Basketbol Koçu

Basketbol Koçu

Basketbol Koçu

Tüm Ustalar

Kayıtlı 3 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Basketbol Koçu Firmaları

hazar kocaman

Kadir baş

HACI ALİ DEKORASYON

HACI ALİ DEKORASYON Acele edin!!! HACI ALİ DEKORASYON ‘da yaz kampanyaları başladı!!! Evinizi ve iş

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

110.2k

Kullanıcı

82.6k

İş talebi

73.7k

Mesajlaşma

88.8k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Basketbol Koçu ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Konuma göre Basketbol Koçu

Basketbol Koçu Kimdir?

Basketbol koçu; basketbol oyuncularını tekniksel açıdan eğiten, takımı çalıştıran, kondisyon, taktik ve moral veren basketbol oyuncularını basketbol maçlarına hazırlayan ve sporculara basketbolun tekniklerini ve kurallarını öğreterek sporcuların iyi bir şekilde yetişmelerine ve gelişmelerine yardımcı olan, sağlayan kişilere verilmiş olan mesleki isimdir.

Spor hayatımız için oldukça önemli bir faaliyettir. Son yıllarda spor alanında kadınlar, çocuklar, kısaca her birey bir şekilde spora zaman ayırmaktadır. Bu olumlu gelişme beraberinde ebeveynler çocuklarına özellikle küçük yaşlarda belli başlı spor dallarına alıştırmak onların içine sporun faydalarını aşılamak için okul zamanlarından sonra daha çok hangi spor dalında başarılı ise o spor dalına yönlendirmektedirler. Okullarda spor dalları alanında takımlar oluşturulmakta ve çocukların daha iyi sporcu olabilmeleri için çalışmalar yapılmaktadır. Bu yazımızda basketbol koçlarını ele alacağız. Basketbol koçu fiyatları ve Basketbol koçu bulmak gibi bilgileri de sizlerle paylaşacağız. Ama öncelikle basketbol koçu kimdir? Ne gibi görevleri vardır? Ve basketbol koçu ile alakalı genel bilgilerden bahsedelim. 

Basketbol Koçu Ne Yapar? Basketbol Koçunun Görev Tanımı Nedir?

Basketbol koçunun başlıca görevleri şöyledir: Basketbol koçu genellikle profesyonel basketbolcuların ve spor takımlarının başarılı sonuçlar alması amacı ile teknik destekler sağlamaktadır. Basketbol koçları topluluk ve okul basketbol gruplarını destekleyen koçlar sporcuların performanslarını desteklemek amaçlı çalışırlar. Basketbolcu sporculara profesyonel anlamda destek veren koçlar aynı zamanda sporcular ile kişisel olarakta birebir ilgilenmektedirler. Bunun sayesinde doğru performansların ortaya çıkması sağlanır. 

Buna göre basketbol koçları basketbolcuların tam potansiyellerine ulaşmalarını sağlarlar. Basketbol koçları sorumlu oldukları oyuncularının Türkiye ve uluslararası müsabakalara, maçlara hazırlarlar. Ayrıca basketbol koçları sorumlu oldukları oyuncuların başarılı maçlara imza atmaları için sponsorluk anlaşmaları yaparlar. Basketbol koçu her bir sporcusunun kişisel ve yapısal standart ve özelliklerini de göz önünde bulundurarak sporcuları için sağlıklı ve güvenli programlar hazırlarlar. 

Basketbol Koçları sporcularına sağladığı teknik desteğin yanında fizyoterapist, beslenme uzmanı ve her alan doktorları ile birlikte çalışmaktadırlar. Basketbol oyuncularına lisans çıkarmak için de gerekli tüm işlemleri yapmaktadırlar. İyi bir basketbol koçunun görevi çalıştığı sporcunun saygınlığını ve güvenini sağlamaktır. Yasal olarak ve etik standartları göz önünde bulunduran basketbol koçları sporcularının her türlü güvenlik ve sağlık ihtiyaçlarında yanlarında olurlar. Tüm bunların yanında madde olarak belirtmek gerekirse;

  • Her sezon öncesinde takımının uygulayacağı savunmanın ve hücum planlarını hazırlamak,
  • Takım oyuncularını bölgelere göre seçimini yapmak,
  • Basketbol oyuncularının transferleri konusunda kulüp yönetimine önerilerde bulunmak,
  • Sezon öncesinde hazırlık turnuvaları, yaz antrenmanları, sezon maçları, sezon içi antrenmanları ayrıca play of maçları için teknik göstermek ve taktik uygulama programları yapmak,
  • Sezon içerisinde oynana maçlar esnasında rakip oyuncuların savunma, oynama tarzı ve hücum organizasyonlarının analizi yapmak,
  • Basketbol takımının kendi bünyesinde olan transfer bütçesi kapsamında transfer edilecek olan basketbol oyuncularına karar vermek ve bu oyuncuların transfer edilmelerini sağlamak,
  • Sezon öncesinde, sezon sonrasında oyuncuların ve takımın yönetimini kontrol etmek,
  • Takımın durumunu kontrol etmek ve takım oyuncularının eksiklerini, ihtiyaçlarını belirlemek ve gidermek,
  • Kulübünü en iyi şekilde maçlara hazırlamak,
  • Basketbol oyuncularına sezon başlamadan önce yapılan hazırlık için Kamp yeri ve hazırlık maçlarının belirlenmesinde yönetime önerilerde bulunmak. 

Performansınızı zirveye çıkaracak ve sizin için en doğru çalışma programını hazırlayacak olan basketbol koçunu Ustala.com farkıyla bulabilirsiniz.

Nasıl Basketbol Koçu Olunur?

Meslek seçimi oldukça özen gösterilmesi gereken bir konu olmakla birlikte kişilerin tüm hayatının şekillenmesi ve ilerlemesinde önemli rol oynamaktadır. Meslek seçimlerinin özellikle de ilgi ve yeteneklere göre yapılması kişinin hayatı boyunca seveceği bir işi yaparak mutlu bir birey olmasını sağlayacaktır. Son yıllarda meslek seçimlerinde spor dalları ile alakalı olarak oldukça ilgi görmektedir. Özellikle gençler antrenörlük mesleğine epey talep göstermektedirler. Basketbol Koçu, Antrenörü olmak için Üniversitelerin Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu (BESYO) mezunu olmak gerekmektedir. Aynı zamanda koçluk eğitimi veren kurslara katılmakta yeterli olabilir. Ancak bunun için belli başlı şartlar vardır. Öncelikle basketbol koçu için kişinin en az lise mezunu olması gerekmektedir. Ayrıca koçların genel anlamda zihinsel ve fiziksel bir engeli bulunmaması gerekmektedir. Cezai hüküm yememiş olması ve herhangi bir cezası olmayan kişiler Basketbol koçu olabilirler. Bazı spor dallarında Koç, antrenör olunabilmesi için yaş sınırı bulunmaktadır. Tüm bunların yanında milli sporculara da antrenörlük ve koçluk sırasında öncelik verilmektedir. Bununla birlikte Spor alanında beş yıl lisanslı sporcu olarak çalışmış olan kişiler de öncelikli olarak antrenör olabilirler.

Eğitmen Koç Olma Şartları Nelerdir?

Basketbol Koçu olmak için bazı şartlar aranmaktadır. İlk şart basketbol koçlarının fiziksel ve zihinsel bir sorunlarının ve yetersizliklerinin olmamalıdır. Bunun yanı sıra basketbol koçlarının ve antrenörlerinin sporcuları ile iyi bir iletişim becerilerine de sahip olmaları gerekmektedir. Basketbol koçları oyuncuları gibi Coşkulu ve esnek bir vücut yapısında olmalıdır ki enerjisi oyuncularına yansısın. Aynı zamanda sabırlı, anlayışlı ve iradeli olmaları da oldukça önemlidir. Kendi sağlıklarına da dikkat etmeli senelik kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Takımın oluşumunda büyük rol oynayan basketbol koçları eşitlik ve çeşitlilik konusunda da başarılı olmalıdırlar. Ve Antrenörlük, koçluk Belgesi sayılan E, D, C, B ve A belgelerine sahip olmaları gerekmektedir.

Basketbol Koçlarının Maaşları ne kadar? 

Basketbol koçları ve Antrenörler verdikleri hizmetler sonucunda tabi ki emeklerinin karşılığını maddi olarak ta alırlar. Ama çalıştıkları firmaya ve sporculara göre aldıkları maaşlar da farklılık göstermektedir. Ancak milli takım basketbol koçlarının maaşları değişkenlik göstermektedir. Kazanılan maçlar, aldıkları kupa ve madalyalara bağlı olarak yani kısaca başarılarına bağlı olarak aldıkları maaşların rakamları değişebilmektedir. 

Basketbol Koçları İçin İş İmkanları Nelerdir?

Basketbol koçları için iş imkanı oldukça fazladır. Alanında başarılı olan basketbol koçları sporcular ile çalışmaktadırlar. Profesyonel sporcuları müsabakalara ve maçlara hazırlayan koçlar aynı zamanda spor takımlarını da çalıştırabilirler. Bu spor takımlarında bulunan farklı kategorilerde koç, antrenör ihtiyaçları bulunmaktadır. Farklı kategorileri sayacak olursak futbol, voleybol, basketbol ve yüzme alanında çalışan takım koçları spor takımlarını çalıştırarak onları maçlara. Özellikle milli maçlar ve büyük karşılaşmalarda tecrübeli ve iyi bir takım koçu desteği gerekir. Basketbol koçları sadece milli takım ya da büyük takımlara koçluk yapmamaktadır. Özel sektörün genelinde iş imkanına da sahip olurlar. Mesela devlet okulları, özel okullar, spor okulları, yaz okulları, kişiye özel basketbol koçluğu gibi alanlarda basketbol koçları iş bulabilmektedir. Devlet okullarında ya da devletin himayesinde ki spor salonlarında, basketbola özel kurs yerlerinde yani kısaca Devlet kapsamında çalışmak isteyen basketbol koçlarının ise Kamu Personeli Seçme Sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu şekilde iş imkanlarını genişletebilmektedirler.