Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Akıllı Perde Nedir? & Nasıl Kullanılır?

Geçmişten günümüze gelişen teknoloji ile birlikte artık akıllı sistemleri evimizin her noktasında kullanmaya başlıyoruz. Akıllı perdeler de gelişen son teknolojinin bizlere sunduğu en büyük yeniliklerden bir tanesi. Sen de evinde akıllı perde kullanarak, perdenin önceden ayarladığın zamanlarda otomatik olarak açılıp, kapanmasını sağlayabilirsin. Peki, akıllı perde nedir ve nasıl kullanılır?

Akıllı Perdeler Nasıl Çalışıyor?

Akıllı perde sistemi sahip olduğu motorlar sayesinde, uzaktan kumanda ile kontrol edilebiliyor. Perdelerde motor sisteminin yanı sıra özel korniş ve stor perde sistemi de kullanılmaktadır. Akıllı perdelerin çoğu modelinde uzaktan kumanda sistemi bulunuyor. Bu sayede taze bir güne başlamak için uyandıktan sonra perdeni yataktan çıkıp açmaya gerek kalmıyor. Akıllı perde sistemlerinin bazılarında ise akıllı telefonlar ile senkronizasyon özelliği de yer almaktadır.

Akıllı perdeler temel olarak profiline yerleştirilen motor yardımı ile açılıp kapanmaktadır. Henüz geliştirme aşamasında olan bu perdeye şimdilik uzaktan kumanda ya da akıllı telefon aracılığı ile bu komutları vermen gerekiyor. Ancak farklı akıllı perde modellerinde bulunan zamanlayıcı yardımı ile perdenin sabah saatlerinde kendiliğinden açılıp, akşamları kapanmasını da sağlayabilirsin. 

Akıllı perde sistemleri stor, zebra ve jaluzi perdelerde kullanıma uygun olarak tasarlanan sistemlerdir.

Akıllı Perdelerin Avantajları Nelerdir?

Akıllı perde mekanizması ilk bakışta karmaşık bir sistem gibi görülse de içerisinde sadece motor ve motorun çalışma mekanizmasını kontrol eden yazılımı içeriyor. Bu sayede akıllı perdelerin kullanımı da oldukça kolaydır. Akıllı ev sistemleri ile uyumlu olarak çalışabilen akıllı perde sistemlerini kullanarak sen de sadece tek bir tuşa basarak evindeki tüm perdelerin açılmasını sağlayabilirsin. Bu sayede evindeki perdeleri açmak için odaları gezmene gerek kalmıyor. Sadece evinin perdelerini kolay açıp kapatmak için değil aynı zamanda bu perdeleri otomatik olarak güneş ışığından yararlanmak için de kullanabilirsin. Evin dışındaki güneş yoğunluğuna göre perdenin güneşin doğuşu ile birlikte açılmasını sağlamak da mümkün. 

Akıllı perde sistemi basit kullanım avantajları sayesinde hem ev hem de iş yerlerinde kullanıma uygundur. Evinizde perdeleri açıp, kapatmak ile uğraşmaya gerek kalmadan tüm odaların güneş ışığından istediğin gibi yararlanmasını sağlayabilirsin. Bununla birlikte ofiste çalışan personellerin, güneş ışığından en iyi şekilde yararlanmasını sağlayarak iş ortamında huzurlu bir hava yaratabilirsin.

Akıllı Perdelerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Akıllı perdeler her ne kadar motorlu bir mekanizma ile çalışsa da temel olarak üzerinde stor, zebra ya da jaluzi perde kullanılmaktadır. Böylece evinizde normalde kullandığın perdeden farklı bir temizlik işlemi uygulamana gerek yok. Akıllı perdeler belirli bir mekanizma üzerinde hareket eden sistemlerdir. Bu nedenle diğer perde modellerine kıyasla çok daha uzun sürede kirlenir. Temizlik işlemlerini evinde kendin yapabileceğin gibi perde yıkama firmaları ile anlaşarak perdenin temizlenmesini de sağlayabilirsin. 

Akıllı Perdeler Hangi Ortamlarda Kullanılabilir? Nereye Monte Edilmelidir?

Akıllı perde sistemleri diğer stor perdelerde olduğu gibi özel sipariş ile istenilen boyutlarda tasarlanmaktadır. Bu nedenle stor perde kullanabildiğin tüm ortamlarda akıllı perde sistemlerini kullanabilirsin. 

Akıllı perde mekanizması ağır olmayan ve basit tasarımlara sahip bir motor içermektedir. Bu sayede özel bir kullanım alanına ihtiyaç duymuyor. Akıllı perdeleri isteğine bağlı olarak tavanda ya da duvarda kullanabilirsin.

Akıllı Perdelerin Kullanım Alanları

Akıllı perdeler, akıllı ev sistemleri ile uyumlu çalışmaktadır. Bu nedenle özellikle akıllı ev sistemine sahip evlerde tercih edilmektedir. 1+1 ve 2+1 gibi küçük evlerde sık tercih edilmese de özellikle villa ve yazlıklarda, evin büyük olduğu yerlerde kullanılması, büyük avantajlar sağlıyor. Sen de büyük bir eve ya da villaya sahipseniz evinin tüm perdelerinin sadece tek bir tuşa basarak açılmasını sağlayabilirsin. Akıllı perde sistemleri sayesinde evine giren ışığı, perdeleri tek tek açarak ayarlamaya gerek kalmaz.

Akıllı perdelerin tercih edildiği bir diğer ortam ise kafe ve restoran gibi insan yoğunluğunun çok olduğu ortamlardır. Akıllı perdeler diğer perde modellerine kıyasla çok daha uzun süre boyunca temiz kalabiliyor. Bu kadar süre temizliğini koruyabilen akıllı perdeler bu nedenle perdelerin sık yıkanamayacağı kafe ve restoran gibi iş yerlerinde, en büyük yardımcınız olabilir.

Akıllı Perde Sistemlerinin Kurulumu Nasıl Yapılıyor?

Akıllı perde sistemleri, içerisinde motor mekanizması bulundurmaktadır. Bu nedenle her ne kadar yapısı stor perdelere benziyor olsa da kurulum işlemlerini yetkili servis personellerinin yapması, perdenin daha doğru çalışmasını sağlayacaktır.

İnternetten satın alınan akıllı perdeler için genellikle ücretsiz montaj hizmeti verilmiyor. Ancak akıllı perdeleri internetten satın almışsanız, bu perdelerin kurulum işlemleri için stor perde ve kurulumu yapan firmalardan destek alabilirsiniz. İnternet üzerinde yapacağınız birkaç saatlik araştırma ile perde kurulum hizmeti veren firmalara ulaşabilir ve akıllı perdenin kurulumunu tamamlayabilirsin.

En Güvenilir Akıllı Perde Markası Hangisidir?

Günümüzde artan teknolojik imkanlar sayesinde, her türlü ürünü üreten farklı birçok firma bulunuyor. Akıllı perdeler de bunlardan bir tanesi. Her ne kadar son birkaç yılda popüler olmasına rağmen birçok perde firması, akıllı perde üretimi yapıyor.

Akıllı perde sistemlerinde sunduğu teknolojik imkanlar ve kolay kurulum imkanları sayesinde en çok tercih edilen markalardan bir tanesi Rise’dir. Rise sistemi, isteğinize bağlı olarak akıllı perdeleri zebra ya da stor olarak kullanmanıza imkan veriyor. Satın aldığınızda Rise’nin kutusundan iki farklı parça çıkmaktadır. 

Rise’nin en büyük avantajı, evinde kullandığın perdeleri otomatik olarak akıllı perde sistemine dönüştürmesidir. Bu sayede ek bir perde satın almadan evinizdeki perdeleri akıllı perde olarak kullanabilirsin. Rise’nin kutusundan çıkan parçalardan ilki, evinde kullandığın zebra ya da stor perdenin zincir kısmına monte edilmesi gereken motor parçasıdır. Motor parçası zincir kısmına bağlanarak perdenin sen istediğin zaman açılıp kapanmasını sağlıyor.

Çıkan ikinci parça ise bu motora güç vermek için tasarlanan minik bir güneş paneli. Bu sayede Rise evindeki elektrik yerine güneşten enerji alıyor ve elektrik faturalarını etkilemiyor. Güneş paneli olmasının en büyük avantajı, güneş enerjisinin belli bir seviyede gelmesi durumunda, otomatik olarak perdenin çalışmasını sağlamaktadır. Böylece sabah saatlerinde güneş doğmaya başlayınca perdenin otomatik olarak açılmasını sağlayabilir ve sabah güneşli bir güne uyanabilirsin.

Rise’nin kolay kurulumu sayesinde sadece birkaç saat içerisinde tüm sistemi çalışır hale getirebilirsin. Motor kısmını evinde kullandığın stor perde sistemine bağladıktan sonra, sistem çalışır hale geliyor. Ardından tek yapman gereken perdeye enerji verecek minik güneş panelini, gün içerisinde güneş gören bir bölgeye yerleştirmek ve motor ile güneş paneli arasındaki bağlantıyı tamamlamak. 

Rise’nin sunduğu bir diğer avantaj ise kullanım kolaylığıdır. Diğer akıllı perde modellerinden farklı olarak Rise’nin kendi akıllı telefon uygulaması bulunuyor. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra tek yapman gereken akıllı perde sisteminin altyapısına Bluetooth ile bağlanmak. Telefon ile perde sistemi eşleştikten sonra, perdenin tüm fonksiyonlarını telefonunuz ile kullanmaya başlayabilirsin.

Uygulama içerisinde, Rise’yi çeşitli saat ya da zamanlarda açılmaya ayarlayabilirsin. Böylece perdeyi istediğin zamanlarda sen unutsan dahi, açılacak şekilde programlayabilirsin. Otomatik açılıp kapanma programlarının yanı sıra Rise’yi uygulama üzerinden istediğin zaman açıp kapatabilirsin. Motorların gücünü aldığı güneş panelleri, sistemde bulunan pili günün güneşli saatlerinde şarj eder. Bu sayede gece güneş olmadığı saatlerde de kullanıma imkan sunar.

Ayşe Yerebakan

Yazar Ayşe Yerebakan

Ayşe Hanım kendisini temizlik ustası olarak tanımlıyor.

Son zamanlarda yaşanan durumlarla birlikte kendisine daha fazla ihtiyaç olduğunu belirten Ayşe Yerebakan, Ustala Blog içerisinde tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir