Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

Ahşap Ev Yapımı

Ahşap evler, doğal görünümü ve sıcak dokusu ile günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Günümüz şehir yaşamındaki zorluk ve apartmanlar düşünüldüğünde, yazlığında ahşap evleri tercih etmek oldukça dinlendirici bir deneyim olacaktır. Peki, ahşap ev nasıl yapılır ve ahşap evlerde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ahşap evler İskandinav tarzı dekorasyonun vazgeçilmezlerinden biridir. Günümüzde de bu ülkelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sen de evinde İskandinav dekorasyon tarzını kullanmak istiyorsan, öncelikle ahşap eve sahip olmalısın. Peki, ahşap ev yapımı ne kadar masraflıdır, avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Ahşap Evlerde Doğru Bilinen Yanlışlar

Günümüzde ahşap evlerin yangına karşı dirençsiz olduğu ve bu nedenle tehlikeli olduğu hakkında konuşmalar devam ediyor. Ancak apartman dairesindeki bir daire ile ahşap bir evde yangın çıkma ihtimali neredeyse aynıdır. Günümüzde üretilen ahşap evler, ateşe karşı oldukça dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Tasarlanan ahşap evler, sağlam yapısı ile uzun yıllar boyunca dış cephe işlemi uygulamanıza ihtiyaç duymadan ayakta kalmaya devam edecektir.

Ahşap evler her ne kadar doğal ve konforlu bir deneyim sunsa da evlerin bakımının yapılması çeşitli deformelere neden olabiliyor. Ahşap malzemeleri böceklere karşı korumak bu konuda oldukça önemlidir. Gerekli önlemlerin alınmaması halinde, büyük hayallerle inşa ettiğin ahşap evin zamanla içten içe çeşitli haşereler tarafından yenecek ve evinin içten çürümesine neden olacaktır.

Ahşap Evlerin Tasarımı

Ahşap evler denildiğinde akıllara geçmişte kullanılan ama artık günümüzde tercih edilmeyen bir tasarım geliyor. Ancak ahşap evler, gerekli önlemler alındığı sürece apartmanlar kadar dayanıklıdır. Ancak ahşap evler, aynı dayanım ve uzun süreli kullanımı çok daha yüksek konfor ile sunuyor. Ahşap ev yapımı da diğer türlere göre oldukça kolaydır. Ahşap evlerin üretildiği malzemelere göre farklı birçok detayı bulunuyor. Aklındaki ahşap ev projesi ne kadar detaylı olursa olsun gerçeğe dönüştürebileceğin bir malzeme bulabilirsin. 

Ahşap evleri tercihine bağlı olarak işlenmiş ahşaptan tasarlayabilirsin. Ancak evinde çok daha doğal bir görüntü olmasını istiyorsan, direkt olarak kütükten tasarlanmış bir evi tercih edebilirsin. Ahşap malzemeden yapılan evlerin dış kısmında korkuluklarda da aynı ahşap malzeme kullanılır. Evin içinde, odaları birbirini ayıran duvarlardan, üst kata çıkmanızı sağlayan merdivenlere kadar evin tüm detayları da aynı ahşap malzeme kullanılarak tasarlanır. Bu sayede yeni ahşap evinizin her odasında aynı bütünlük korunur.

Ahşap evlerin iç tasarımlarında kendi zevkine özel birçok detaya yer verebilirsin. Fransız evlerinin çeşitli kumaşlarla tamamlanmış dekorasyonu ile evinde sıcak bir görüntü yaratabilirsin. Aynı zamanda İskandinav evlerinin sade ve şık tasarımını da ahşap evlerinde tercih edebilirsin. 

Kütükten tasarlanan evlerde ise dış kısmı işlem görmüş kütükler kullanılmaktadır. Bu evlerin son derece doğal olması, ortamın da oldukça huzurlu olmasını sağlıyor. Ahşap ev projesi için sen de kütükleri tercih ederek doğal bir eve sahip olabilirsin.

Ahşap evlerin farklı birçok avantajı bulunuyor. Pek bilinmese de ahşap malzemeler yüksek yalıtım gücü olan malzemelerdir. Özellikle kış aylarında ısınma masrafları da ciddi şekilde artıyor. Ancak ahşap evler, ev içerisindeki ısının dış ortama yayılmasını ve dış ortamdaki soğuk havanın iç ortama ulaşmasını engeller. Bu sayede evinde hem doğal bir görünüm, hem de yüksek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. 

Ahşap evlerin halk arasında pek bilinmeyen bir diğer avantajı ise depreme karşı yüksek koruyuculuk sağlamasıdır. Ahşap malzemeler, diğer yapı malzemelerine kıyasla çok daha hafif ve esnektir. Bu nedenle deprem gibi durumlarda ahşap ürünler deformeye uğramaz. Böylece deprem eve zarar vermez. 

Ahşap Ev Fiyatları

Ahşap ev yapımı için maliyetlerin de göz önünde bulundurulması gerekiyor. Ahşap evlerin fiyatları genellikle yapıldıkları malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Kullanılan ahşabın türü ve yapılacak tasarımın detayları ev fiyatlarını etkileyen en temel noktalardan biridir. 

Ahşap evlerde kullanılan ürünler genel olarak beton ve taş evlere göre daha pahalıdır. Bu nedenle ahşap evlerin maliyetleri de diğer evlere göre daha yüksektir. Ancak ahşap ev tasarımından alacağınız verimliliği de göz önünde bulundurman bu konuda oldukça önemlidir. Beton ya da taş evler, içerisinde ahşaba uygun dekorasyonlara uygun değildir. Bu nedenle evinde ahşap malzemeler kullanarak çok daha doğal bir görünüm elde edebilirsin. Ahşap ev fiyatları ile ilgili detaylı bilgiler almak istiyorsan, çeşitli inşaat firmaları ile iletişime geçebilirsin. 

Ahşap ev fiyatlarında m2 üzerinden fiyatlandırma yapılmaktadır. Evin m2’sine göre fiyatlar da değişmektedir. Fiyatlar farklı firmalar arasında farklılık gösterse de genel olarak ahşap ev projesi m2 başına 3000 TL gibi ücretlere tamamlanabiliyor. Fiyatlar belirlenirken dikkat edilen bir diğer kriter ise evin tek katlı mı dubleks mi olduğudur. Dubleks ahşap evlerde fiyatlar da buna göre planlanmaktadır. 

Ahşap Evlerin Kurulum İşlemleri

Ahşap evlerin kurulumunun profesyonel firmalar tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ahşap evlerin uzun yıllar boyunca kullanılabiliyor olması için mutlaka profesyonel bir ekip tarafından inşa edilmesi gerekiyor. Ahşap evlerin sizlere sunduğu bir diğer avantaj ise kurulum aşamasının diğer evlere kıyasla oldukça kısa sürmesidir. 

Ahşap evler, genellikle birkaç hafta içerisinde inşaatı tamamlanarak anahtarı teslim edilen ev seçeneklerinden biridir. Bu sayede evinizin hangi ahşabın kullanılacağına karar verdikten sonra aklınızdaki ev tasarımını gerçeğe dönüştürmeniz sadece birkaç hafta sürecektir. Bunun ardından yeni evinizde yaşamaya başlayabilirsiniz. 

Ahşap evlerin özellikle yazlık bölgelerde tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi doğal görünümü desteklemesidir. Doğa ile iç içe olacağınız bir tatilde, ahşap evinizde huzur bulabilirsiniz. 

Ahşap ev yaptırmak için yeteri kadar alanınız yoksa, daha pratik imkanlar sunan taşınabilir ve portatif ahşap ev tasarımlarına göz atabilirsiniz. Portatif ahşap ev nasıl yapılır diyorsanız, bildiğimiz sıradan ahşap ev tasarımlarının çok daha yüksek pratiklik ve taşıma imkanı sunan modelleri portatif olarak adlandırılmaktadır.

Portatif ahşap ev tasarımları genellikle çok daha uygun kullanım avantajları sunuyor. Bu evler genellikle ev yaptırmak için geniş bir alana sahip olmayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Yaptıracağınız evin kurulumu, üretiminde kullanılan malzemelere göre birkaç hafta içerisine tamamlanmaktadır. Böylece ahşap evinin kurulumu için aylarca beklemene de gerek kalmıyor.

Portatif ahşap evlerin sizlere sunduğu farklı birçok avantaj bulunuyor. Bu evler doğal görünümleri ve sunduğu sıcak ortam nedeniyle dikkat çekiyor. Ancak kolay kurulup sökülebilen tasarımları sayesinde, sadece birkaç saat içerisinde evi tamamen sökmeniz de mümkün. Böylece ihtiyacınız olduğu durumlarda portatif ahşap evini, farklı bir şehre ya da birkaç kilometre uzağa taşıyabilirsin.

Ahşap Evlerin Dezavantajları Nelerdir?

Ahşap evlerin birçok avantajının yanında dezavantajlarını bulmak oldukça zor. Ancak ahşap evlerin genellikle rüstik ya da Country tarza yakın dekorasyonları destekleyen bir tasarımı vardır. Bu nedenle modern tarzda bir iç dekorasyon istiyorsan, ahşap evleri tercih etmemen gerekiyor. 

Ahşap evlerin bir diğer dezavantajı ise yüksek fiyatlarıdır. Ahşap evler taş ya da betondan tasarlanan bir eve göre birkaç kat daha pahalıdır. Bu nedenle daha uygun fiyatlara ev yaptırmak istiyorsan, ahşap yerine farklı bir malzeme seçmen gerekiyor.

Remzi Gedik

Yazar Remzi Gedik

Remzi Gedik'in çocuklukta babasının yanında başlayan mobilya macerası yıllar geçsede devam etmiş. Kendisi sıklıkla bu işi yapabilmek için gerçekten sevmek gerektiğini belirtiyor.

20 yıllık mobilya konusunda tecrübesiyle bilgilerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir