Kategoriler
Ev Tadilat & Dekorasyon

2020 Dekorasyon Fikirleri & Önerileri

2020 Dekorasyon Önerileri ile Evinizi Yenilemenin Tam Zamanı

Günümüzün dekorasyon fikirleri, genellikle 1 sene öncesinden düşünülmekte ve ürün tasarımları üzerinde çalışılmaya başlanmaktadır. Böylece yeni yıla girdikten sonra, belirli aralıklarla çıkan yeni sezon ürünlerle siz de ev dekorasyonunuzu yenilemeye başlayabilirsiniz. Ev dekorasyon ürünleri genellikle moda ve grafik tasarımcılar tarafından geliştirilmektedir. Ürünlerin geliştirilme aşamasında her ülkenin trendleri dikkate alınmakta ve bu trendler uygun renkler ile şekillendirilmektedir. Peki, 2020’nin ev dekorasyon modasında bizi neler bekliyor?

2020 Ev Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon trendleri her yıl değişmektedir. Bu nedenle zamanın gerisinde kalmak istemiyorsanız, tüm evinizi olmasa dahi evinizdeki ufak aksesuarları değiştirerek daha modern dekorasyonlara sahip olabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda, 2020’nin dekorasyon trendleri evlerin huzurlu yapısını destekleyici renkler üzerine yoğunlaştığı görülüyor. Böylece evini yenilemek ya da çeşitli dekorasyon ürünleri ile evinin havasını değiştirmek isteyenlerin tercih etmesi gereken renkler de ortaya çıkıyor.

Yeni ev tasarımınız için dekorasyon fikirleri almak istiyorsanız, 2020’nin en çok tercih edilen renkleri arasında mavi ve tonları yer alıyor. Mavi tonları genel olarak oturma odalarında tercih ediliyor. Oturma odalarının günün tüm yorgunluğunu birkaç saat içerisinde atmanızı sağlayacak bir yapıda tasarlanması ise asıl hedeflerden bir tanesi. Bu nedenle evinizde mavi ve tonlarını tercih ederek siz de oturma odanızı daha huzurlu bir mekana çevirebilirsiniz.

Oturma Odasında Yeni Renkler

Oturma odanızı yenilemek istiyorsanız, yeni alacağınız mobilya ve aksesuarların 2020 trendlerine uygun olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. 2020’nin en çok tercih edilen renkleri arasında mavi tonları bulunuyor. Koltuk takımlarınızı koyu mavi ya da gece mavisi gibi farklı tonlarda seçerek oturma odanızı hem şık hem de dinlendirici bir havaya sokabilirsiniz. Mavi renk tonunun yanında, koyu sarı renkleri tercih ederek odanızda şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Mavi renk tonları ile birlikte gri, altın sarısı ve rose gold gibi renkler de kullanılmaktadır. Koltuk takımları gibi oturma odasında çok daha geniş hacim kaplayan eşyalarınızda mavi tonları tercih ettikten sonra, aksesuar ve diğer dekoratif ürün seçimlerinde ise mavi ile uyumlu renkleri tercih edebilirsiniz. Mavinin insan psikolojisinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle oturma odanızda mavi tonlarını ağırlıklı olarak kullanarak, günün tüm yorgunluğunu birkaç saat içerisinde atabilirsiniz.

Ancak oturma odanız da mobilya seçeneklerinde illa maviyi tercih etmek zorunda değilsiniz. Koltuk takımlarında koyu yeşil, sarı ve bordo gibi renkler kullanarak da mavi ile uyumlu bir hava yaratabilirsiniz. Oturma odanızı yenilerken, duvarlarınızı mat maviye boyayabilir ya da fon perdelerinizi mavi tonlarında seçebilirsiniz. Böylece koltuklarınızda maviyi tercih etmeden mavi ile uyumlu bir ortam yaratabilirsiniz.

Mutfak Tasarımında Modern Dokunuşlar

Mutfak dekorasyon önerileri mutfakların modern tarzda yenilenmesi yönünde. Mutfak dekorasyonunuzu değiştirirken, sadece dekoratif ürünler eklemek ve mutfağınızı komple yenilemek gibi seçenekleriniz bulunuyor. Mutfağınızı komple yenileyecekseniz, modern tasarımlara mutfak dolaplarından ve dolapların konumlandırmasından başlayabilirsiniz.

Mutfağınızın kullanım alanı geniş değil ya da mutfağınız kare yerine dikdörtgen bir formdaysa mutfağın daha geniş görünmesini sağlayacak tasarımlara yönelmeniz gerekiyor. Mutfak dolaplarında genel olarak siyah renkler tercih edilmektedir. Siyah, mutfağın modern görünüşünü desteklerken aynı zamanda kir ve el izini göstermediği için dolapların sık temizlenme ihtiyacının da önüne geçiyor. Mutfak tezgahlarında ise genelde daha ağır ve kaliteli görüntüleri nedeniyle siyah, granit tezgahlar tercih edilmektedir. Ancak mutfağınızda farklı dokunuşlar elde etmek istiyorsanız, değişik doku ve tarzlarda mutfak tezgahlarını da tercih edebilirsiniz.  

Mutfağınız normalden daha dar ise yeni tasarım sırasında dar olan mutfağınızı en yüksek verimi alabileceğiniz şekilde tasarlamanız gerekiyor. Bu nedenle yapacağınız tasarımlarda özellikle dolapların konumu büyük önem taşıyor. Mutfak tasarımı yaparken musluk, buzdolabı ve ocak bölümleri arasında en az 1,2 metre en çok 2,7 metre boşluk olmalı ve bu ürünler bir üçgen olacak şekilde yerleştirilmelidir. Mutfak dolaplarının kapak tasarımları, açılmayı zorlaştıracak şekilde değil, farklı birkaç dolabın aynı anda kullanılabileceği şekilde dizayn edilmelidir.

Mutfağınızda herhangi bir alan sorunu yoksa, mutfak tasarımlarında çok daha yaratıcı fikirler ortaya çıkarabilirsiniz. Çeşitli firmalardan mutfak dekorasyon tavsiyeleri alabileceğiniz gibi kendi hayalinizdeki mutfak tasarımını da gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en temel nokta, mutfağın tümüyle işlevsel olarak kullanılabilmesidir. Bu nedenle mutfağın ortasında yemek masası, bunun etrafında ise genellikle L ya da U şeklinde mutfak tezgahı ve dolapları yer almalıdır. Yeni tasarlanan mutfakların bazılarında mutfaklar direkt olarak koridor şeklinde dizayn ediliyor ve balkon ile birleştiriliyor. Böylece mutfağın bir köşesinde yemek yerken direkt olarak mutfağa dahil edilen balkon bölümünde misafirleriniz ya da eşinizle birlikte kahve eşliğinde keyifli sohbetlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Yatak Odanızı Baştan Aşağıya Değiştirin

2020 dekorasyon önerileri yatak odalarında da sadelikten yana. Böylece günün tüm yorgunluğunu atması için kullandığınız yatak odalarınızda huzurlu bir uykuya dalabilirsiniz. Yatak odalarında genel olarak koyu renklerin tercih edilmesi gerekiyor. Mavi tonları üzerine yoğunlaşabileceğiniz gibi gri ve tonlarını da yatak odasında kullanarak huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz.

2019’un ev dekorasyon fikirleri genel olarak minimalist tarzda ve dekorasyon ürünlerini yoğun olarak kullanma yönündeydi. Ancak 2020 tasarımlarında bu minimalist tarz yerini maksimalist bir görünüme bırakıyor. Böylece yatak odalarında küçük boyutlu ve fazla aksesuar kullanmak yerine daha büyük hacimli ve sayı olarak az aksesuar kullanılıyor. Böylece yatak odasındaki gereksiz karışıklığın önüne geçiliyor ve ortamın daha az göz yoran bir havaya girmesi sağlanıyor.

Yatak odasında mobilyaların konumlandırması büyük önem taşıyor. Yatak başlığının odanın bir duvarına yaslanması ve dolap ve diğer mobilyaların da buna göre düzenlenmesi gerekiyor. Yatak başlıkları yerine 2020 dekorasyon tavsiyeleri tablo kullanma yönünde. Böylece odanızın maksimalist tarzını da sonuna kadar yansıtabilirsiniz. Yatak başlığı kullanmak yerine yatak başlığı olması gereken konumda tavana kadar uzanan tek ve geniş bir tabloya yer verebilirsiniz. Böylece odanızın sanatsal görünümü ön plana çıkacak, odadaki karışıklık azalacak ve odanız daha huzurlu bir mekana dönüşecektir. Yatak odası için perde seçimi yaparken de odanın genel renk uyumunun bozulmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Genel olarak oda içerisinde koyu yeşil, koyu sarı ve gri tonlarının tercih edilmesi odanın daha ferah görünmesini sağlarken, yatak odası perdelerinin koyu mavi ve tonlarında fon perdelerinden seçilmesi ise bu görünümü tamamlıyor.

Yatak odası aydınlatmasında ise aşırıya kaçılmaması ve parlak renkler tercih edilmemesi gerekiyor. Yatak odanızda birden fazla sarı renkte spot ışık tercih edebilirsiniz. Böylece odanızın aydınlık olmasını istediğiniz zamanlarda tüm ışıkları açabilir, daha loş ve romantik bir ortam hayal ettiğinizde ise ışıkların sadece birkaç tanesini açabilirsiniz. Tavan aydınlatmaları ile birlikte yatağınızın kenarında ya da yatağın olduğu duvara sabitlenmiş tarzlarda dekoratif gece lambaları kullanabilirsiniz. Böylece yatağınızda kitap okuduğunuz zamanlarda odanın gereğinden fazla aydınlık olması gibi sorunların da önüne geçebilirsiniz. Spot ışıklar yerine avize kullanmayı tercih ediyorsanız, gösterişli ve bol taşlı avize modellerinden uzak durmanız, bunun yerine daha sade ve karışıklık yaratmayan modelleri tercih etmeniz gerekiyor.

Remzi Gedik

Yazar Remzi Gedik

Remzi Gedik'in çocuklukta babasının yanında başlayan mobilya macerası yıllar geçsede devam etmiş. Kendisi sıklıkla bu işi yapabilmek için gerçekten sevmek gerektiğini belirtiyor.

20 yıllık mobilya konusunda tecrübesiyle bilgilerini Ustala Blog içerisinde bizlerle paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir