Kategoriler
Boya Badana

Ahşap Boyama

Ahşap Boyama İşleri 

Yaşadığımız mekanlarda zaman içinde yenilikler değişimler yapmak isteriz. Bu değişimleri yaparken çok büyük masraflar, yeni eşyalar almamız gerekir diye düşünebilirsiniz. Halbuki evinizde uzun zamandır kullandığınız ya da eskidi diye bir kenara attığınız eşyalarınızı yeniletebilirsiniz. Özellikle ahşap malzemeden yapılmış eşyalarınızı atmak yerine yenileterek farklı yaşam alanlarında kullanabilirsiniz. Ahşap eşyaları değerlendirip değişik renklerde boyatabilir veya ilginç fikirlerle daha seveceğiniz kullanışlı malzemelere dönüştürtebilirsiniz. Eski ahşap eşyalarınız yeniden kullanıma girmiş ve yeni alınmış görüntüsüne kavuşmuş olur. Yeni alacağınız eşyayı çok beğendiniz istediğiniz rengi yoksa, satın alıp mobilyalarınıza uygun istediğiniz renge boyatabilirsiniz. Ahşap boyama nedir? derseniz; ağaç eşyalarınızın üzerine yapılan boya, cila, vernik işlerinin tümüne ahşap boyama denmektedir. Ahşap boyama eşyalarınızı güzelleştirir ve dış etkilerden korunmasını sağlar. Bütün bu işleri yaparken işinin ustası bir uzmanla çalışmak yeni fikirlerle birlikte kolaylığı getirecektir.

Ahşap boyama ustalarını hızlıca bulabilir ve çok daha kolay fikir alabilirsiniz. Ahşap boyama ihtiyacınıza göre Ustala.com’da ilanınızı oluşturun, ustalar size ulaşsın. Üye olun, almak istediğiniz hizmeti seçin, adres bilgilerinizi girin, ilanı oluşturun ve işinin uzmanı ahşap boyama ustalarının tekliflerini görün, durumu değerlendirin, size en uygun seçimi yapın.

Ahşap Boyama Malzemeleri

En çok kullanılan ahşap boyama malzemeleri  nelerdir, ahşap ne ile boyanır ve malzemeleri neler sıralayalım. Ahşap eşya, zımpara, boya, fırça, vernik genel kullanılan malzemeler bunlardır, her teknik için ek malzemelerde kullanabilir.

Ahşap obje; ahşap kullanılarak yapılmış bütün eşyalar ahşap boyama tekniği ile boyanabilir. Eskimiş masa, sandalye, kitaplık, sehpa  gibi mobilyalarınız boyanabilir. Daha küçük ahşap eşyalar çerçeve, anahtarlık, tepsi, peçetelik, sandık sayabiliriz. Bütün bu malzemeler eskiyen kullandığınız veya boyasız satın aldığınız kendi zevkinize göre boyatacağınız eşyalar olabilir. İkinci el olarak satın aldığın eşyaları kendi dekorasyonuna uygun şekilde boyatabilirsiniz.

Zımpara; ahşap boyamaya başlarken ilk yapılması gereken işlem zımparalamadır. Boyanacak yüzeyin pürüzsüz olması gerekmektedir. Geniş yüzeyler için sünger zımpara, ulaşılması zor küçük detaylar için kağıt zımpara kullanılmaktadır. Boyanacak yüzey parlaksa zımpara yapmadan boyanırsa bir süre sonra boya dökülebilir. Zımpara yapmadan yüzeyi boyamak zordur. Boyanın tutması için kat üstüne kat boya atılması gereklidir. Ahşap eşya üzerindeki delikler, pürüzler, boya dökülmeleri zımparayla temizlenmelidir.

Boya; boyanın kaliteli olması çok önemlidir. Ahşap boyası olarak su bazlı akrilik ya da yağlı boya kullanılmaktadır. Akrilik boya genel olarak daha fazla tercih edilmektedir. Mat, parlak ve metalik özelliklere sahiptir. Akrilik boya kullanımı kolay, hızlı kuruması, örtücü özelliği ve renk çeşidinin fazlalığı sebebiyle daha çok kullanılmaktadır.

Fırça; her türlü düz boyamada farklı boylarda kıl fırçalar kullanılır. Geniş kısa doğal fırçalar geniş yüzeylerde kullanılırlar. Kuru olarak boya üzerinde tırmık izi bırakarak değişik görünüm oluşmasını sağlarlar. Yumuşak fırçalar renk kaydırma ve deseni karıştırma işlerini yaparlar. Dar, küçük yerlerin boyanması ve yine tırmıklama ile değişik efektler yapabilir. Yelpaze kısa kıl fırça ve noktalama işlemi fırçası küçük yüzeylerde boyama sonrası dekoratif bitirme işleminde kullanılır. Desen fırçaları, stencil fırçaları el yapımı desen çalışmasında kullanılır. Sert kıl fırçalar ziftleme, pudralama, mum çalışması işlerinde kullanılır. Ek olarak rulolar geniş yüzeyleri hızlı şekilde boyamak için kullanılır. Doğal süngerler yumuşak dokulu, doğal görünümlü boyama ve çeşitli dekoratif efektlerde kullanılır. Sentetik süngerler dekoratif efektler yapmak için kullanılır. Birden fazla renk ile boyama yaparken, renkleri birbirine karıştırmamak için boya kaldırmayan renk ayırma bantları kullanılır.

Vernik; yapılan işlerin daha güzel, pürüzsüz görünmesini ve boyanın dayanıklı olmasını sağlar. Mat, yarı mat, parlak diye çeşitleri vardır. Sentetik vernik ağır kokusu vardır. Çok koruyucudur. Su bazlı vernik kokusu rahatsız edici değildir. Koruyucu özelliği azdır. Hızlı kurur. Uygulaması kolaydır. Rulo ve fırça ile uygulanabilir. Önceden boyanmış ahşabın rengini koruma özelliği vardır. Yat verniği kokusu biraz ağırdır. Çok koruyucudur, su ile temas edebilecek veya aşınabilecek yüzeylerde kullanılır. Kuruması uzun sürer. Çizilmeleri önler. Bütün bu vernik çeşitlerinin sprey vernik olanları da vardır. Kullanımı daha kolaydır. Vernik kullanılan tekniğe, boyama türüne ve kullanım alanına uygun olarak seçilmelidir.

Ahşap Boyama Teknikleri

Ahşap eşyalarınızı boyatırken ahşap boyama teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız karar vermenize yardımcı olur. Profesyonel bir ustaya ne istediğinizi beğenilerinizi kolaylıkla anlatabilirsiniz. Ahşap boyama teknikleri şöyledir.

Ahşap boyama dekupaj tekniği: Oldukça çok uygulanan bir tekniktir. Belirli bir düzen içinde kesilmiş şekilli kağıt parçalarını ahşap yüzeye yapıştırma sonrası boya uygulanır. İki alt tekniği vardır. Kağıt dekupajı ve peçete dekupajı diye isimlendirilir.

Ahşap boyama transfer tekniği: Dekupaj tekniği ile transfer tekniği şekil olarak birbirine benzetilebilir. Dekupaj tekniğinde desenin olduğu kağıt ahşap malzemeye yapıştırılır. Transfer tekniğinde ise transfer kağıdındaki desen veya resim ahşap malzemeye aktarılır.

Ahşap eskitme tekniği: Eskitme tekniği en çok kullanılan tekniklerden biridir. Eski eşyalara otantik bir görüntü vermek için kullanılır. Kendi arasında dört çeşit eskitme tekniği vardır. Silerek eskitme tekniği, boya eskitme tekniği, yağlı boya eskitme tekniği, mum ile eskitme tekniği diye isimlendirilir.

Ahşap boyama çatlatma tekniği: Çatlatma tekniği ise eskitme tekniği ile beraber en çok kullanılan tekniklerdendir. Çatlatma tekniği görünüşü itibari ile çok gösterişli olduğu için çok şık ahşap boyama malzemeleri yaptırabilirsiniz. Ahşap boyama çatlatma tekniğinin beş alt tür tekniği uygulanmaktadır. Ahşap boyama antik çatlatma tekniği, ahşap boyama resim çatlatma tekniği, ahşap boyama mozaik çatlatma(örümcek çatlatma), ahşap boyama klasik çatlatma (düz çatlatma) tekniği, ahşap boyama timsah çatlatma tekniği diye isimlendirilir.

Ahşap boyama stencil tekniği: Stencil kalıpları kullanılarak desen çalışmaları yapılır. Ahşap stencil tekniği, stencil fırçası ile tek renk tamponlanarak veya birçok renkte tonlayarak uygulanır.

Ahşap boyama hamur kabartma tekniği: Hamur kabartma tekniğine kendi başına ayrı bir teknik diyebiliriz. Özel bir hamur hazırlanarak ahşap malzeme üzerinde kabarıklıklar oluşturulur bu kabarıklıklar üzerine dekupaj tekniği uygulanır.

Ahşap boyama one stroke tekniği: One stroke tekniği ahşap boyama teknikleri içinde en ustalık gerektiren tekniktir. Ahşap boyama tekniğinden çok kendi başına bir boyama tekniğidir. Belirli seviyede fırça ile resim yapma yeteneği gerektirir. One stroke tekniği ile gül, lale, papatya, orkide gibi figürler yapılmaktadır. Bu teknik ahşap malzemeler haricinde mermer, cam, metal, plastik gibi bir çok malzeme üzerine uygulanmaktadır. One stroke tekniği tek bir fırça darbesi ile fırçayı kaldırmadan yapılan boyama işlemleridir.

Ahşap boyama doku tekniği: Kendi arasında en çok alt tekniği uygulanan boyama tekniğidir. Bu tekniklerin her biri ayrı bir ahşap boyama tekniği olarak düşünülmektedir. Fakat her biri ayrı ayrı birer doku tekniği çeşididir. Ahşap boyama kağıt doku tekniği, ahşap boyama poşet doku tekniği, ahşap boyama mermer doku tekniği, ahşap boyama kadife doku tekniği, ahşap boyama sünger doku tekniği, ahşap boyama budak tekniği, üç boyutlu ahşap doku tekniği, ahşap boyama varak tekniği şeklinde isimlendirilir.

Ahşap boyama pasta rölyef tekniği: Ahşap boyama haricinde rölyef tekniği tek başına ayrı bir resim yapma tekniğidir. Resimdeki her öğe çeşitli malzemelerle kabartılıp üç boyutlu hale getirilir. Bu işleme rölyef denmektedir. Rölyef boyama ve kabartma tekniğidir.

Ayhan Kahraman

Yazar Ayhan Kahraman

15 yıldır boya ve badana konusunda hizmet sağlayan Ayhan Kahraman, bu mesleği gerçekten seven kişilerin yapması gerektiğini ifade ediyor.

Ustala Blog sayfasında ise kendisi bizimle tecrübelerini paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir