Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon Genel

Akvaryum Dizaynı

Evinizde ya da işyerinizde ferahlatıcı bir görünüm oluşturmak için akvaryum kurmak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu sandığınız kadar kolay olmayabilir. Akvaryum dizaynı, tasarımı ve yapımı konusunda bilgi sahibi olursanız mekânınız için en iyi akvaryumu kurabilirsiniz. Belirli noktalara dikkat etmeniz odanızda istediğiniz ferahlığı elde etmenizi sağlayacaktır. Bu yazımızda sizlere akvaryum dizaynından yapıma kadar pek çok konuda tavsiyeler vereceğiz. Tavsiyelerimiz olmazsa olmaz uygulanması gerekenler değil, size fikir vermek amacıyla yazılmıştır.

Akvaryum Dizaynı Nasıl Olmalıdır?

Akvaryum dizaynı aşamasında balıkların doğal yaşamından örnek alınmalıdır. Bitkilerin ve kayaların yerleştirilmesinden ışıklandırmaya kadar tüm aşamalarda doğallık ön planda olmalıdır. Denizlerde görüleceği üzere bitkilerin aynı türden olanları bir arada bulunur. Uzun boylu bitkiler arkaya daha kısa olanlar is ön tarafa koyulabilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken şey yaprakların göze hoş gelmeyen sap kısımlarını mümkün olduğu kadar gizlemektir. Böyle bir dizayn yapıldığında akvaryumun daha derin gözükmesi sağlanabilir.

En Popüler Ahşap Tasarım Ustaları

Akvaryum dizaynı konusunda sık yapılan hatalardan biri de filtre, filtre boruları ve ısıtıcı gibi malzemelerin dışarıdan bakınca görünmesidir. Görsel olarak şık durmadığı için bu malzemeleri bitkiler, kütükler ya da kayalar kullanarak gizleyebilirsiniz. Bu sayede akvaryumun yapay durmasının önüne de geçilmiş olacaktır.

Akvaryumda yer alacak balık türleri görsellik üzerinde etkili olacaktır. Bu nedenle kısa sürede büyüyen balıklar tercih etmemelisiniz. Özellikle akvaryumunuz küçükse balıkların yaşaması zor olacaktır. Balık türü seçerken balığın büyüdükten sonra boyunun ne olacağına dikkat ederek alım yapabilirsiniz. Böylece akvaryumunuza en uygun balığı seçebilirsiniz. Bu noktada küçük balıkların görsel olarak daha iyi duracağını da bilmelisiniz.

Akvaryuma eklenecek en önemli detaylardan biri de ışıklandırmadır. Bu konuda balıkların ihtiyaçları ve görsellik dikkate alınmalıdır. Akvaryuma yapay bir görünüm veren mor, pembe, yeşil gibi ışıklandırmalar seçilmemelidir. Bu tarz ışıklar akvaryumdaki balıkları da rahatsız edecektir.

Akvaryum Dizaynı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Akvaryum dizaynı konusunda görsellik çok önemlidir. Akvaryumun çerçevesi konulacağı alanla uyumlu olmalıdır. Açık renklerin yaygın olduğu bir odanız varsa krem, ahşap ya da beyaz renkli bir çerçeve seçebilirsiniz.  Ancak odanız koyu renk mobilyalardan oluşuyorsa böyle bir akvaryum son derece kötü görünecektir.

Akvaryum dizaynı belli olduktan sonra oda içerisinde nerede konumlanacağına dikkat etmelisiniz. Ortamın bir parçasıymış gibi sırıtmadan duracağı bir yere koymalısınız. Uzun süre güneş alan bir yere koyarsanız bir süre sonra su aşırı ısınacaktır. Bu durum balıkları kötü etkileyecektir. Bu nedenle ışık alan ancak direkt güneş ışığına uzun süre maruz kalmayan bir yer seçmelisiniz. Seçeceğiniz yer kış aylarında direkt soğuk almamalıdır. Eğer alıyorsa balıkların üşümemesi için ısıtıcı kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sıcaklığı balıklar için en ideal seviyede tutmanızdır.  

Akvaryum Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Akvaryumlar dikdörtgen prizması şeklindedir. Boy, genişlik ve yükseklik ayarı balıkların cinsine ve odaya göre yapılmalıdır. Akvaryum tasarla konusunda görsellik olarak en etkili olan öğe genişliktir. Bu öğrenin ideal oranda tutulması balıkların rahat yüzebileceği bir ortam oluşmasını sağlayacaktır.

Akvaryumla ilgili en önemli detaylardan biri balık sayısıdır. Akvaryumun büyüklüğüne göre fazla sayıda balık koyduğunuzda kötü bir görüntü oluşturacaktır. Adeta görüntü kirliliğine neden olan bu durumla karşılaşmamak için balık sayısını iyi ayarlamalısınız. Akvaryumların denize göre küçük olması sebebiyle içerisindeki balıklar doğal davranma eğiliminde olmazlar. Bundan dolayı içeride amaçsızca dolaşırlar. Bu da alabalık akvaryumlarındakine benzer bir görünüm oluşturur. Ancak gerçekte balıklar kaya arkalarında yer alırlar ve sürekli balık sürüsü görmezsiniz. Bu nedenle akvaryumunuzda kurmalı bir oyuncak misali bir yandan diğer yana dolanan çok sayıda balıktansa, doğal davranışlar sergileyebilecek az sayıda balık daha iyi duracaktır. Ayrıca balık sayısı çoğaldıkça bakmak da zor olacaktır.

Akvaryum Yapımı Sırasında Hangi Malzemelere İhtiyaç Duyulur?

Akvaryum yapımı sırasında içerisine bir de yabancı cisimler eklenir. Bu cisimlerin eklenme amacı akvaryuma görsellik katmaktır. Genelde eklenen şeyler ölü mercan, hava kabarcığı ile açılıp kapanan hazine sandığı, plastik şato ya da denizaltıdır. Ancak bu cisimler akvaryumun yapay görünmesine neden olabilir. Bunun yerine dekor için kaya gibi daha doğal görünen öğeler kullanılabilir. Kaya eklenmesi sırasında yapay bir görünüm olmaması için kayaların dizilimine dikkat etmek gerekir. Kum kullanılacaksa benzer renklerde bir kaya seçilerek uyumlu görünmesi sağlanabilir. Akvaryum tasarımına renk ve biçim bakımından uygun kayalar eklenmesi tasarımı güzelleştirecektir.

Akvaryumda kullanılacak kum zemin bölümünü oluşturacağı için tasarımı şekillendirecektir. Ayrıca kum balıklar için de son derece önemlidir. Çünkü balıklar yaşam alanlarında bulunan kumu ağızlarına atabilir ya da kazabilir. Bundan dolayı seçilecek kumun iri taneli olmaması tavsiye edilir. Boyanmış sentetik ürünlere de balık sağlığını tehdit ettiği için tercih etmemek gerekir. Böyle ürünler sentetik duracağı için göze de güzel gözükmeyecektir.

En Popüler Hizmetler

Akvaryum yapımı sırasında arka tarafa hava taşı konulduğunu görmüşsünüzdür. Ziyaretçilerin ilgisini çeken bu detayla akvaryum içerisinde hava kabarcıkları çıkar. Ayrıca hava taşı sayesinde akvaryumun havalandırılması sağlanabilir. Hava taşının ne kadar doğal duracağı tartışma konusudur. Ancak eğer hoşunuza gidiyorsa böyle bir detay da ekleyebilirsiniz.

Akvaryum Nasıl Yapılır?

Herhangi bir mekânda akvaryuma sahip olmak isteyenler ilk olarak “Akvaryum nasıl yapılır?” sorusunu sorar. Akvaryum yapımı oldukça zevkli zaman geçirebileceğiniz bir iştir. Ancak balık bakmanın sanıldığı kadar kolay olmadığını söylemek gerek. Yalnızca diğer hayvanlarla kıyaslandığında ortalığı kirletmedikleri için tercih edilirler. Ayrıca mekana akvaryum eklenmesiyle insanın içini açan bir görüntü oluşur.

Evde akvaryum yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler;

· 2 adet 4 mm kalınlığında 50×35 cm cam,

· 2 adet 4 mm kalınlığında 25×35 cm cam

· 1 adet 6 mm kalınlığında 50×25 cm cam

· Silikon

Akvaryumun kapağı ive kenarlar için gereken malzemeler;

· Akvaryumun büyüklüğüne göre 2 adet kontraplak

· Kıl testere

· Ahşap yapıştırıcı

· Yapışkanlı kaplama

· 50 cm yer kaplaması

Evde akvaryum yapımı için ilk olarak camları birleştirmek gerekir. Taban olarak kullanılacak 50×25 cm’lik cam üzerine silikon yardımıyla diğer camlar yapıştırılır. Daha sonra yaklaşık 12 saat kadar kuruması beklenir. Kuruduktan sonra içerisine su eklenerek su sızdırıp sızdırmadığı kontrol edilir. Herhangi bir sorun olmadığından emin olduktan sonra diğer malzemeler ile kaplama yapılabilir. Akvaryumun konumlandığı alana uygun olarak dilediğiniz şekilde kaplama yapabilirsiniz. Akvaryumunuz neredeyse hazır olmak üzere ancak henüz kapak kısmı yok. Bu kısmı yapmak için ilk önce kontrplaklardan birini akvaryumun büyüklüğüne göre kesmelisiniz. Daha sonra tutkal ile akvaryumun üzerine yapıştırmalısınız. Şeklini tamamen zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. 1 saat kadar kuruma için bekledikten sonra iç dizaynı yapmaya başlayabilirsiniz. Bitkilerden kumlara kadar koymak istediğiniz her şeyi ekleyebilirsiniz. Işıklandırma, filtre ve ısıtıcı gibi detayları da bu aşamada yerleştirmelisiniz. Bundan sonraki aşamada suyu koyabilirsiniz. Balıkları da ekledikten sonra hazırlama işlemi bitecektir. Görüldüğü üzere akvaryum yapmak zor değildir. Ancak kuruma işlemleri için beklemek gerektiğinden biraz zaman alabilir. Yapım işlemi bittikten sonra ortaya çıkan sonuç sizi memnun edecektir.

Yazar Sibel Davutoğlu

Sibel Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Sibel Davutoğlu, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir