygun plakaların kullanımı sağlanmalıdır. Emniyet ekipleri App plaka yapan ve dağıtan yerler hakkında detaylı araştırmalarına devam etmektedir. App plaka fiyatları belirleyen ve satışı yapan yerler mühürlenmekte veya cezalar kesilmektedir. App plaka üretimi yaparak dağıtan kişiler, emniyet ekipleri tarafından tutuklanarak savcılığa sevk edilmektedir.

Araç Plakalarını Nereler Basıyor?

Türkiye’de araç plaka basımları sadece Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu tarafından yapılmaktadır. Bu kurum dışında basım yapanlar kesinlikle tercih edilmemeli ve sahte plaka yerine geçeceği bilinmelidir. App plaka yapanlar mühürleri bile taklit edebilmektedir. App plakalar muayeneden geçmemektedir. Kusurlu bulunan plakalara ceza kesilir ve derhal standart plaka ile değiştirilmelidir.

App Plakası Olanlar Ne Yapmalıdır?

App plakalı olan araç sahipleri standart dışı plaka kullanarak cezaya tabi olduklarından Trafik Şube Müdürlüklerine başvurmalıdırlar. Herhangi bir şube müdürlüğüne giderek plaka değişim başvurusunda bulunulabilir. Başvuru sonrası emniyetin verdiği plaka basım evrakları ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna giderek standart plaka çıkarılmalıdır. Plaka basım ücretlerine gerekli kurum internet sayfalarından bakabilirsiniz. App plaka fiyatlarına aldanarak ödeme yapıp suç işlememeli ve emniyet görevlilerinin işlerini zorlaştırmamalısınız.

Toplumda standart plaka kullanmalarını sağlayacak bilinç oluşturulmalıdır. Yetkili kurum ve birimler insanların yönetmeliklere uygun plaka kullanması için gerekli bilgilendirmeleri yapmaktadır. App plakalar suç olaylarında sahte plaka olarak kullanılmaktadır. Sizde standart ve yönetmeliklere uygun plakaları tercih ederek emniyet birimlerinin işini kolaylaştırabilirsiniz. Bilinçli bir toplum olma yolunda her detaya dikkat ve titizlikle bakılmalıdır. Yönetmeliklere uyarak vatandaşlık görevinizi yerine getirmelisiniz.

Bu yazımızda, App plaka nedir, App plaka yasak mı, App plaka muayeneden geçer mi? Sorularını yanıtlamaya çalıştık ve araç sahiplerinin plaka konusunda dikkat etmesi gereken noktalara değindik. App plakanın yasal olmadığına ve suç gereği cezalandırılması gerektiğine dikkat çektik!

Bilinçli bireyler olarak toplumda farkındalık oluşturmalı ve emniyet görevlilerinin işlerini kolaylaştırmalıyız. App plaka kullanmamalı, ayrıca App plaka kullananları ve üretenleri emniyet birimlerine ihbar etmemiz gerekmektedir. Vatandaşlık görevlerimizi yerine getirerek kanunlara uymalı ve uymayanları uyarmalıyız. Sizlerin zihinlerinde farkındalık oluşturmaya çalıştık ve topluma faydalı birer birey olmanın kanunlara eksiksiz bir şekilde uymaktan geçtiğinden bahsettik. Çevrenizdekilere ve yakınlarınıza App plaka kullanmanın yasak olduğundan, suç teşkil ettiğinden ve cezası olduğundan bahsedebilir, sizde toplum bireyleri üzerinde farkındalık oluşturabilirsiniz.

Remzi Gedik

Yazar Remzi Gedik

Remzi Gedik'in çocuklukta babasının yanında başlayan mobilya macerası yıllar geçsede devam etmiş. Kendisi sıklıkla bu işi yapabilmek için gerçekten sevmek gerektiğini belirtiyor.

20 yıllık mobilya konusunda tecrübesiyle bilgilerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir