Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Alçıpan Dekorasyon

Alçıpan Dekorasyon Uygulamaları

Alçıpan uygulaması, duvar ve asma tavanlara estetik katmak için uygulanan işlemlerden birisidir. Yapıların daha zengin görünmesi adına alçıpan uygulaması yapılmaktadır. Bina içlerinin daha yeni ve estetik bir görünüme kavuşmasında uygulamanın önemli bir etkisi bulunmaktadır. Alçıpanın hafif ağırlıkta olması, ses yalıtımı için de önemli katkısı olması bu uygulamanın sık tercih edilmesini sağlamaktadır. Dekoratif ve işlevsel olarak alçıpan uygulamaları yapılmaktadır.

Dekoratif ve işlevsel olarak çeşitli amaçlarla kullanılan alçıpan nedir sorusunun yanıtı olarak kısaca alçıpanı tanımlamak istersek; alçıpan ortası açık olan, iki yüzlü kaplı, özel ya da standart boyutlarda olan düzgün yüzeyli plakalara verilen isimdir. Alçıpanların kullanım alanları genelde inşaatı biten binalar için yerden duvara olan bölümlerin kaplatılmasında kullanılmaktadır. Alçıpan hem ekonomik olarak hem de zaman açısından tasarruflu bir uygulamadır. Kalitesine ve duruma göre çeşitli özellikte alçıpan çeşitleri bulunmaktadır. Suya dayanıklı, hem yangına hem suya dayanıklı gibi çeşitli alçıpanlar bulunmaktadır.

Alçıpan Uygulamasının Avantajları

· Ph değeri ile bakterilere karşı etki eden bir uygulamadır. Bakteri üretmeme özelliği ile alçıpan uygulaması büyük bir avantaj sağlamaktadır.

· Ses ve ısı yalıtımı konusunda etkili bir uygulamadır. Gözenekli yapısı alçıpanın ses ve ısının hapsedilmesini sağlamaktadır.

· İnce ve hafif yapısı ile kaba bir görünüm katmaz.

· İç cephe kaplama ürünü olarak modern yapılarda sık kullanılan bir uygulamadır.

· Alçıpan içerisinde su zerrecikleri bulunmaktadır. Bu su zerrecikleri sayesinde ortamdaki nem dengesini ayarlamada etkilidir. Rutubet olan yerler için neme dayanıklı alçıpan uygulaması daha uygundur.

· Yangına dayanıklı olması alçıpanın en büyük avantajlarından birisidir. Yarım saat kadar yangına dayanıklılık sağlayabilmektedir. Yangın riskinin sık olduğu yapılarda yangına dayanıklı alçıpan uygulaması tercih edilmelidir.

· Uygulaması çok kolaydır. İstenildiği zaman kolayca sökülüp çıkarılır.

· Ekonomik bir uygulama olması alçıpan uygulamasının tercih edilme sıklığını arttırmaktadır.

Alçıpan Çeşitleri

Alçıpan çeşitleri olarak piyasada bulunan alçıpan çeşitleri şunlardır:

Flex alçıpan

Esnek, düzgün yüzeyli ve hafif bir alçıpan çeşididir. Stoklama olarak iç mekanda en çok 6, dış mekanda ise 5 paletle stoklaması yapılmalıdır. Açık havada stoklama yapılacak olursa paletlerin üzeri naylon ile kaplanmalıdır.

Flex alçıpanlar montajı kolay ve temiz alçıpan çeşididir. Zaman açısından hızlı bir şekilde montajı yapıldığı için tasarruf sağlamaktadır. Yüzey kalitesi olarak yüksek kalitede üretilmiştir.

Suya dayanıklı alçıpan

Suya dayanıklı alçıpanlar nemli ve ıslak her türlü ortamda rahatça kullanılabilmektedirler. Ön yüzeyi yeşil, arka tarafı gri renkli kağıt kaplamadır. Neme dayanıklı olan suya dayanıklı alçıpanlar üzerine seramik, fayans uygulaması yapılabilir. Temizdir ve montajı hızlı ve kolaydır.

Pahlı tavan alçıpanı

Asma tavan sistemlerinde kullanılan alçıpan çeşididir. 4 kenarıda pahlı yüzeyli hafif ve esnek alçıpan çeşididir. Temizdir ve montajı kolay bir şekilde yapılan alçıpan çeşididir. Hızlı bir şekilde montajı yapıldığı için zaman açısından tasarruflu bir uygulama sistemi ile avantajlı bir alçıpan çeşididir. Yüksek yüzey kalitesi ile dayanıklı ve güvenilir bir alçıpandır.

Küfe ve neme dayanıklı alçıpan

Nemli ve ıslak ortamlara dayanıklı bir alçıpan çeşididir. Su iticilik özelliği bulunmaktadır. Küf önlemede etkilidir. Küfe karşı direnç sağlamada yardımcı olmaktadır. Temiz ve montajı kolay ve hızlı bir şekilde yapılır. Yüzey üzerine seramik ve fayans uygulaması yapılabilmektedir.

Alçıpan Nasıl Yapıştırılır?

Yapılar için etkin uygulamalardan birisi olan alçıpan yapıştırma işlemi işin uzmanları tarafından yapılmaktadır. Alçıpan nasıl yapıştırılır peki bilgi verelim: Alçıpan yapıştırmak için iki seçenek bulunmaktadır. Çerçeve ve çerçevesiz olarak işlem yapılmaktadır. Çerçeve yöntemi yapılırken odanın alanını biraz küçülmektedir. Özel metal profiller bu yöntemde kullanılır. Diğer yöntem ise çerçevesiz yöntemdir. Alçı levhaları çerçevesiz bir şekilde sabitlemek için yüzeyde düzensizlik ve büyük kusurlar bulunmamalıdır. Bu sistemi uygulamak için mühendislik tekniğe ihtiyaç yoktur. Hem duvar hem de tavana uygulama yapılmaktadır.

Alçıpanın iyi bir şekilde sabitlenbilmesi için yapıştırıcı karışımı seçimine dikkat etmek gerekir. Malzemenin yüzeye yapıştırılmasında uygun ana karışım türleri seçilir. Alçıpan yapıştırma işlemi beton, köpük blok duvarlar, tuğlar gibi çeşitli yüzeylere uygulanmaktadır. Yapıştırıcı işlemi için özel yapıştırıcılar dışında montaj poliüretan dolgu macunu ve vida kullanımı da yapılmaktadır.Yapışkanın uygulanması duvarın düzgün olması yüzey tipine bağlı olarak uygulanmaktadır. Duvarlar pürüzsüz değilse yapışkan her yere rahatça sürülebilir. Tutkaldan çokça kullanmak montajın çok daha iyi yapılmasını sağlayacaktır. Yapışkan karışımın neme dayanıklı derecede olması önemlidir. Yapıştırma işleminden önce yüzey en iyi şekilde hazırlanması gerekir. Eski son kaplama olan her çeşit duvar boyası ya da kağıt kaldırılması gerekir. Önceki kaplamalar ortadan kaldırıldıktan sonra yüzeyde kir ya da toz varsa bunların ortadan kaldırılması gerekir. Son işlem olarak montaja işlemine geçilmektedir. Doğru tutkal uygulaması bu alanda önemlidir. Tutkal miktarı yüzey ölçümleri yapılarak hesaplanmalıdır. Son montaj içim yapıştırıcı karışımı ile birlikte dolgu da lazımdır. Ölçümlere göre alçıpan levhalar kesilir. Yükseklik farkı da hesaplandıktan sonra oda içindeki prziler için duvarda delik açılır.

Alçıpanı Kullanabileceğiniz Alanlar

Tek alan içinde değişik bölümler oluşturabilirsiniz

Alçıpan uygulamasıyla tek bir alan içinde bölümler oluşturmak mümkündür. Örneğin yatak odasında giyinme bölümü oluşturabilirsiniz. Yarı açık bölüm meydana getirilerek raf ve askılar bu bölüme konulabilir.

Estetik Görünüm İçin Alçıpandan Yararlanabilirsiniz

Yapıların iç kısmın dekoru için alçıpan uygulamasından yararlanabilirsiniz. Estetik görünüm için alçıpan uygulaması bina içlerine zenginlik katacaktır.

Raf Kullanımı İçin Alan Yaptırabilirsiniz

Alçıpan uygulamasını tavan ya da niş gibi yerlere uygulayarak kitap ya da çeşitli ürünleri koymak için dekoratif bir bölme oluşturabilirsiniz.

Asma Tavan Uygulaması İçin Alçıpan Kullanabilirsiniz

İç  mekanların dekorasyonunda tavanlarda katkı sağlamaktadır. Asma tavan uygulaması için alçıpan uygulamasından yararlanarak iç mekana estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Alçıpan Uygulamasında Destek Almak İçin İlanınız Verin

Alçıpan uygulaması için destek almak için bu alanda uzman kişilerin size kolayca ulaşmasını sağlamada Ustala.com ilan sayfalarından yararlanabilirsiniz. Ustala.com ilan sayfaları sayesinde alçıpan konusunda ustaların size ulaşması kolaylaşacaktır. Uzman seçerken alanında uzman iyi referans sahibi ustalardan destek almayı ihmal etmeyin. Yapılarınız için kaliteli alçıpan uygulaması için bu alanda uzman kaliteli firma ya da uzmanlardan destek alın. Online olarak ilan verdiğinizde ilanınız ilan sayfalarına düşecek ve pek çok alçıpan ustası ilanınız görerek tekliflerini vermeye başlayacaktır.

Bir Tıkla Hemen Müşterilere Ulaşın

Alçıpan ustalarının müşterilere ulaşması artık çok kolay. Müşterilerin Ustala.com’a vermiş olduğu ilan sayfalarına girerek buradan istediğiniz müşteriye kolayca ulaşabilirsiniz. İstediğiniz müşterinin ilan sayfasına girerek teklifinizi hemen verebilirsiniz. Teklif verirken diğer rakiplerinizi de hesaba katarak ona göre uygun fiyat politikası ile teklif sunmanız müşterilerin sizi seçmesini kolaylaştıracaktır. Müşteriler tabi ki sadece işin uygun olarak yapılmasını istemez. Aynı zamanda işin kalitesine de önem verirler. Bu açıdan müşterilerinize kendinizi en iyi şekilde tanıtmanız çok önemlidir. Başarınızı ve kalitenizi ne kadar iyi tanıtırsanız müşterinin sizi tercih etmesi o kadar kolay olacaktır. Tanıtımınızı iyi yaparak müşterilerin önce sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz.

Ayhan Kahraman

Yazar Ayhan Kahraman

15 yıldır boya ve badana konusunda hizmet sağlayan Ayhan Kahraman, bu mesleği gerçekten seven kişilerin yapması gerektiğini ifade ediyor.

Ustala Blog sayfasında ise kendisi bizimle tecrübelerini paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir