Ahşap Tasarım

Ahşap Tasarım

Ahşap Tasarım

Tüm Ustalar

Kayıtlı 264 Hizmet Veren

Ustala'da kayıtlı hizmet verenler iş taleplerinize hızlı şekilde cevap verir, bütçenize uygun fiyat tekliflerine kolayca ulaşırsınız

Ahşap Tasarım Firmaları

Ahmet Özkan Tok

hüseyin tana

30 yıldır mobilyasektöründeyim .ilk önce iş kaltesi ve memnuniyet önemli .öncelikli alanlarım mutfak

serdar çokan

Sinan Turgut Doğanlı

Sabri Yavuz

cengiz gül

selim onan

Furkan KAŞIKARA

Fm mobilya dekorasyon olarak baba mesleğimiz olan bu dalda 1987 yılandan bu zamana faaliyet vermekte

suleyman uzel

Son gelen Ahşap Tasarım talepleri

Ahşaba istenilen tarzda tasarım şekil verilecek
Malatya / Battalgazi
çardak yan yüzeyleri ne pencere takılacak. lambiri veye önerilen malzeme ile kapatılacak
Ankara / Gölbaşı
Tavan ahşapları cilalanacak ve slikon çekilecek, tamir edilecek. Yere laminat döşenecek, süpürgelikler yenilenecek. Dış kapı ve pencerelerin bakımı yapılacak (macun çekme, macun dolgu yapma)
Bolu / Mudurnu

Ustala kullanıcıları

Birçok alanda hizmet verenler ile hizmete ihtiyacı olan kişileri buluşturan ustala her geçen gün büyümeye devam ediyor

104.4k

Kullanıcı

76.9k

İş talebi

71.4k

Mesajlaşma

87.4k

Profesyonel

stats

Kolay Kullanım

Teklifler hızlıca cebine gelsin

Sağdan soldan usta aramak yerine vereceğin ücretsiz bir talep ile onlarcda profesyonel hızlıca teklif geçer

Cebine uygun profesyoneli kendin seç

Talebine gelen teklifleri ister profesyoneller ile direk iletişime geçerek ister direk geçmiş işlerine bakarak kendin seçersin

Zamandan kazan, işlerin yarıda kalmasın

Sen tek tek usta arayacağına ustalar sana gelir, bütün işlerin hızlıca ve ekonomik bir şekilde sonuçlanır, zamandan kazanırsın.

hero

Teklifler cepte

Ustala uygulamalarını akıllı telefonuna indirerek kolay ve hızlı talep oluştur gelen tekliflere anında bakıp teklif verenler ile iletişime geçersin

Tüm Apple ve Android telefonları için uyumludur

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını anlat

İlk adımda almak istediğiniz hizmeti seçiyorsunuz ve birkaç soruyu yanıtlıyorsunuz

Ahşap Tasarım ustalarından teklif al

Aynı gün içinde ihtiyacına uygun teklifler geliyor

SEÇimini yap

Gelen tekliflerden seçiminizi yapıyorsunuz ve süreç başlıyor

Bu alandaki diğer hizmetler

hero

Konuma göre Ahşap Tasarım

Ahşap Tasarım Ustaları

Ahşap tasarım ustaları, ahşap üretimi yapılan yerlerde, faaliyetin her aşamasından sorumlu olan ustalara ahşap tasarım ustası denir. Ürünlerin tasarımında aktif bir şekilde çalışırlar. Ahşap ustaları, ahşap malzemeye şekil ve kullanım kolaylığı sağlayarak onları günlük yaşamda kullanılabilecek eşyalara çevirebilir. İç ve dış mekânlarda kullanılacak mobilyalar, banyo ve mutfak dolapları, ahşap kamelya, bahçe mobilyaları ve bunun gibi endüstriyel ürünlerin üretiminde görev alırlar. İşin ehli güvenilir bir ahşap ustasıyla çalışmak istiyorsanız Ustala.com’a kolaylıkla üye olup, birkaç basit adımda ilan verebilirsiniz. 

Temel görevleri şunlardır;

 • Teknik çizimler yapmak,
 • Kalıp ve şablon hazırlayarak üretim süreçlerini yönetmek,
 • Ürünlerin kalite kontrolünü ve emniyet kontrollerini yapmak,
 • Onarım ve bakım süreçlerini yönetmek.

Bir ahşap ustası estetik düşünebilmelidir. İyi bir görsel hafızaya sahip olmalı ve duyularını geliştirmelidir. Ahşap ürünlerin imal aşamasında kullanılan makineler hakkında bilgi sahibi olmalı ve iş güvenliği konusunda hem kendine hem çalışanlarına dikkat etmelidir. Takım çalışmasının ruhuna uygun davranmalıdır. Ahşap ustaları genellikle usta-çırak ilişkisi ile yetişmiş kimselerdir. Ayrıca bazı belediye ve bakanlık kurslarında ahşap tasarımı ile ilgili kurslara gidilerek de ahşap ustası olunabilir.

Ahşap Nedir?

Ahşap, ağaçlardan elde edilen kendi rengi ve dokusu olan organik bir malzemedir. Çok fazla tür ağaç olmasına karşın ekonomik anlamda değer taşıyan ağaç türü azdır. Ahşap tasarımları genelde;

 • Çam
 • Meşe
 • Ceviz
 • Dişbudak
 • Kavak
 • Selvi
 • Köknar
 • Sedir gibi ağaçlardan elde edilir.

Ahşap yüksek bir taşıyıcı güce sahip olmalıdır. 1 kg ahşap, 1 kg demirden daha fazla yük taşır. Bu güçlü özelliği sayesinde çatı elemanları, doğrama ve kaplama malzemesi, kalıp ve iskelelerde taşıyıcı olarak da kullanılır. Ahşap atıkları olan yonga, talaş ve tozlarından da sunta, MDF, kontrplak gibi yapay yapı malzemeleri üretilebilir.

Ahşap Malzemelerin Özellikleri

Ahşaptan yapılma ürünlerin pek çok olumlu özelliği vardır. Bunlar;

 • Doğal görüntüsü sıcak bir hava oluşturur ve insana yakındır. Bulunduğu ortama estetik anlamda değer katar.
 • Akustik özelliği vardır.
 • Geniş renk, doku ve boyut çeşitliliğine sahiptir.
 • Diğer yapı malzemeleriyle kıyaslandığında kaynağı en kolay bulunan ve en çabuk yenilenebilen yapı malzemelerinden biridir.
 • Çevre kirliliğine yol açmaz. Geri dönüşüm özelliğine sahiptir. Doğaya uyumlu bir malzeme olması nedeni ile yeşil dostu olarak bilinir.
 • Oldukça kuvvetli olmasının yanında oldukça hafiftir.
 • Hafif olması ile nakliyesi oldukça kolay ve rahattır.
 • Hafifliğinin yanı sıra, şok sarsıntılara karşı dayanıklı, titreşim emme özelliğine sahip esnek bir malzemedir. Bu nedenle deprem etkilerine karşı dirençlidir.
 • Ahşap ısı yalıtım sağlayabilir bir malzemedir.
 • Ses iletme ve sesi hapsetme özelliği vardır.
 • Ahşap iyi kurutulmuş ise iyi bir elektrik iletkenliği sağlar.
 • Ahşap ham maddesinin elde edilmesi ve işlenerek yapı malzemesine dönüştürülmesinde harcanan enerji miktarı, diğer yapı malzemelerine oranla oldukça azdır.
 • Kimyasal maddelerin çoğundan zarar görmez.
 • Birçok yapı malzemesinde olduğu gibi kristalleşme ve yorulma yapmaz.
 • Çağdaş sistemlere kolayca adapte edilebilir.
 • Ahşap kaplanabilir bir malzemedir.
 • Tekrar kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Ahşap Malzemede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahşap malzemeler kullanışlı malzemelerdir ancak bazı şartlara karşı korumasızdırlar. Ahşap malzemelerin kullanımında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Ahşap malzemeler, böceklere, kurtlara ve mantarlara karşı dayanıksızdırlar.
 • Suya ve neme karşı dayanıksızdırlar. Rutubetli ortamlarda tutulmaması gerekir.
 • Mekanik aşınmaya karşı dayanıksızdırlar.
 • Homojen yapısı yoktur.
 • Ahşap malzemelerin diğer malzemelere oranla bakım zordur.
 • Yangın dayanımına sahiptir ancak kolay tutuşur. Yanabilecek şeylerle ahşap malzemelere yaklaşılmamalıdır.

Ahşabı bu zararlardan korumak için civa biklorür, kreosot, bakır sülfat, çinko klorür, krom, arsenik, bor veya flor tuzları ya da bezir yapı gibi malzemelerle gerekli koruma sağlanmalıdır. Ahşap malzemeleri üretim sırasında korunmak için bazı işlemlerden geçer. Bunlar;

 • Ahşabın besinli suyundan kurtulmak. Bunun için ahşap sıcak ortamda kurutulur.
 • Yüzeyi hafifçe yakılarak kömürleştirilir. Böylelikle yüzey koruyucu maddeler ile kaplanır. Bezir, neft, vernik, boya sürmek de yüzey koruması için önemlidir.
 • Ahşabın içine şırınga ile koruyucu enjekte edilir.
 • Basınçla önce hava sonra eriyik içirilerek, basınçlı hava ile korunması mümkündür.   

Ahşap Malzeme Türleri ve Hammaddesi

Ahşap malzemelerin hammaddeleri ağaçlardır. Yapı mühendisliğinde iki tür ağaç kullanılır. İğne yapraklı ağaçlar ve geniş yapraklı ağaçlar.

 1. a) İğne Yapraklı Ağaçlar: Kullanılan ahşap malzemelerin %80’i kozalaklı ağaçlardan sağlanmaktadır. İğne yapraklı ağaçların yaprakları incedir. Odununda iletken yapı bulunmaz. Bu yüzden yumuşak ağaçlarda denir. İnşaatçılıkta kereste olarak kullanılır. İğne yapraklı ağaçlarda kendi içinde iki türe ayrılır. Bu türler çamlar ve köknarlardır. Sedir, Ladin ve Selviler de bu tür ağaçlara örnek gösterilebilir. Çamların türleri şunlardır.

Ø Kara Çam: Türkiye’nin her yerinde yetişmektedir. Reçineli ve düzgün elyaflı yapıya sahiptir. İstenilen boyutta ve özellikte bulmak mümkündür. Doğrama, demiryolu traversi, iskele dikmeleri olarak kullanılır.

Ø Sarı Çam: Kuzey Doğu Anadolu ve Kayseri’de yaygın olarak bulunabilen bir türdür. Bol reçineli, parlak ve budaklıdır. Yapı kerestesi olarak bilinir.

Ø Kızıl Çam: Genellikle sahil bölgelerinde yetişir. Kerestesi kırmızımsı ve beyaz renklidir. Yaşını belli eden halkaları çok bellidir. Reçinesi bol ve yumuşaktır. Genellikle doğramacılıkta kullanılır. Piyasada pek çok farklı türde bulunabilir.

Ø Fıstık Çam: Türkiye’de Ege, Akdeniz bölgeleri ve Trabzon’da yetişir. Reçinesi boldur. Yaşını gösteren halkaları belirgindir. Yumuşak ve hafiftir. Piyasada diğer çam kereste boyutlarında bulunurlar.

Ø Toros Sediri: Antalya ve Kahramanmaraş’ın güney sınırlarındaki sıradağlarında bulunur. Yaşını belli eden halkaları belirgindir. Güzel kokulu bir ağaçtır. Yumuşaktır ve işlenmesi kolaydır. Diğer ağaçlara oranla sudan daha az etkilenir. Piyasada kalas ve tomruk olarak bulunurlar. Evlerde boyanmadan sadece cilalanarak kapı, pencere gibi noktalarda kullanılabilir.  

Ø Doğu Ladini: Doğu Karadeniz bölgesinde yetişir. Gövdesi uzun ve düzgün bir life sahiptir. İşlenmesi kolaydır ve çatlatmaya müsaittir. Kağıt sanayisinin yanında ev eşyaları ve inşaat sektöründe de kullanılır.

Ø Köknar: Karadeniz, Güney ve Batı Anadolu’da yetişen bir ağaç türüdür. Yoğun bir yapıya sahip lifli bir gövdesi vardır. Yumuşak ağaç ailesinin en sert olanıdır. Mekanik mukavemeti iyi olduğundan doğrama, çatı ve kalıp yapımında kullanılır.

 1. b) Geniş Yapraklı Ağaçlar: Genellikle mobilya sektöründe kullanılan ağaçlardır. İnşaatçılıkta, tarihi binaların kapı yapımlarında, parke işlerinde kullanılırlar. Bu ağaç sınıfına ait akla gelen ilk tür meşedir. İşlenmesi zor, sert ve oldukça dayanıklı bir ahşap türüdür. Kereste olarak kullanılmaz. Kayın, gürgen gibi ağaçlar bu sınıftadırlar.  

Ahşap tasarım fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesi, işçilik gibi faktörler neticesinde değişkenlik gösterebilir. Bazı ağaçlar zor şekillenmesi nedeni ile ince işçilik ister. Örneğin ahşap bir kapı yapımı zor ve teknik gerektiren bir tasarımdır. İnce işçilik ve kullanılan malzemenin zor bulunan fiyatta doğrudan bir etkiye sahiptir. Daha az emek gerektiren ve küçük olan eşyaların fiyatları da ona oranla daha cüzi bir miktar olacaktır.  

Ahşap tasarımı ve onarımı sektörlerinde aktif olarak çalışan bir ustaysanız, yeni müşterilerinize ustala.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Size uygun ilanlara teklif vererek işe koyulabilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz. Bunları yaparken müşteri portföyünüzü de geliştirmiş olacak ve firmanızın adını çok daha rahat biçimde duyurmuş olacaksınız.